Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Muzyka na długie zimowe wieczory

Muzyka na długie zimowe wieczory

Płyty na długie zimowe wieczory - zobacz co tym razem poleca Miasto Kobiet.

Translola- Translola

Translola- Translola / fot. materiał prasowy

Płyty na długie zimowe wieczory – zobacz co poleca tym razem Miasto Kobiet.

Translola- Translola

Translola „Translola” / fot. materiał prasowy

Translola Translola

Rock’n’rollowy temperament i słowiańska wrażliwość – to cechy, które w Transloli lubię najbardziej. Zafascynowane twórczością postradzieckiej bardki Janki Diagilewej dziewczyny postawiły głównie na jej piosenki, ale nie tylko. Znajdziecie tu też teksty Anny Świrszczyńskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej doprawione ostrą, czasami postpunkową muzyką. Jeden z najlepszych debiutów roku. (Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja)

 

Drekoty - Persentyna

Drekoty „Persentyna” / fot. materiał prasowy

Drekoty Persentyna

Żeńskie trio Drekoty jest jedną z sensacji końca roku. Dziewczyny proponują niezwykle energetyczny, a przy okazji atrakcyjnie podany muzyczny miks. Czego w ich muzyce nie ma? Obok siebie mamy utwory zahaczające o wysublimowany punk, rozstrojony jazz, anemiczny breakbeat, a nawet muzykę folkową. Co ciekawe, niemal każdy utwór ma charakterystyczną melodię, choć większość z nich odbiega od klasycznej konstrukcji piosenki, co im zupełnie nie przeszkadza. (Thin Man Records)

Maria Peszek "Jezus Maria Peszek"

Maria Peszek „Jezus Maria Peszek” / fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

 

Maria Peszek Jezus Maria Peszek

Maria Peszek, chcąc, nie chcąc, stała się rzeczniczką ludzi zmęczonych debatą publiczną na tematy związane z katastrofą smoleńską, rolą kobiety w życiu, wiarą chrześcijańską, patriotyzmem. Brawurowo i bez pardonu wyrzuca z siebie wszelkie demony, łamie zasady, przekracza tabu. Jezus Maria Peszek jest niezwykle ważnym głosem, żądającym normalności w kraju, w którym coraz częściej zwyciężają absurd i twardogłowie. (Mystic)

 

 

 

Płyty na długie zimowe wieczory

Klara Away

Klara „Away” / fot. materiał prasowy

Klara Away

Debiutancka płyta 17-letniej Klary Jędrzejewskiej zachwyca liryzmem, jest zwiewna i delikatnie kobieca. Klara nie tylko napisała wszystkie piosenki, ale także zagrała na gitarze, ukulele, klawiszach, cymbałkach i stworzyła rysunki, które znalazły się na Away. (Polskie Radio)

 

 

Diana Krall Glad Rag Doll

Diana Krall Glad Rag Doll / fot. materiał prasowy

 

 

Diana Krall Glad Rag Doll

Tym razem kanadyjska wokalistka i pianistka zabrała nas w podróż do lat 20. XX wieku. W dawnych piosenkach jest nie tylko odtwórczynią, ale też znakomitą interpretatorką, która swoim matowym i namiętnym głosem świetnie oddaje klimat pięknych pieśni tamtej epoki. (Universal)

Tori Amos Gold Dust

Tori Amos „Gold Dust” / fot. materiał prasowy

 

 

 

 

Tori Amos Gold Dust

Na 20-lecie kariery Tori Amos postanowiła wybrać 14 piosenek ze swojego dorobku i zaprezentować je w nowej, symfonicznej oprawie. Zaprosiła do tego holenderską The Metropole Orkest, ale większość piosenek Amos niewiele na tym zyskało. (Universal)

 Leszek Gnoiński

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ