Celestyna Osiak: 10 przekonań na temat pieniędzy
O tym, jak przekonania na temat pieniędzy wpływają na naszą obfitość finansową

Jakie masz przekonania na temat pieniędzy? Pozytywne czy negatywne / Fot. Pixaby
Czy stan konta zależy od stanu umysłu? Zobacz, co o pieniądzach i związanych z nimi przekonaniach opowiadała w czasie 19. spotkania Klubu Miasta Kobiet trenerka, mentorka i money coach Celestyna D. Osiak. Jakie przekonania na temat pieniędzy są pozytywne i wspierająca, a jakie wpływają negatywnie na ich przepływ.
1.
Z pieniędzmi jest jak z przyjaciółką. Jeśli jej nie odwiedzamy, nie piszemy do niej, to znajomość się urywa. Aby mieć pieniądze, trzeba dbać o relacje z nimi, zauważać je, analizować wydatki i planować przychody.
2.
Człowiek biedny myśli, że nie jest wystarczająco dobry, by zarabiać więcej, a człowiek zamożny zastanawia się, jakie jeszcze musi zdobyć kwalifikacje, by wejść na wyższy pułap finansowy.
3.
To na czym się skupiasz, wzrasta. Dlatego, jeśli masz firmę, stosuj tzw. generator bogactwa, czyli zapisuj codziennie przychody. Tak funkcjonują ludzie zamożni – myślą głównie o przychodach.
4.
Nie mów dziecku, że „pieniądze są brudne”, że „pieniądze szczęścia nie dają” czy „żeby mieć pieniądze, trzeba się naharować”. Dziecko uczy się w ten sposób, że coś z tymi pieniędzmi jest nie tak. Gdy dorośnie, wpłynie to na stan jego portfela, będzie się pieniędzy bał, wstydził, uważał, że nie zasługuje na nie lub że musi na nie ciężko zapracować.
5.
Traktuję pieniądze jak żywą istotę i słyszę, jak one mówią: „mamy dość tego, że ludzie zwalają na nas wszystkie swoje nieszczęścia”. Nie mówcie więc np., że nie jedziecie na wymarzone wakacje, bo was nie stać. Tylko zapytajcie się, co możecie zrobić, żeby to zmienić.
6.
Aby efektywnie oszczędzać, musimy regularnie odkładać dowolną kwotę. Po jakimś czasie okaże się, że uzbieraliśmy niezłą sumę pieniędzy.
7.
Większość ludzi myśli, że nie ma z czego odłożyć, a to nieprawda. Istnieje tzw. czynnik latte. Idąc do pracy, kupujemy kanapkę, kawę, gazetę, czasem bierzemy taksówkę. Wyliczono, że gdyby ograniczyć te zakupy, zostałoby w kieszeni około 300 zł miesięcznie.
8.
Temat pieniędzy nie może być tematem tabu. Uczmy swoje dzieci zarabiać, oszczędzać i mądrze planować wydatki.
9.
Nie oczekujmy, że pieniądze spadną nam z nieba. Zastanówmy się, co możemy zrobić, aby zapewnić sobie inne możliwości zarobkowe.
10.
Umiejętności związane z pieniędzmi dziedziczymy z domu. Jeśli ktoś był uczony w dzieciństwie, że należy oszczędzać, to będzie też to robił w życiu dorosłym.
Zobacz też: Raz, dwa trzy, zakochaj się w pieniądzach

Celestyna Osiak podczas 19. spotkania Klubu Miasta Kobiet / fot. Barbara Bogacka
Celestyna Osiak – coach i mentor przedsiębiorczych kobiet. Uczy kobiety, jak mniej pracować, a więcej zarabiać; autorka bloga celestyna.pl