Wednesday, October 21, 2020
Home / Rozwój  / Mów mi dobrze, czyli słowo o body talk

Mów mi dobrze, czyli słowo o body talk

Jak mówić do swojego ciała tak, by czuć się ze sobą dobrze?

body talk

To co mówisz na temat swojego ciała może wpływać na ciebie bardziej niż myślisz...

Wiele z nas mówi o swoich ciałach w sposób automatyczny. Spoglądamy w lustro i pierwsze co przychodzi nam do głowy to „ale przytyłam!” lub „w tych dżinsach wyglądam jeszcze grubiej”. Jeżeli tego nie robisz, jesteś w szczęśliwej mniejszości. Jak zacząć dobrze prowadzić body talk? Poznaj 5 prostych sposobów, które sprawią, że poczujesz się lepiej w swojej skórze

 

Czym jest body talk?

Body talk to mówienie zarówno do swojego ciała, jak i o swoim ciele. To sposób, w jaki wyrażamy się o swoich krągłościach i niedoskonałościach, ale też to, jak komplementujemy innych. Rozmowy z ciałem przekładają się na to, jak postrzegamy siebie – poświęcając nadmierną uwagę swoim cechom fizycznym, których nie lubimy, obniżamy poczucie własnej wartości. Choć wydaje nam się, że to tylko słowa, które rzucamy, czasem nawet bez zastanowienia – to właśnie one mają największy wpływ na stereotypowe obrazy piękna istniejące w naszych głowach. Mówiąc do przyjaciółki – Wyglądasz pięknie! Schudłaś? – wzmacniamy pogląd, że to chude równa się piękne. Czy rzeczywiście tak jest?

Rozmowa o ciele sposobem na wzmacnianie więzi

Dzieci, obserwując dorosłych, którzy ciągle negują swoje ciała, wyrastają w przekonaniu, że wartością ciała jest wygląd. Żadne z nas nie chce, by nasze dzieci dojrzewały uważając, że tylko mając doskonałe ciało można traktować je dobrze. Ciało jest czymś intymnym, a rozmową o nim można budować więź z dziećmi i przyjaciółmi lub podtrzymywać zwykłą rozmowę. Nie musi to być jednak ciągłe narzekanie i czekanie na słowa otuchy. Wypróbuj jeden z pięciu sposobów na poprawienie relacji ze swoim ciałem a zauważysz, jak duże znaczenie mają twoje słowa.

1. 5 dni bez narzekania

Spróbuj na 5 dni uwolnić się od mówienia i myślenia o sobie w zły sposób. Powiedz o tym partnerowi, rodzinie, przyjaciołom – przywrócą cię do porządku, gdy zrobisz to w ich obecności. Nie będzie to proste, ale gwarantujemy, że poczujesz się dużo lepiej.

2. Skup się na zdrowiu i emocjach

Najważniejsza w ciele jest jego funkcjonalność. Ćwicząc, skup się na tym czy poprawia to komfort twojego życia. Zastanów się, czy śpisz lepiej, biegniesz na przystanek z łatwością, a może wolniej się męczysz? Tak też opisuj to w rozmowie na ten temat – podkreślaj korzyści zdrowotne, nie tylko zmiany fizyczne.

3. Doceń to, co daje ci ciało

Poczuj pozytywną energię, jaką ciało może ci dać – popływaj, pobiegaj, pospaceruj, śmiej się i wykorzystuj je jak tylko możesz. To wszystko pozwoli ci zrozumieć, że ciało to przede wszystkim narzędzie, a nie tylko piękna ozdoba.

4. Przestań krytykować

Siebie, jak i innych. Każde ciało ma prawo do tego, by czuć się piękne i wartościowe. Mówienie źle o innych nie sprawi, że poczujesz się lepiej, a tylko da sygnał twojemu otoczeniu, że twoim zdaniem inne znaczy gorsze. Walcz ze stereotypami!

5. Zastępuj

Najpierw zauważasz to, co u siebie lub innych złe lub brzydkie? Zastąp je tym co dobre. Myśl o tym, co oryginalnego i ciekawego jest w twoim ciele lub co pięknego ma ktoś, kto na pierwszy rzut oka wcale ci się nie podoba. W ten sposób przestaniesz być tak surowa dla siebie, a bliscy będą czuli się lepiej w twoim towarzystwie.

Sposoby influencerek na czerpanie korzyści ze swojego ciała

View this post on Instagram

Body Talk 💁🏼‍♀️ As yesterday I’ve been speaking about my diet, today I will tell you how do I take care about my body! 💃 1. HYDRATION! 💦 Our body is 70% water, you NEED to drink! 🥤It make huge difference how our skin looks like! 👀 2. STAYING ACTIVE! 🏋🏼‍♂️ Any type of physical activity is good, as long as you ENJOY it! I personally love going to the gym 💁🏼‍♀️ Playing around with weights & machines is my thing. I also love tennins, snowboard and volleyball but I don’t do any of them in Bali 😅. 3. WALK! 🚶‍♀️ These 10k steps a day really make HUGE DIFFERENCE! I love to walk everywhere, it makes my legs look way better and helps burn so much more calories! 🤩 Now, in Bali I can’t really walk anywhere 😅, something I really miss back in Europe! 😍 4. MOISTURISE! 🧖🏼‍♀️ I hate having a feeling of a dry skin so a good lotion is a MUST for me! 💁🏼‍♀️ So far I’ve found that Vaseline Cocoa Butter works best for me! 🥥 I often get compliments that my skin is super soft so I guess it works! 😉 5. SPF ☀️ I NEVER tan my face and always wear SPF, 50 is the best!🧴 I don’t really protect my body as much as luckily I never get burned and love to have a beautiful brown tan, but – all within the limits 👙! I would still recommend you to use it though. 😅 • 📸: @lisamiko 🌸 • #baligasm #girlsborntotravel #polskadziewczyna #tropical #paradisefound #inspiretocreate #thetravelwoman #thetravellife #girlslovetravel #sheisnotlost #thebalibible #thebalichili #polishgirl #islandgirl #beachvibes #suitcasetravels #vacationinbali #uluwatu #thebaliguideline #livingmybestlife #instagramreels #paradiselife #reels #bodypositivity #bodytalk #bodygoals #beachbodyondemand #beachvibes #beachgirl #beachgirls

A post shared by Pink Lemonade 💗 | Bali Babe 🌴 (@pink.lem) on

Twoje ciało nosi nas przez całe życie i pozwala nam poczuć prawdziwą siłę, jeżeli odpowiednio o nie zadbamy. Wie o tym doskonale Amanda Katz, która na swoim instagramie namawia kobiety na patrzenie na swoje ciało w sposób wyrozumiały. Czasem nasze ramioma stają się pełniejsze a tyłek większy – i mamy do tego prawo!

View this post on Instagram

We’ve talked about commenting on others’ bodies. Read: don’t. But as the world opens up, so will people’s mouths. You can’t control what your aunt MUST SAY about the photo you posted on the beach. 𝗬𝗼𝘂 𝗰𝗮𝗻 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗿𝗼𝗹 𝘁𝗵𝗲 𝗻𝗮𝗿𝗿𝗮𝘁𝗶𝘃𝗲. . I used to feel like I needed to explain why my butt got larger or my arms looked fuller. Why did I do that? 𝗠𝘆 𝗯𝗼𝗱𝘆 𝗰𝗮𝗿𝗿𝗶𝗲𝘀 𝗺𝗲 𝘁𝗵𝗿𝗼𝘂𝗴𝗵 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝘁𝗵𝗶𝗻𝗴 𝗰𝗮𝗹𝗹𝗲𝗱 𝗹𝗶𝗳𝗲. 𝗜 𝗳𝗲𝗲𝗹 𝘀𝘁𝗿𝗼𝗻𝗴 𝗶𝗻 𝗺𝘆 𝗯𝗼𝗱𝘆. 𝗜 𝗮𝗺 𝘀𝘁𝗿𝗼𝗻𝗴 𝗶𝗻 𝗺𝘆 𝗯𝗼𝗱𝘆. I recognize I have small, able-bodied privilege. I also recognize I owe no explanation for how I show up. . You don’t owe anyone an explanation for your weight loss or weight gain. You owe that to yourself.

A post shared by Amanda Katz (@amanda_katzz) on

O tym, jak powinno się traktować swoje ciało wie też blogerka modowa Maffashion, która niedawno została mamą Bastka. Kilka dni po porodzie Julia Kuczyńska pokazała na swoim instastory nagranie brzucha w połogu. Wytłumaczyła obserwującym, że większy brzuch po porodzie to normalna rzecz, która jest częścią cudu narodzin, dlatego nie możemy ulegać presji natychmiastowej chęci powrotu do idealnej formy. Młodej mamie dziękujemy za ten pozytywny przekaz i życzymy dużo zdrowia!

View this post on Instagram

słowiański przykuc, #cialopozytywne

A post shared by JULIA KUCZYŃSKA (@maffashion_official) on

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach