Friday, June 21, 2024
Home / Moda  / Moda z drugiej ręki. Jak kupować ekologicznie i stylowo?

Moda z drugiej ręki. Jak kupować ekologicznie i stylowo?

Z myślą o środowisku i o własnej kieszeni

Moda z drugiej ręki

fot. Unsplash

Moda z drugiej ręki cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Używane ubrania można kupić w wielu miejscach. Teraz każdy może nadążyć za modą, a w dodatku wystarczą na to niewielkie pieniądze

 

Dlaczego warto kupować modę z drugiej ręki?

Kupowanie mody z drugiej ręki to znakomity sposób na zredukowanie negatywnego wpływu przemysłu modowego na środowisko naturalne. Jest to przerażająco niebezpieczna i zanieczyszczająca branża, ponieważ produkcja ubrań wymaga dużej ilości wody, energii i chemii, a dodatkowo przyczynia się do potężnej emisji gazów cieplarnianych. Kupując używane ubrania, można zredukować negatywne skutki związane z produkcją nowej odzieży i zminimalizować ilość odpadów, a więc przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

 

Ekologia, chociaż jest największym plusem, to nie jest jedyną zaletą takiego rozwiązania. Kupowanie modnych skarbów z drugiej ręki wiąże się również ze znacznymi oszczędnościami. O ile w sklepie za nowe ubranie trzeba nieraz zapłacić nawet kilkaset złotych, tak ubrania z drugiej ręki często nie przekraczają nawet 10 zł, a najpiękniejsze rzeczy można znaleźć niewiele drożej.

 

Warto także zwrócić uwagę na to, że rzeczy z drugiej ręki często są oryginalne i niedostępne w sklepach. Dzięki temu można wyrazić swój indywidualny i niepowtarzalny styl.

Gdzie szukać modowych skarbów?

Kupowanie mody z drugiej ręki może być naprawdę przyjemnym doświadczeniem. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, gdzie należy ich szukać. Istnieje kilka możliwości, z których każdy może skorzystać:

 

• Wyprzedaże garażowe ‒ cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Warto rozejrzeć się za najciekawszymi wydarzeniami tego typu i połączyć je ze spacerem. Zazwyczaj organizowane są systematycznie w określonych miejscach.
• Secondhand ‒ sklepy z używaną odzieżą również są popularne, chociaż w tym przypadku ceny są nieco wyższe niż u prywatnych osób rozstających się z nadmiarem swoich rzeczy.
Portale aukcyjne ‒ popularne strony internetowe, gdzie można kupić używaną odzież w niezwykle niskich cenach. W takim przypadku dobrym pomysłem jest wybrać więcej rzeczy od jednego sprzedawcy (o ile coś się znajdzie), aby zrobić większe zakupy i tylko raz zapłacić za przesyłkę.
Portale społecznościowe ‒ w tym miejscu coraz częściej pojawiają się grupy, w których użytkownicy wystawiają na sprzedaż używane ubrania. Często są to grupy lokalne, co umożliwia odbiór osobisty.
• Portale lokalne ‒ miejskie serwisy informacyjne zawierają zazwyczaj serwisy z ogłoszeniami oraz listę wydarzeń i imprez w danym mieście. W sekcji z ogłoszeniami znajdziesz oferty sprzedaży ubrań, zaś w sekcji imprez możesz znaleźć informacje o wyprzedażach garażowych. W Gdańsku dobrym wyborem może być portal Puls Gdańska.

Wybór najlepszych ubrań

Wybierając używaną odzież, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami ułatwiającymi znalezienie najlepszych ubrań. Są to proste wskazówki, które warto stosować również w tradycyjnych sklepach modowych.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan ubrania i materiał. Od razu można wyeliminować wszystko, co ma plamy czy dziury. Takie przedmioty trafiają się naprawdę rzadko, ale zawsze lepiej jest uważać. Materiał z kolei dobrze jest wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Kiedy już znajdzie się wymarzoną rzecz, przychodzi pora na sprawdzenie jej rozmiaru. Zazwyczaj nie ma problemu z przymierzeniem ubrania.

 

Wśród wszystkich używanych ubrań dobrze jest szukać rzeczy unikalnych i wyjątkowych. Warto zwrócić również uwagę na wszelkie dodatki, takie jak buty, biżuteria czy torebki. Ostatnią rzeczą, na którą należy spojrzeć, jest marka. Czasami wśród rzeczy znajdują się ubrania premium wyróżniające się swoją jakością, a przy tym szokująco tanie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ