Wednesday, October 9, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Mrówki w domu ‒ jak sobie z nimi radzić?

Mrówki w domu ‒ jak sobie z nimi radzić?

Mrówki, komary, kleszcze, meszki ‒ czyli mniej ponętna strona kanikuły

Czy mrówki muszą nam towarzyszyć przy stole? / fot. Wolfgang Hasselmann, Unsplash

Mrówki bardzo lubią pomieszkiwać w naszych domach. Tu jakiś okruszek, tam skraweczek mięsa albo wędlinki i już widzimy, jak sznureczkiem, jedna za drugą, dzielą ten okruszek i zanoszą gdzieś do gniazdka. Jak utrzymać je z daleka od naszego domu i stołu?

 

Są to różne gatunki mrówek, ale w naszych domach najczęściej pojawiają się faraonki. One to budują gniazda w budynkach. Niestety zdarza się, że jest ich nawet kilka, i w każdym królowa. Bardzo potrafią uprzykrzyć życie, błyskawicznie dopadając każdy skrawek pozostawionego na wierzchu pożywienia. Nie tylko zanieczyszczają żywność, ale również przenoszą wirusy. Innym gatunkiem są hurtnice (mrówki europejskie). Te co prawda rzadko zakładają gniazda w domach, ale w poszukiwaniu pokarmu pokonują duże odległości i znoszą resztki z naszych stołów do mrowisk.
W 2020 roku na terenie całego kraju była istna plaga mrówek. Jaki będzie kolejny rok, to się okaże, ale już teraz warto poznać sposoby na pozbycie się maszerujących kolumn i zapobieżenie pojawieniu się ich w żywności. Jest oczywiście mnóstwo chemicznych preparatów zwalczających mrówki, ale lepiej nie ryzykować używania ich w pobliży żywności. Spośród wielu można wybrać taki środek, który będzie i skuteczny i bezpieczny dla nas i dla otoczenia.

Cynamonem w mrówki

Mrówki nie lubią cynamonu i miejsca, w których jest, omijają z daleka. Dobrze jest więc nasypać go do małych spodków i włożyć do szafek, w których się pojawiają, albo postawić przy drzwiach czy szparkach, którymi wchodzą do pomieszczeń.

Proszek do pieczenia z cukrem pudrem

Mrówki kochają cukier, więc z przyjemnością do niego przyjdą, spożywając przy okazji proszek do pieczenia, który jest dla nich zabójczy. Można zatem taka mieszankę (1:1) rozsypać na małych karteczkach i umieścić w miejscach, w których się przemieszczają. Można również rozsypać sam proszek. Miejsca takie mrówki będą omijały.

Mrówki lubią miód

Miód, dokładnie tak jak cukier, jest przysmakiem mrówek. Wystarczy wysmarować nim talerzyk, a wówczas mrówki będą przychodzić, przyklejać się i ginąć. Kolejne nie będą się już pojawiać w miejscach, gdzie giną ich towarzyszki.

Mąka kukurydziana też skuteczna

Kolejny wielki przysmak mrówek to mąka kukurydziana. Chętnie ją zjadają, po czym zaczynają pęcznieć i ginąć. Noszą ją również do gniazda, więc zginąć może cała rodzina. Wystarczy niewielką ilość wysypać na kawałkach cynfolii i umieścić w pobliżu ścieżek ich wędrówek lub w szafkach, w których się pojawiają.

Zabójcze drożdże

Mrówki są amatorkami drożdży, mimo, że to jest to produkt, który je zabija. Należy sporządzić mieszankę z 10 g drożdży, 10 g cukru i 10 ml letniej wody. Gdy wszystko się dobrze rozpuści, trzeba wlać tę miksturę np., do wieczek od słoików i postawić w miejscach, którymi chadzają owady. I problem mrówek mamy załatwiony.

Zapachy odstraszające mrówki

Mrówki są również wrażliwe na zapachy. Można je nimi skutecznie odstraszyć. Bardzo skuteczny jest ocet spirytusowy (10%), choć niestety ten zapach jest również trudny do zniesienia dla nas i dla domowych zwierząt. Ale są również rośliny, które odstraszą intruzów. Są to np. młode łodygi z liśćmi pomidorów. Taka łodyżka włożona do szafki nie pozwoli się w niej pojawić mrówkom. Tak samo działa wrotycz pospolity, najlepiej kwitnący. Są też zioła, które skutecznie odstraszają owady. Idealnie nadaje się do tego lawenda, szałwia, bazylia, polna mięta lub tymianek. Można je sadzić np. w skrzyneczkach czy doniczkach i stawiać na parapetach lub wejściowych schodach. Można też gałązki umieszczać w miejscach, w których pojawiają się mrówki. 

mrówki

fot. Akhil suryajith, Unsplash

Czarny pieprz ‒  skuteczny odstraszacz

Również drobno zmielony czarny pieprz zmieszany z letnią wodą doskonale odstrasza mrówki. Wystarczy spryskać mieszaniną powierzchnie, po których przemieszczają się owady. W tym wypadku dobrze jest też uważać, by specyfik nie dostał się do naszych oczu.

Sok z cytryny

Kolejny łatwo dostępny i prosty sposób na pozbycie się intruzów. Sok z jednej cytryny wystarczy wymieszać z 1l letniej wody i również spryskać miejsca, w których pojawiają się mrówki. Ta mikstura ma jedną wadę – szybko wietrzeje, dlatego dobrze jest mieć ją pod ręką w spryskiwaczu i codziennie spryskać odwiedzane miejsca.

Pułapki i środki do zwalczania mrówek

Jeśli w danym roku mrówek jest prawdziwa plaga, to może się zdarzyć, że trzeba sięgnąć po profesjonalne środki do zwalczania owadów. W każdym sklepie ogrodniczym dostępna jest szeroka gama preparatów i każdy znajdzie środek na mrówki odpowiedni do potrzeb. Jasne jest, że nikt nie będzie rozkładał chemicznych środków zwalczających owady tam, gdzie przebywają dzieci lub domowe zwierzęta. Tu świetnie sprawdzą się np. pułapki, których zawartość dostępna jest tylko dla owadów.

Dostępne są również bardzo skuteczne granulaty. Jeśli więc w naszym otoczeniu nie ma dzieci i zwierząt, można je z powodzeniem stosować. Można również kupić środki do zwalczania mrówek w sprayu, a także preparaty najnowszej generacji, które nie zabijają mrówek od razu, ale powodują u nich bezpłodność a także hamują rozwój larw. Po ich zażyciu owady nie będą zdolne do rozmnażania się i zginą.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ