Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / Multimedialny pokaz Joanny Hawrot na urodzinach Miasta Kobiet

Multimedialny pokaz Joanny Hawrot na urodzinach Miasta Kobiet

28 października w nowej Cricotece podczas uroczystej gali urodzinowej Miasta Kobiet odbędzie się wyjątkowy pokaz Joanny Hawrot.

W ramach jubileuszu urodzin magazynu Miasto Kobiet marka Joanna Hawrot wystąpi z limitowaną kolekcją projektów na sezon jesień-zima 2015. Multimedialny spektakl, będący efektem kolaboracji artystów różnych dziedzin – fotografii, ilustracji, sztuk audiowizualnych i muzyki odbędzie się w nowej siedzibie krakowskiej Cricoteki. Prezentacja jest ukłonem w stronę twórczości mistrza – Tadeusza Kantora, który bezkompromisowo dążył do artystycznej niezależności, przekraczając istniejące konwenanse.

logo

Pracując nad pokazem, projektantka wkracza w przestrzeń eksperymentu. Joanna Hawrot niejednokrotnie udowodniła, że moda wyraża się na wiele sposobów, a jej prezentacja nie musi ograniczać się konwencjonalnych środków. Najnowszy pokaz marki integruje wiele wymiarów sztuki, czego efektem jest intertekstualny projekt. Nawiązuje on do dziedzictwa i współczesnej misji Cricoteki – popularyzacji sztuki opartej na wolnej formie, żywego teatru i wolności artystycznej ekspresji, tak bliskich twórczości samego Kantora. W surrealistycznych projektach artysty zacierała się przestrzeń między malarstwem, teatrem a happeningiem, w myśli idei że „sztywne, uświęcone tradycją granice między sztukami należy znieść”. Najnowsze projekty Joanny Hawrot osadzone zostały w mocnych, audiowizualnych aranżacjach, tworząc z prezentacji kolekcji nową formę artystycznej ekspresji.

Do wspólnego projektu zaproszeni zostali krakowscy artyści. Fotografka Katarzyna Widmańska i grafik Amadeusz Wróbel wystąpią pod flagą swojej nowej i­nicjatywy REDRUM. Interdyscyplinarnie łączą film, fotografię i muzykę, w ramach niezależnych multimedialnych form. ATAK! Jest jedną z pierwszych produkcji duetu i jednocześnie integralną częścią nadchodzącego pokazu.

Pierwsza część projektu ATAK! była sesją zdjęciową, metaforycznie pokazująca starcie dobra ze złem. Sceny walki, inspirowane japońską sztuką anime, fotografowała Katarzyna Widmańska a modelki wystąpiły w kostiumach Joanny Hawrot. Pokaz w Cricotece kontynuuje ideę projektu, przenosząc go jednocześnie w kolejny wymiar sztuki, zmieniając statyczne obrazy w serię dynamicznych interakcji.

O muzyczną oprawę pokazu zadba Błażej Wincenty Kozłowski – dyrygent, muzyk, twórca. Jego ostatni występ w Studiu Koncertowym Polskiego Radia tak opisuje dr hab Maciej Jabłoński „(…) dyrygent – świetny w każdym calu, opanowany, ekspresyjny, a zarazem dbający o subtelności i maniery (to komplement!)” Muzyce towarzyszyć będzie sopranowy śpiew Joanny Dobrzyńskiej, która pojawi się na wybiegu w roli bardzo nietypowej modelki.

Sceną dla przedsięwzięcia jest krakowska Cricoteka. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora pełni rolę „żywego archiwum” twórczości teatralnej Kantora, przekazując filozofię i idee, które przyświecały pracy artysty. Dziedzictwo i misja Cricoteki, a także znaczenie jakie odgrywa w popularyzacji myśli Kantora, są bliskie filozofii marki Joanna Hawrot. Wyjątkowa okazja 10 lat istnienia Miasta Kobiet zainspirowała projektantkę do zaprezentowania publiczności świeżego, alternatywnego projektu, stworzonego w kantorowskim duchu integracji sztuk.

Obuwie do pokazu Joanny Hawrot udostępni marka VENEZIA.

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Karolina 30 października, 2014

    Wszyscy zostali wymienieni a modelki są bezimienne:) Gratulacje

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ