Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / „My, dzieci z dworca ZOO” – 35 lat później

„My, dzieci z dworca ZOO” – 35 lat później

"Czy ktoś mógł przypuszczać, że dożyję pięćdziesiątki? Wiem, że śmierć przyjdzie któregoś dnia, ale nie chcę ciągle o tym myśleć" - niezwykła biografia Christiane F., najsłynniejszej ćpunki na świecie, wkrótce ukaże się w Polsce.

Christiane / fot. © Marcel Mettelsiefen / Deutscher Levante Verlag, Berlin

Christiane / fot. © Marcel Mettelsiefen / Deutscher Levante Verlag, Berlin

Czy ktoś mógł przypuszczać, że dożyję pięćdziesiątki? Wiem, że śmierć przyjdzie któregoś dnia, ale nie chcę ciągle o tym myśleć – niezwykła biografia Christiane F., najsłynniejszej ćpunki na świecie, właśnie ukazała się w Polsce.

Christiane w Grecji: © Private Archive Christiane Felscherinow / Deutscher Levante Verlag, Berlin

Christiane w Grecji / fot. © Private Archive Christiane Felscherinow / Deutscher Levante Verlag, Berlin

Czy pamiętacie „My, dzieci z dworca ZOO”– szokującą opowieść o nastoletnich, berlińskich narkomanach? Jedną z najczęściej kradzionych książek z bibliotek, znaną od trzydziestu lat kolejnym pokoleniom nastolatków? W najnowszej „Christiane F. Życie mimo wszystko”, 52 letnia dziś bohaterka dopowiada dalszy ciąg swojej historii. Urodziła się w 1962 roku w Berlinie. W wieku 12 lat paliła haszysz i eksperymentowała z tabletkami odurzającymi. Rok później brała je garściami, szukała dorosłości w modnej dyskotece Sound, przyjaźniła się z narkomanami. Jako czternastolatka po raz pierwszy wstrzyknęła sobie działkę heroiny i stała się jedną z nich. Wkrótce, żeby zdobyć pieniądze na narkotyki zaczęła pracować podobnie jak jej chłopak i przyjaciele jako prostytutka na berlińskim dworcu ZOO. W wieku 17 lat miała za sobą kilkanaście nieudanych odwyków, pobyty w areszcie, marskość wątroby i pokaźną kartotekę w niemieckiej policji. Historia Christiane F. została wydana w kilkunastu krajach, na jej podstawie powstał film oraz spektakle teatralne. Christiane z dnia na dzień stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, poznała Davida Bowie, nagrała kilka płyt, spotykała się z gwiazdami rocka, przeszła kilka aborcji, straciła prawo do opieki nad synem.

Christiane / fot. © Marcel Mettelsiefen / Deutscher Levante Verlag, Berlin

Christiane / fot. © Marcel Mettelsiefen / Deutscher Levante Verlag, Berlin

Nigdy nie przestała być narkomanką. Żyje dzięki kuracji metadonowej. Dziś, w wywiadach powtarza: Wszyscy zadają nieustannie pytanie: jest już czysta, czy nie? Jakby nic nie było ważniejsze. A prawda jest taka, że nie mogę być czysta, nie mogę wyjść z tego całkowicie. To tylko oczekiwanie innych względem tamtej Christiane.

Moi lekarze narzekają. Ale mimo wszystko żyję.

Le Monde

Wiele osób myśli, że jestem silną kobietą. Moje życie udowadnia coś przeciwnego.

Der Spiegel

Przyglądam się twarzom w metrze każdego dnia i stwierdzam, że w jakiś sposób każdy jest uwięziony.

Der Spiegel

Christiane V. Felscherinow, Sonja Vukovic – „Christiane F. Życie mimo wszystko”

Przełożył Jacek Giszczak

Wydawnictwo Iskry

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ