Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Must have w sypialni – stylowe i funkcjonalne dodatki

Must have w sypialni – stylowe i funkcjonalne dodatki

W harmonii z żywiołami jest metoda

Feng shui w sypialni - zadbaj o swój komfort snu

fot. materiał Partnera

Sypialnia to pomieszczenie, w którym powinna panować wyjątkowa harmonia. Nadmiar mebli oraz elementów dekoracyjnych, zbyt intensywne barwy i zapachy nie sprzyjają wyciszeniu i efektywnemu wypoczynkowi. Już w starożytnych Chinach wyznawano zasadę, że nic tak dobrze nie wpływa na dobrostan, jak odpowiednie planowanie przestrzeni. Odpowiednie, czyli łączące harmonię wnętrza domu z przyrodą

 

Realizacji takich założeń służyła praktyka feng shui (wiatr i woda) – próba uchwycenia tego, co nieuchwytne, czyli stworzenia domu z „dobrą energią”, która mogłaby swobodnie przez niego przepływać. Jak zasady starożytnej sztuki aranżacji przestrzeni można zastosować w naszych sypialniach? Sprawdź i… śpij spokojnie.

Komfort snu a umeblowanie sypialni zgodnie z zasadami feng shui

Zgodnie z zasadami feng shui wezgłowie łóżka powinno być dosunięte do ściany. Dostęp do mebla należy mieć z trzech stron. Co ważne, łóżko nie powinno przecinać linii okno – drzwi, choć drzwi powinny być z niego widoczne. Rama łóżka (drewniana, a nie metalowa) nie może mieć skrzyni na pościel: energia powinna swobodnie pod nią przepływać. Do przechowywania przedmiotów w sypialni powinny służyć inne meble, także dosunięte plecami do ściany. Powinny one mieć w całości zabudowane fronty, a w ich wnętrzu ma panować idealny porządek.

Zgodnie z feng shui łóżko powinno być wezgłowiem dosunięte do ściany, a dostęp do niego musimy mieć z trzech stron

fot. materiał Partnera

Specyficzny sposób myślenia o meblowaniu sypialni wiąże się z obecnością w praktyce feng shui pierwiastków geomancji, czyli tradycyjnej wiedzy dotyczącej takiego rozmieszczania budynków, które pozwoli jak najlepiej wykorzystać pozytywne oddziaływanie otoczenia. W tym oddziaływanie niepotwierdzonych naukowo „pozytywnych energii” Ziemi i całego kosmosu.

Pozostałe zasady feng shui w sypialni

Urządzając sypialnię zgodnie ze starożytną sztuką feng shui, powinniśmy wziąć pod uwagę także:

 

Oświetlenie. Dobrze, aby sypialnia miała okna wychodzące na wschód – kiedy tylko pogoda sprzyja, obudzi nas słońce. Kupując lampy, zadbajmy o miękkie, ciepłe, łagodne światło (matowe żarówki, klosze, abażury).
Kolory. Postaw na stonowane barwy – biel, błękit, seledyn, pudrowy róż.
Rośliny. Ogranicz ich liczbę, ponieważ – według zasad feng shui – pochłaniają one energię.
Dodatkowe wyposażenie. Nie zagracajmy sypialni zbędnymi bibelotami, a zwłaszcza nie wieszajmy niczego nad łóżkiem. W sypialni nie powinniśmy mieć lustra ani zdjęć portretowych (wrażenie bycia obserwowanym!).

W sypialni urządzonej wg zasad feng shui nie powinno być lustra

fot. materiał Partnera

Oczywiście trzymanie się wszystkich zasad starożytnej praktyki feng shui nie wyklucza wykorzystania współczesnej wiedzy na temat efektywnego snu. Co podpowiada nam ta wiedza?

Jak spać, żeby się wyspać – akcesoria podnoszące komfort snu

Dziś już nie mamy wątpliwości, że porzekadło „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” można traktować zupełnie dosłownie. Każdy element wyposażenia naszego łóżka ma znaczenie. Począwszy od materaca, przez różnorodne nakładki i ochraniacze na materac, po poduszki, kołdry i wreszcie bieliznę pościelową.

W dłuższej perspektywie ważne jest, aby stworzyć taką przestrzeń do spania, żeby nasz organizm naprawdę mógł się zregenerować. Na co przede wszystkim musimy zwrócić uwagę?

 

Materac. Jeśli pojawia się kłopot z doborem standardowego materaca sprężynowego, warto wypróbować materac z pianki memory (memory foam). To pianka z tzw. pamięcią kształtu. Materac z takiej pianki ugina się tylko w punktach nacisku, a kiedy nacisk ustępuje, wraca do wyjściowej formy. Nie ma możliwości, żeby materac z pianki memory odkształcił się raz na zawsze i zdeformował – chyba, że jest niskiej jakości. Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są materace TEMPUR®, wykonane z wyjątkowego, redukującego nacisk materiału. Taki materac dopasowuje się do sylwetki i wygodnie podpiera całe ciało, niezależnie od wzrostu, masy czy pozycji snu.
Pokrowiec na materac. Udało się dobrać optymalny materac? Teraz zadbajmy o jego ochronę. Wszystkie materace TEMPUR® mają zdejmowany, nadający się do prania pokrowiec, pozwalający na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Możemy też wybrać pokrowiec wykonany w technologii CoolTouch™ (chłodzący).
Ochraniacz na materac. Może on pełnić funkcję dopasowanego prześcieradła. Zawiera wyjątkowe włókna TENCEL, które są miłe w dotyku, przewiewne i odprowadzają wilgoć.
• Kołdra. Modele TEMPUR-Fit™ Classic i Premium są wypełnione puchem TEMPRAKON®, który łączy lekkość i miękkość z właściwościami termoregulacyjnymi.
• Poduszki (profilowane, anatomiczne). Gwarancją prawidłowego podparcia głowy, szyi oraz karku podczas snu są perfekcyjnie wyprofilowane poduszki wykonane z tego samego wyjątkowego materiału TEMPUR®, który znajduje się w materacach. Dodatkowo mogą one być wyposażone w poszewkę wykonaną w technologii SmartCool™, która gwarantuje kojące uczucie chłodu.

 

> Sprawdź, jak wybrać najlepszy materac

Najwyższej jakości materac to must have w każdej sypialni

fot. materiał Partnera

Połącz starożytną praktykę urządzania wnętrz ze współczesną wiedzą na temat snu

Skojarzenie starożytnej praktyki urządzania wnętrz oraz współczesnej wiedzy na temat efektywnego snu może przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty. Starannie zaprojektowana i umeblowana sypialnia, w której panuje harmonia i porządek to miejsce efektywnego nocnego odpoczynku. Zabiegani i zmęczeni często zapominamy, że naprawdę warto zadbać o jakość materaca i poduszek, właściwe oświetlenie, a także wywietrzenie sypialni i optymalny poziom wilgotności powietrza.

Stylowe i funkcjonalne dodatki do naszej sypialni to – zgodnie z zasadami feng shui – nie atrakcyjne wizualnie gadżety, a przydatne i praktyczne akcesoria. Kompletując je, zacznijmy od zakupu wysokiej jakości materaca, kołdry i poduszki.

 

>Szukasz idealnej poduszki? Sprawdź, jak ją wybrać!

 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Feng_shui
https://www.panmaterac.pl/blog/feng-shui-sypialnia-jak-urzadzic-sypialnie-wedlug-feng-shui/
https://www.brw.pl/blog/urzadzamy-sypialnie-5-najwazniejszych-zasad-feng-shui/

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magda Jurek 4 stycznia, 2023

    Właśnie zastanawiam się nad metamorfoza swojej sypialni, i zastanawia mnie czy trend łózek kontynentalnych się utrzyma czy to chwilowa moda i nie warto w takie inwestować…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ