Monday, April 22, 2024
Home / Inne  / Dźwięk to zdrowie!

Dźwięk to zdrowie!

Zadbaj o rozwój swojego dziecka świetnie się bawiąc!

dziecko rodzicielstwo wychowanie zabawa nauka

Muzykalne dzieci to zdrowe dzieci! / fot. materiały prasowe

Wiemy jak wiele elementów wpływa na pozytywny rozwój dziecka. Jednym z kluczowych jest muzyka. Badania wykazują, że dzieci otaczające się licznymi bodźcami dźwiękowymi rozwijają się znacznie lepiej niż rówieśnicy, którym rodzice szczędzą piosenek na dobranoc.

dziecko rodzicielstwo wychowanie zabawa nauka

Muzykalne dzieci to zdrowe dzieci! / fot. materiały prasowe

Kołysanki nie tylko układają malucha do snu, ale pełnią także istotną rolę w psychofizycznym rozwoju. Ponadto uspokajają dziecko, kształtują koncentrację i ruch, a także oswajają malucha ze światem rytmu. Co ważne, z wiekiem zapotrzebowanie na edukację muzyczną wzrasta.

Dźwięk to zdrowie!
Zabawy muzyczne i śpiewanie piosenek rozwijają układ oddechowy, układ krążenia, trawienny i nerwowy. Dlaczego? Bowiem dzieci bardzo chętnie łączą śpiewanie piosenek i słuchanie muzyki ze wszelkiego rodzaju aktywnościami fizycznymi. A wiadomo, że ruch to zdrowie, co w tym przypadku daje nam „dźwięk to zdrowie”!

Udowodniono także zbawienny wpływ śpiewu na rozwój mózgu. U umuzykalnionego dziecka aktywuje się znacznie więcej obszarów w mózgu, niż u rówieśnika nie obcującego z melodią tak często. W efekcie rozśpiewane dzieci mają lepszą pamięć, wykazują wysoką kreatywność, cechują się także bujną wyobraźnią. Śpiew pozwala się wyzwolić od negatywnych emocji, dzięki czemu takie dzieci są bardzo pogodne, wesołe i chętniej nawiązują nowe kontakty.

Jak wspierać rozwój dziecka przy pomocy muzyki?
Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie teledysków z piosenkami do zabawy. Dzięki kanałowi Lulanko na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC6fQYeU_u2emBM2l2GOiLqA/featured) rodzice z pociechami mogą zacząć niesamowitą podróż przez najbardziej znane piosenki dla dzieci już dziś.
Najlepszą formą jest łączenie śpiewania piosenek z zabawami ruchowymi. Przykładowo do „Jedzie pociąg z daleka” dziecko może udawać z rodzicami wesoły pociąg z wagonem 🙂

Można również łączyć zabawy muzyczne z plastyką:

Czy nawet zabawić się w rodzinne karaoke:

Wspaniała, wartościowa zabawa murowana!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ