Saturday, July 13, 2024
Home / Kuchnia  / „Must have” w twojej kuchni – ekspres do kawy!

„Must have” w twojej kuchni – ekspres do kawy!

Jakie miejsce zajmuje w kuchni ekspres do kawy?

ekspresy do kawy zajmują coraz wyższą pozycję na liście niezbędnego wyposażenia kuchni

ekspresy do kawy zajmują coraz wyższą pozycję na liście niezbędnego wyposażenia kuchni / fot. materiały prasowe

Kuchnia w wielu polskich domach jest najważniejszym pomieszczeniem i to właśnie w niej w dużej mierze toczy się życie rodziny. To tu gotujemy, dzielimy się wspólnie posiłkiem, a często także podejmujemy gości. Jakie sprzęty i elementy wyposażenia muszą obowiązkowo znaleźć się w typowej polskiej kuchni? Jakie miejsce zajmuje w niej ekspres do kawy?

Niezbędne sprzęty AGD w naszej kuchni

W badaniu Hotpoint wykazano bez jakich sprzętów w kuchni Polacy nie wyobrażają sobie życia. Okazuje się, że muszą się w niej znaleźć:

 • lodówka – 96 proc. odpowiedzi,
 • kuchnia gazowa lub elektryczna – 75 proc. odpowiedzi,
 • zamrażarka – 56 proc. odpowiedzi,
 • piekarnik wielofunkcyjny – 50 proc. odpowiedzi,
 • kuchenka mikrofalowa – 45 proc. odpowiedzi,
 • zmywarka – 31 proc. odpowiedzi,
 • ekspres do kawy – 23 proc. odpowiedzi,
 • sokowirówka – 19 proc. odpowiedzi.

Wśród typowych sprzętów AGD, które po prostu muszą być w każdej polskiej kuchni, wymieniane są głównie te wolnostojące. Rzadziej wybieramy AGD przeznaczone do zabudowy.

Ekspres obowiązkowy dla miłośników kawy

Z pewnością wiele z nas nie wyobraża sobie poranka lub chwili relaksu w ciągu dnia bez filiżanki czarnego napoju. Miłośników kawy przybywa, a ta najlepiej smakuje wtedy, gdy jest dobrze przyrządzona – aromatyczna i świeża. Codzienne wizyty w kawiarniach mogą znacznie nadwyrężyć nasz budżet, dlatego ekspresy do kawy zajmują coraz wyższą pozycję na liście niezbędnego wyposażenia kuchni. Dzięki temu urządzeniu ulubiony napój jest na wyciągnięcie ręki. Pytanie tylko, na jaki ekspres do kawy się zdecydować?

Przelewowy, automatyczny czy kapsułkowy – jaki ekspres do kawy wybrać?

Kawa staje się coraz popularniejsza, a różne warianty jej podania podbijają serca kawoszy na całym świecie. Nic więc dziwnego, że rynek obfituje w wiele modeli ekspresów do kawy, które różnią się od siebie funkcjonalnością, sposobem obsługi, wielkością, ceną czy designem. Poznaj rodzaje urządzeń, by wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy – zasada jego działania jest bardzo prosta: zagotowana woda przelewa się przez zmieloną kawę wsypaną do najczęściej papierowego filtra. Jego zaletą jest możliwość uzyskania dużej liczby kaw za jednym razem i utrzymanie jej optymalnej temperatury dzięki płytce grzewczej. Wadą jest zaś konieczność częstej wymiany filtra oraz mycia ekspresu, jak i to, że w ten sposób uzyskamy tylko jeden podstawowy rodzaj kawy, co może nieco zniechęcić miłośników eksperymentów.

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy – w tym przypadku gorąca woda tłoczona jest pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, w wyniku czego uzyskuje się espresso, które może być bazą do zrobienia innych rodzajów kawy, np. typu latte. Zaletą ekspresu ciśnieniowego jest to, że proces parzenia kawy zachodzi w ściśle kontrolowanych warunkach, co pozwala wydobyć aromat i składniki odżywcze z kawy z pominięciem goryczki i substancji drażniących żołądek.
Ekspres do kawy na kapsułki – wykorzystuje do swojego działania kapsułki, z których każda odpowiadać może innej kawie. Prostota obsługi i szybkość uzyskania dobrej jakości napojów sprawiają, że jest to bardzo popularne urządzenie w polskich domach. Przykładem urządzenia jest ekspres Krups, działający na kapsułki NESCAFÉ Dolce Gusto. Z ich pomocą przygotujemy m.in. espresso, latte, cappuccino, a nawet gorącą czekoladę i herbatę.

Ekspres ręczny

Ekspres ręczny – dźwigowy lub kolbowy; przeznaczony jest dla prawdziwych entuzjastów czarnej kawy. Jest prosty w obsłudze – wystarczy wsypać zmielone ziarna do sitka w kolbie, a następnie umieścić ją w ekspresie, gdzie gorąca woda pod ciśnieniem przepływać będzie przez kawę.

Kawiarka

Kawiarka – to urządzenia, które pozwala na uzyskanie różnych rodzajów kaw. Zasada parzenia kawy w kawiarce jest prosta – gorąca woda z dolnej części gotuje się oraz przechodzi przez sitko ze zmieloną kawą, a do górnej części trafia gotowa kawa. Ten sprzęt do przygotowania czarnego napoju przeznaczony jest do parzenia niewielkiej ilości, choć zwykle mocnego naparu.

Ekspres automatyczny

Ekspres automatyczny – jest łatwy w obsłudze, na co dzień wymagający jedynie wsypania kawy i wlania wody lub mleka. Wystarczy wybrać odpowiedni przycisk, aby móc wypić ulubioną kawę. Jest przeznaczony do kawiarni i firm albo domów, gdzie pije się wyjątkowo dużo kawy.

Jak szybko zrobić kawę w domu?

Kawa stała się naszym codziennym rytuałem. Szybkim sposobem na zapewnienie sobie aromatycznego napoju we własnym domu jest wyposażenie kuchni w łatwy w obsłudze ekspres do kawy na kapsułki. W domowych warunkach sprawdza się on znakomicie, ponieważ cieszy oko ładnym designem, jest niewielki, a przy tym pozwala na przygotowanie wielu wariantów czarnego napoju.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Świat Ekspresów 30 sierpnia, 2019

  Nie wyobrażam sobie aktualnie życia bez porządnego ekspresu do kawy w mojej kuchni. Polecam każdemu kto lubi kofeinę. 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ