
fot. Envato Elements
Gotowe mydła dostępne w drogeriach mają dobre właściwości myjące. Ale na tym właściwie lista ich zalet się kończy ‒ ich estetyka, zapach i wpływ na skórę pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli od produktu do mycia rąk i skóry ciała oczekujesz więcej, przygotuj mydło naturalne według naszych propozycji. Jeśli chcesz, możesz pozwolić sobie również na improwizację
Dlaczego warto zrobić domowe mydło?
Przygotowanie domowego mydła glicerynowego jest proste ‒ ale dlaczego właściwie polecamy mydła glicerynowe, a nie inne? Ponieważ gliceryna używana jako baza do ich wyrobu ma wprost silne właściwości nawilżające i pielęgnacyjne ‒ odżywia skórę, przywraca jej sprężystość i chroni przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. Mydło glicerynowe DIY może być używane przez osoby o skórze wrażliwej i przez dzieci – nie podrażnia i nie przesusza delikatnej skóry.
Jak wszystkie kosmetyki naturalne, także mydło jest stosunkowo bezpieczniejsze w użyciu niż kosmetyki drogeryjne ‒ w jego składzie nie znajdziesz parabenów, silikonów, konserwantów, ftalanów czy glikolu. Jeśli któryś ze składników mydła wywoła u Ciebie uczulenie, następnym razem po prostu zrezygnuj z jego dodawania lub wymień go na inny.
Decydując się na wyrób domowego mydła, możesz nadać mu Twoje ulubione kolory, zapach i kształty, użyć ziół, przypraw i olejków eterycznych o właściwościach, które najbardziej Ci odpowiadają. Możesz wreszcie idealnie dopasować wygląd mydła do wystroju Twojej łazienki i stworzyć z nich prawdziwe dzieła sztuki. A prezentują się naprawdę przepięknie ‒ z zatopionymi w przezroczystej bazie kwiatami, drobinkami przypraw czy złotem kosmetycznym.
Co będzie Ci potrzebne do produkcji mydła?
Aby zrobić mydło glicerynowe, wcale nie potrzebujesz drogiej aparatury, specjalistycznych akcesoriów i kosztownych składników. Prawdopodobnie sporą część z nich masz w domu, a resztę kupisz za dosłownie kilkanaście złotych ‒ półprodukty kosmetyczne do produkcji mydła w domu znajdziesz na stronie https://ecoflores.eu/. Oto akcesoria i składniki, których będziesz potrzebować.
Baza mydlana ‒ gliceryna
Aby zrobić mydło glicerynowe DIY potrzebować będziesz przede wszystkim bazy glicerynowej ‒ to baza pochodzenia roślinnego o rewelacyjnych właściwościach myjących, a w jej składzie nie ma żadnych sztucznych dodatków takich jak silikony, parabeny i inne. Ma neutralny zapach i jest przezroczysta lub mleczna, nie wpływa więc w żaden sposób na zabarwienie mydełek. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się również na zakup bazy mydlanej z efektem rosy lub w niezwykle efektownej formie galaretki. Wybór jest przebogaty.
Masła i oleje kosmetyczne
Aby Twoje mydło glicerynowe DIY miało jeszcze lepsze właściwości pielęgnujące, dodaj do niego masło shea, olej kokosowy, masło kakaowe, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów lub inne oleje i masła, których właściwości najbardziej Ci odpowiadają.
Dodatki
Wśród dodatków do mydła wymienić należy:
• olejki eteryczne ‒ dla pięknego zapachu,
• barwnik ‒ możesz stworzyć własne mydło glicerynowe w takim kolorze, jaki najbardziej lubisz i jaki pasuje do kolorystyki Twojej łazienki oraz wykonać przepiękne mydła dziecięce,
• wosk pszczeli ‒ silnie odżywia i przyspiesza regenerację skóry, a do tego cudownie pachnie. Idealny do zimowych mydeł glicerynowych,
• inne ‒ suszone kwiaty, przyprawy, suszone owoce, płatki owsiane (idealne do mydeł peelingujących), glinki, złoto i srebro kosmetyczne, dodatki peelingujące (takie jak nasiona moreli, malin, truskawek), suszone i świeże zioła (jeśli nie masz pod ręką innego, możesz dodać choćby listek natki pietruszki) ‒ wszystkie one sprawią, że wykonane przez Ciebie naturalne mydło glicerynowe będzie wyglądało atrakcyjnie i zyska dodatkowe właściwości.
Akcesoria potrzebne do zrobienia mydełek
Aby zrobić mydło DIY potrzebujesz zaledwie kilku akcesoriów. Przygotuj:
• niewysoki garnuszek lub rondel do przygotowania kąpieli wodnej,
• szklaną miseczkę,
• szpatułkę,
• miarkę kuchenną,
• łyżeczkę,
• formę lub foremki.

fot. Envato Elements
Proste przepisy na mydełka glicerynowe
Teraz pokażemy Ci jak zrobić mydełka glicerynowe metodą „melt & pour”, czyli „rozpuść i wlej”. To najłatwiejszy i najszybszy sposób wyrobu mydeł glicerynowych ‒ sama praca zajmie Ci dosłownie kilkanaście minut. Ale uwaga ‒ to może uzależniać! Oto więc przepis na mydło DIY – niezależnie od użytych składników, kolejność wykonywania poszczególnych czynności i ogólne zasady, są takie same.
Jak zrobić własne mydło glicerynowe
Przygotuj wszystkie wybrane przez siebie składniki i akcesoria, a następnie wlej wodę do ok. połowy wysokości rondelka i doprowadź ją do temperatury około 90 stopni Celsjusza. Na dnie rondelka postaw miseczkę szklaną i umieść w niej odpowiednią ilość bazy glicerynowej. Nie musisz jej ważyć ‒ odmierz bazę mydlaną orientacyjnie w zależności od wielkości mydła, które chcesz zrobić.
W tak przygotowanej kąpieli wodnej baza powinna się powoli rozpuszczać ‒ od czasu do czasu zamieszaj ją i pilnuj, aby nie doprowadzić do jej wrzenia. Kiedy cała baza będzie już całkowicie płynna, zdejmij ją z kuchenki i dodaj do niej kilka kropel barwnika. Zamieszaj starannie szpatułką. Teraz możesz dodać łyżkę oleju kokosowego lub masła shea. Możesz wybrać inny olej kosmetyczny albo masło, a nawet oliwę z oliwek. Ponownie zamieszaj.
Dodaj olejki
Kolejny krok to dodanie do rozpuszczonej bazy mydlanej olejków eterycznych. Dzięki nim gotowe mydełko będzie miało piękny zapach i właściwości pielęgnujące skórę. Do stworzenia mydła wybrać możesz na przykład:
olejek eteryczny z drzewa herbacianego ‒ łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry, pomaga zwalczyć trądzik, ma właściwości antyseptyczne;
olejek lemongrass ‒ ma działanie bakteriobójcze i normalizujące, uspokaja i orzeźwia;
olejek lawendowy ‒ ma właściwości odkażające, antyseptyczne, zwalcza wolne rodniki i poprawia ukrwienie skóry.
Olejki eteryczne dodawaj do mydła stopniowo, do czasu aż uzyskasz satysfakcjonującą Cię intensywność aromatu. Pamiętaj, że w kontakcie z gorącą wodą będą ulatniały się szybciej i ich zapach może stać się naprawdę mocny – lepiej więc dodać odrobinę mniej niż za dużo.
Pozostałe składniki
Teraz czas na dodatki ‒ drobinki peelingu, złoto, srebro, mikę, glinkę. Możesz dodać do niego nawet kawałki starych mydełek, będą wyglądały bardzo atrakcyjnie. W przypadku, jeśli przygotowujesz domowe mydła dla dzieci, wprost rewelacyjnym pomysłem jest „zatopienie” w nim małej zabawki lub gadżetu ‒ autka, figurki zwierzaka lub ulubionej postaci z kreskówki. Gwarantujemy, że nie będzie trzeba namawiać dziecka do mycia rączek po powrocie do domu.
Tak przygotowane mydło naturalne przelej do formy lub foremek uważając, aby na ściankach naczynia nie pozostały żadne resztki ‒ po stężeniu może być trudno je usunąć bez szorowania. Na rynku dostępna jest ogromna ilość foremek w różnych wielkościach i kształtach. Możesz zdecydować się na wyrób mydła w kostce przypominającego szare mydło, w jednym dużym bloku dzielonym później na mniejsze kawałki.
Mydełka DIY dla dzieci warto zrobić, wykorzystując specjalne plastikowe lub silikonowe foremki w różnych kształtach. Ważne jest to, aby z łatwością mieściły się w dziecięcych rączkach i atrakcyjnie prezentowały.
Domowe mydełka glicerynowe pozostaw w formie na przynajmniej kilka godzin. Kiedy całkowicie stężeją, będą od razu gotowe do użycia.
Do dzieła!
Teraz już wiesz, jak powstaje mydło domowej roboty ‒ jak przygotować kąpiel wodną, skomponować listę najlepszych dla skóry składników i wreszcie jak zrobić mydło glicerynowe krok po kroku. Warto pokusić się o wykonanie domowych mydełek ‒ to świetny sposób na spędzenie wolnego popołudnia i wielka frajda dla każdego członka rodziny.