Mydło niejedno ma zastosowanie
Myślisz, że każde mydło służy wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń ciała? Odkryj mydła stworzone do pielęgnacji wymagającej skóry.
Niepozorna kostka, którą każda z nas posiada w swojej łazience. Ładnie pachnie, ma przyjemny kolor i przede wszystkim pomaga nam dbać o czystość skóry. Ale czy tylko?
Czy każde mydło służy wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń ciała?
Zapraszamy na krótki przegląd mydeł, które są czymś więcej…
Mydło marsylskie
Tradycyjne mydło marsylskie aż w 72% składa się z naturalnych olejków roślinnych, przede wszystkim oliwy z oliwek. Wbrew pozorom (często bardzo oryginalnym aromatom i pięknym pastelowym kolorom), mydło marsylskie zalicza się do grupy mydeł szarych, czyli potasowych i jako takie jest o wiele lepiej tolerowane od zwykłych mydeł sodowych. Znane na świecie od bardzo dawna, wymyślone i do dziś produkowane jest oczywiście we francuskiej Marsylli. Tamtejsi mistrzowie kosmetyczni zazdrośnie strzegą swoich receptur i dokładają wszelkich starań, by produkt, który oferują klientom, był najwyższej jakości. A ci kochają mydełka proponowane im w wielu rozmiarach, kolorach, zapachach i z różnymi dodatkami (np. wybielające płatki róż, czy peelingujące fragmenty zbożowych kłosów).
WAŻNE – tradycyjne mydła marsylskie nadają się do pielęgnacji skóry każdego typu, ale szczególnie poleca się je alergikom. Mają neutralne pH i nie podrażniają skóry atopowej.
Mydło z Aleppo
Inne nazwy, pod jakimi funkcjonuje ten wywodzący się z Syrii kosmetyk, to mydło alep, czy mydło Aleppo. Nieco odmienne określenia odnoszą się zawsze do tego samego, legendarnego mydła o stuprocentowo naturalnym pochodzeniu. Skład podstawowej kostki mydła alep to olej laurynowy zastosowany w ściśle określonej ilości, oliwa z oliwek i odrobina wody z sodą. Temu połączeniu zawdzięcza swe niezwykłe lecznicze i pielęgnacyjne właściwości. Działa dobroczynnie na skórę wysuszoną, zgaszoną i zmęczoną. Może je stosować każdy, a dla grupy osób ze szczególnie ciężkimi uczuleniami, stanowi często jedyną szansę na skuteczną pielęgnację, ponieważ nie uczula i nie podrażnia skóry atopowej.
WAŻNE – poszczególne mydła z Aleppo różnią się między sobą zawartością oleju laurynowego. Im jest go więcej (do 40%), tym silniej działa kosmetyk. Jednak, ponieważ skórę należy przyzwyczaić do tego oleju, zaleca się rozpoczęcie pielęgnacji od mydła z niską jego zawartością (np. 16%).
Mydło czarne [savon noir]
Kolejny tradycyjny produkt, tym razem rodem z Maroka. Swój niezwykły ciemny kolor zawdzięcza czarnym oliwkom, półpłynną konsystencję oliwie z oliwek. W stu procentach roślinne, naturalne i bogate w witaminę E. Sprzedawane przeważnie w wygodnych zakręcanych słoiczkach, jest kosmetykiem uniwersalnym, który można dowolnie łączyć np. z oczyszczającymi glinkami, olejkami roślinnymi, czy eterycznymi. Cenią je kosmetolodzy na całym świecie, ponieważ świetnie nawilża, oczyszcza i relaksuje skórę. Jest tak delikatne, że można go bez obaw używać do kąpieli niemowląt i małych dzieci.
WAŻNE – savon noir to kosmetyk niezbędny do przeprowadzenia oczyszczającego arabskiego rytuału Hammam. Po kąpieli czarne mydło nakłada się na całe ciało, po kilku minutach spłukuje wodą, by w kolejnym kroku wykonać peeleing skóry przy użyciu specjalnej rękawicy i ostatecznie nawilżyć ją oliwką. Zabiegu nie należy wykonywać częściej, niż raz na trzy dni (dogłębnie oczyszcza!)
Kliknij i dowiedz się więcej o drogocennych i naturalnych składnikach kosmetyków.