Sunday, March 3, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Akcesoria dla sportowców  / Monohydrat kreatyny – odżywka dla aktywnych

Monohydrat kreatyny – odżywka dla aktywnych

Rzeźbisz ciało?

monohydrat kreatyny

fot. John Arano / Unsplash

Monohydrat kreatyny jest znanym suplementem, stosowanym przez osoby trenujące na siłowni, które chcą budować swoje mięśnie. Ta popularna odżywka łączy w sobie skuteczność działania z atrakcyjną ceną. Kto może ją stosować i jakie rezultaty przynosi?

 

Monohydrat kreatyny to najprostsza pod względem budowy forma kreatyny. Jest to suplement sprawdzony i bezpieczny, co potwierdza wiele przeprowadzonych na nim badań. Monohydrat kreatyny może być stosowany  przez sportowców uprawiających nie tylko dyscypliny siłowe, lecz także wytrzymałościowe i szybkościowe. Wszystkim aktywnym fizycznie osobom pomaga osiągać coraz lepsze wyniki. W jaki sposób działa ta substancja?

Jak działa kreatyna?

Kreatyna, inaczej kwas beta-metyloguanidynooctowy, została odkryta w 1832 roku. Ten związek organiczny wytwarzany przez wątrobę, bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie mięśni i ścięgien. Jego działanie jest dosyć skomplikowane. W wyniku procesu fosforylacji zamienia się w fosfokreatynę, której organizm używa do uwalniania zgromadzonej energii, dzięki której może zachodzić synteza białek mięśniowych. Jednak produkcja kreatyny w organizmie w naturalny sposób jest dość powolnym procesem. Dlatego właśnie osoby, które chcą szybciej zbudować masę mięśniową, stosują odżywki z tą substancją.

Co to jest monohydrat kreatyny i jaki efekty przynosi jego stosowanie?

Monohydrat kreatyny powstaje w wyniku połączenia się cząsteczek kreatyny z cząsteczkami wody. Jego spożycie doprowadza do podwyższenia stężenia nośników energii – cząsteczek ATP w organizmie, co powoduje przyspieszenie procesu budowy tkanki mięśniowej., która stopniowo się powiększa. Jednocześnie odkładanie się tkanki tłuszczowej zostaje ograniczone. Monohydrat kreatyny poprawia także wydolność i wytrzymałość, a tym samym umożliwia dłuższe i bardziej efektywne treningi.

 

Efektem stosowania tego suplementu jest więc szybszy przyrost mięśni, lecz nie tylko. Monohydrat kreatyny stosowany jest przez sportowców różnych dyscyplin również ze względu na zwiększenie wydolności organizmu podczas wyczerpujących treningów oraz szybszą regenerację mięśni. Substancja ta utrzymuje również na optymalnym poziomie pH w komórkach, dzięki czemu po wysiłku nie tworzą się zakwasy.

Różne rodzaje odżywek z monohydratem kreatyny

Bardzo popularny wśród sportowców jest Trec Creatine 100%, w którym działanie monohydratu kreatyny wzmocnione jest dodatkiem cytrynianu trójsodowego i witaminy C, które powodują efektywniejsze wykorzystanie kreatyny przez mięśnie. Sport Definition The Mono natomiast zawiera dodatkowo witaminy, dzięki czemu nie trzeba przyjmować ich osobno. Trec Endurance Creatine Sport ma dodatek dekstrozy i tauryny, dlatego jest doskonałą propozycją dla uprawiających sporty wytrzymałościowe. Czysty monohydrat kreatyny, pozbawiony dodatków smakowych, sztucznych aromatów i barwników, znajdziemy pod nazwą Pure Creatine Powder. Wybrać można również wiele innych rodzajów.
Odżywki dostępne są w formie proszku lub kapsułek. Stosuje się je cyklicznie lub w formie stałej suplementacji, pamiętając o właściwym dawkowaniu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ