Sunday, May 19, 2024
Home / Kultura  / Warsztaty – Lalki Magiczne

Warsztaty – Lalki Magiczne

Magiczne lalki, które spełniają życzenia! Możesz je wykonać sama

zadanice, lalki magiczne

Efektem końcowym warsztatów będzie własnoręcznie wykonana lalka Zadanica (fot. Aneta Grzegorzewska)

Nowa inicjatywa Miasta Kobiet – warsztaty dla kobiet. Po raz pierwszy w Krakowie Aneta Grzegorzewska poprowadzi niezwykłe warsztaty tworzenia słowiańskich lalek magicznych, motanek, które wspierają swoich właścicieli w rozwoju i realizacji zadań

KOLEJNA EDYCJA WARSZTATÓW: 3 PAŹDZIERNIKA – ZOBACZ WIĘCEJ

RELACJA Z WARSZTATÓW – ZOBACZ WIĘCEJ

motanki, zadanice,lalki magiczne

Motanki, słowiańskie lalki magicnze. Możesz nauczyć się jak je zrobić w czasie warsztatów 1 sierpnia, w Krakowie (fot. Aneta Grzegorzewska)

SKĄD POMYSŁ NA TE WARSZTATY

Kilka tygodni temu na facebooku mignęła mi przed oczami lalka. Zrobiona z kolorowych tkanin, dostojna i hipnotyzująco piękna. Była to Zadanica – słowiańska lalka ludowa. Szybko dotarłam do informacji, że Zadanic nie da się kupić w sklepie. Zamawia się je indywidualnie, z konkretną intencją. A  Aneta Grzegorzewska, twórczyni motanek – słowiańskich lalek magicznych, chodzi z tym zamówieniem w głowie tydzień lub dwa, aż lalka do niej przemówi i zdecyduje, jak ma wyglądać: „To nie ja wymyślam lalkę, ona sama wie, jak ma wyglądać. Jedne lubią się wystroić bardziej, inne mniej albo najładniejsze elementy wolą mieć schowane pod spodem.”

Byłam w momencie życia, w którym potrzebna jest zmiana. Pomyślałam, że taka lalka to doskonały symbol wkroczenia na drogę nowych wyzwań, a jeśli jeszcze mnie wesprze swoją magiczną mocą… Zamówiłam dwie lalki, dla siebie i dla przyjaciółki. To ci się działo później, jakie emocje uwolniły się, jeszcze zanim moja lalka trafiła do mnie, to temat na długą opowieść. Tu wystarczy powiedzieć, że zrozumiałam szybko, że Zadanice nie są tylko lalkami, ludowymi gadżetami czy symbolami. Aneta Grzegorzewska mówi o tym w ten sposób: „Motanki nie są zwykłymi lalkami. Są nasycone energią, nie tylko intencji, z jaką zostały wykonane, ale i wielowiekowej słowiańskiej tradycji”.

Wkrótce po tym, jak dostałam swoją Zadanicę, umówiłam się z Anetą na wywiad, bo chciałam pokazać jej magiczne lalki innym kobietom. Materiał, który powstał można przeczytać w najnowszym numerze Miasta Kobiet i w portalu: https://www.miastokobiet.pl/lalka-do-zadan-specjalnych/.

Równocześnie zapragnęłam nauczyć się sztuki robienia lalek. Bo zadań, które potrzebują wsparcia mam dużo, bo przyjaciółek które potrzebują obdarowania, też niemało. Gdybym miała za każdym razem zamawiać lalkę u Anety Grzegorzewskiej byłoby to… za drogie. Dlatego postanowiłam zorganizować warsztaty, które, przyznaję, są trochę dla mnie… Z przyjemnością dzielę się nimi z Wami.

Aneta Pondo
redaktor naczelna Miasta Kobiet,
organizatorka warsztatów

DLA KOGO TE WARSZTATY

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które:
– wiedzą, że rzecz wykonana własnoręcznie ma zwielokrotnioną wartość,
– gotowe są na podróż w głąb siebie, bo tworzenie Zadanic to także odkrywanie zakamarków podświadomości
– pragną nabyć nowej umiejętności; z warsztatów każdy uczestnik wychodzi z własną Zadanicą i z wiedzą, jak wykonać kolejne.
– chciałyby obdarowywać bliskich (dzieci, przyjaciół) własnoręcznie wykonanymi lalkami magicznymi,
– potrzebują wsparcia w realizacji ważnych dla siebie zadań

CO BĘDZIEMY ROBIĆ

W czasie warsztatów Aneta Grzegorzewska przeprowadzi Cię przez proces tworzenia lalek. Opowie o tradycji, symbolice i podświadomości, którą dopuszczamy do głosu, gdy dajemy się lalce prowadzić. Efektem końcowym będzie własnoręcznie wykonana lalka Zadanica, wykonana(bez użycia ostrych narzędzi i igieł. Jej zadaniem będzie przypominanie Ci o Twoim marzeniu aż do jego spełnienia.

Robiąc lalkę można pracować nad konkretnym marzeniem, np. wyjazdem na upragnione wakacje, podjęciem lub zmianą pracy, chęcią opanowania flamenco czy znalezieniem partnera. Można przyjść z intencją rozwinięcia określonych cech, np. kobiecości, wewnętrznego spokoju, kreatywności. Tylko od Ciebie i Twojej wyobraźni zależy, jaki kierunek nadasz swojemu życiu. To wyłącznie kwestia Twojej decyzji.

Warsztaty trwają 4 godziny (z przerwami). Zapewniamy tkaniny, tasiemki, włóczki, ale warto też przynieść własne.

CO MÓWIĄ UCZESTNICY POPRZEDNICH WARSZTATÓW

lalki magiczne, motanki, zadanice

Robiąc lalkę możesz pracować z konkretną intencją (fot. Aneta Grzegorzewska)

Agnieszka: Jeśli myślisz, że zrobisz sobie laleczkę, jaka żywnie ci się podoba, to się mylisz. Bo kiedy siadasz przy stole zasłanym kawałkami materiałów, nićmi, wstążkami i  tasiemkami, sięgasz po kawałek lnu w kwiatki, to czujesz, jak… zaczyna działać magia. Twoja lalka wcale nie zamierza się tak ubrać! I wyraźnie ci mówi, że woli mieć prostą, białą spódnicę. Waha się jeszcze: z koronką czy bez? A ty przymierzasz, odkładasz. Wzdychasz, motasz, próbujesz. W końcu: udało się! Twoja laleczka zdecydowała, że wybiera tę koronkę.
Ola: Lalki te są dobre. Są dobrym prezentem dla dzieci i dzieci lubią takie lalki bardziej niż wszelkie Barbie. Polecam nauczyć się robić takie cuda
Ania: Spotkanie laleczkowe z Anetą i innymi kobietami było dla mnie czasem skupienia się na swoich odczuciach, potrzebach, odkrycia na czym mi w tej chwili zależy najbardziej. Był to czas zatrzymania, obecności, czas śmiechu, dzielenia się, milczenia. Wszystko było na miejscu. Mogłyśmy inspirować siebie nawzajem, dzielić się sobą, być. Sam proces tworzenia lalki mnie zaskoczył, lalka niemal sama się kreowała, przymierzała wiele kreacji zanim wybrała swoją własną. Poczułam jednocześnie, kiedy już jest ukończona, kiedy już jest sobą. Była to dla mnie piękna przygoda. Dziękuję Anetko, że się podzieliłaś światem lalek.
Monika: Zadanice. Najpierw się nimi zachwyciłam. Jakie one śliczne, jakie dopracowane… Od razu wiedziałam, że chcę taką mieć. Czekałam na swoją Motankę z niecierpliwością, a jak przyszła, to mało nie ucałowałam Pana Listonosza z wdzięczności – jakby to on sam osobiście pojechał po nią do Anety i przywiózł ją do mnie:) Taki był nasz początek. W międzyczasie pojawił się pomysł spotkania i wymotania „lalek” w gronie zaprzyjaźnionych dziewczyn. Zrobiły się z tego regularne warsztaty pod okiem Anety. Oprócz serdecznej atmosfery, babskich rozmów były też bardzo konkretne wskazówki Prowadzącej. Co zrobić, żeby lalka miała kształtną głowę, jak przymocować rączki, jak „nawijać” duszę… Rady, żeby dać przestrzeń sobie i jej – bo lalka ubierze się sama. Nasze ręce były tylko narzędziem, Zadanica sama wybierała jaką chce sukienkę, jak upięty fartuszek czy warkocz. Aneta pięknie opowiadała też historię Zadanic. Robiąc swoją, wiedziałam że to nie tylko „kukiełka”” praca plastyczno-twórcza. Choć i samo to było już dużą wartością. Motałam dobre intencje dla siebie i innych. Zadanica podarowała mi spokój jaki niektórzy ludzie potrafią chyba osiągnąć podczas medytacji…  Jeśli chcesz tego dotknąć, ucieszyć się swoją pracą, a przy tym spędzić dobry czas w gronie fajnych ludzi, bardzo gorąco polecam Anetkowe warsztaty motania Zadanic.

CO, GDZIE KIEDY I ZA ILE

PROWADZĄCA: Aneta Grzegorzewska – miłośniczka rękodzieła i tradycji ludowej. Tworzy tradycyjne lalki słowiańskie https://www.facebook.com/lalkimagiczne
ORGANIZATOR: Miasto Kobiet
MIEJSCE: Slow Fashion Cafe, Kraków, ul. Bożego Ciała 10
TERMIN: 1 sierpnia, godz 12-16

CENA: 190 zł, przy opłaceniu warsztatów do 15 lipca.

Po 15 lipca, cena 240 zł.
Liczba miejsc ograniczona.
Numer konta: Agencja Etna, BZ WBK 86 1500 1979 1219 7001 0867 0000
W temacie przelewu podać MOTANKI, IMIĘ I NAZWISKO.
Proszę też na adres anetapondo@miastokobiet.pl przysłać informację o dokonaniu przelewu, abyśmy mogli kontaktować się z Tobą mailowo w sprawach organizacyjnych.
Masz pytania zadzwoń na numer tel.  501 415 822 lu 12 294 11 80.

KOLEJNA EDYCJA WARSZTATÓW: 3 PAŹDZIERNIKA – ZOBACZ WIĘCEJ

zadanice, lalki magiczne

Efektem końcowym warsztatów będzie własnoręcznie wykonana lalka Zadanica (fot. Aneta Grzegorzewska)

lalki magiczne, motanki

Słowiańskie lalki magiczne wspierają w rozwoju i realizacji zadań (fot. Aneta Grzegorzewska)

zadanice-pudelko

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Marta 7 lipca, 2016

    Żadanie to po białorusku marzenie i stąd jest nazwa tych lalek 😉

  • Ewa 24 lipca, 2020

    Mam Marzenie do spełnienia. Gdzie znajdę warsztaty z 3.10?

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ