Sosnowieckie stowarzyszenie ART-EDU zorganizowało projekt modowy dla młodzieży z Polski i Ukrainy. Branża modowa w Polsce zaczyna rozkwitać, polskie marki są coraz bardziej widoczne na arenie międzynarodowej, a prace polskich projektantów zyskują na wartości.
Dobra szkoła branżowa to ogromna szansa dla zdolnej młodzieży, a uczestnictwo w międzynarodowym projekcie może stać się doskonałą inspiracją. Doświadczenia projektu organizowanego w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży pokazały, że warto inwestować w takie inicjatywy
Tygodniowy pobyt młodych Ukraińców w Polsce zaowocował bardzo ciekawą wymianą doświadczeń. W tym, jakże intensywnym czasie, uczniowie stworzyli wspólną kolekcję zatytułowaną „Od projektu po wybieg”.
Centrum Kształcenia Zawodowego w Sosnowcu zostało zamienione w ogromną pracownię.
Uczniowie mieli do dyspozycji wszystkie specjalistycznie wyposażone pracownie, różnorodne programy do projektowania, rozmaite materiały i… własną wyobraźnię.
Młodzi adepci sztuki krawieckiej z obu krajów uczestniczyli w warsztatach i spotkaniach z ambasadorami branży modowej.
–To niesamowite, że mogliśmy poznać ludzi ze świata mody. Spotkanie z absolwentem naszej szkoły, a przy tym znanym już projektantem – Sławomirem Solorzem było dla mnie dużą inspiracją – wyznała jedna z uczennic CKZiU w Sosnowcu.
Młodzież, wraz z opiekunami pracowała codziennie do późnych godzin wieczornych nad finałową kolekcją.
Dodatkowo uczniowie poznawali procesy technologiczne w nowoczesnych przedsiębiorstwach modowych oraz wzięli udział w warsztatach praktycznych pod okiem fachowców.
Wiele osób odpowiedziało sobie na pytanie co chce robić w swoim życiu lub tylko uzyskało potwierdzenie dla swoich planów.
Zwieńczeniem tygodniowego projektu był pokaz finałowy, który odbył się 13 października 2017 r. w budynku szkoły w Sosnowcu.
Polsko-ukraińska kolekcja „Od projektu po wybieg” zaskoczyła wszystkich.
Motywem przewodnim i inspiracją kolekcji był folklor polski i ukraiński. Wszystkie elementy zdobnicze, hafty i malunki zostały wykonane ręcznie. Szare suknie o prostej formie, zdobione motywami kwiatowymi doskonale uzupełniały polne kwiaty we włosach modelek. Ponadto strona ukraińska zaprezentowała kolekcje zawierające elementy malarstwa petrykiwskiego z XVII wieku. Zastosowana technika malarska jest pierwszą ukraińską marką, która znalazła się na liście Unesco. Prace młodych artystów wzbudziły ogromne zainteresowanie.
Gościem specjalnym eventu była Hanna Gajos – dziennikarka, wydawca, wybitny krytyk modowy.
Pani Hanna podkreśliła, że motywy folkloru w kolekcji stanowią jej element artystyczny, co nie czyni z niej kolekcji ludowej. Przy tym dekoracyjności towarzyszy dyscyplina formy. Te słowa zachęciły młodych artystów do dalszej do dalszej twórczości.
Efekt twórczej pracy młodzieży, czyli kolekcję „Od projektu po wybieg” będzie można zobaczyć w najbliższym czasie w Galerii „Ładniej” w Sosnowcu.
Projekt był realizowany w dniach od 7 do 14 października br. w ramach projektu „MODNY DIALOG MŁODYCH POLAKÓW I UKRAIŃCÓW”, realizowany przez Stowarzyszenie ART-EDU w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 64. Uczestnikami byli uczniowie z Technikum Technologii Przemysłu Mody w Dnieprze oraz uczniowie CKZiU w Sosnowcu.
Projekt „Modny dialog młodych Polaków i Ukraińców”otrzymał dofinansowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej”