Wednesday, July 17, 2024
Home / Kultura  / Moda: więcej niż ubranie. Cracow Fashion Week 2016

Moda: więcej niż ubranie. Cracow Fashion Week 2016

„Moda jest świetna do pokazywania Krakowa. Nie odwrotnie”. Już od jutra VII. Cracow Fashion Week.

Joanna Przetakiewicz dyrektor kreatywna La Mania będzie gościem specjalnym i jurorem Cracow Fashion Awards

Niedziela 6 marca 2016 to oficjalny początek prawdziwego święta mody w Krakowie. Gala Cracow Fashion Awards w ICE Centrum Kongresowym rozpocznie siódmą edycję krakowskiego tygodnia mody. Jak mówi dyrektor CFW oraz SAPU, Jerzy Gaweł, moda jest świetna do pokazywania Krakowa. Nie odwrotnie. Cracow Fashion Week organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru, przy współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, to kilkanaście modowych wydarzeń i jedno hasło „Moda, sztuka, edukacja”.

Nowe spojrzenie na klasyczne kroje

Joanna Przetakiewicz dyrektor kreatywna La Mania będzie gościem specjalnym i jurorem Cracow Fashion Awards

Joanna Przetakiewicz dyrektor kreatywna La Mania będzie gościem specjalnym i jurorem Cracow Fashion Awards / fot. materiały prasowe

Cracow Fashion Awards to pokaz kolekcji studentów kończących Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru. Rywalizować będą o nagrodę Grand Prix oraz Nagrodę Mediów. W jury zasiądą znane nazwiska polskiego świata mody, m.in. projektanci – Jerzy Antkowiak i Joanna Przetakiewicz, krytycy mody jak Michał Zaczyński, czy znani fotografowie z Lidią Popiel na czele. W radzie mediów, jak co roku, zasiądzie też Aneta Pondo, redaktor naczelna Miasta Kobiet. Zdobycie głównej nagrody to niekwestionowany sukces. To otwarcie pierwszych drzwi do świata mody.

Gosia Sobiczewska, absolwentka łódzkiej ASP, założycielka marki ESTby ES, w tym roku nie tylko zasiądzie w Radzie Wysokich Krawców, ale też zaprezentuje w czasie gali najnowszą kolekcję na sezon jesień/zima 2016/17. Sobiczewska to jedna z tych projektantek, której nazwisko warto zapamiętać. Kolekcja ESTby ES to nowoczesna moda użytkowa. Projektantka przełamuje prostotę nieoczywistymi printami i ciekawymi barwami. Projekty Sobiczewskiej to najwyższa jakość wykonania i dbałość o najmniejszy detal. Poprzednie kolekcje zachwyciły modowych komentatorów, którzy określają je nawet mianem mistrzostwa świata. Marka doceniana jest zarówno na polskim, jak i światowym rynku.

Oprócz ESTby ES można będzie zobaczyć kilka innych, gościnnych pokazów. Swoje projekty pokażą uznani absolwenci SAPU, wśród nich Pat Guzik, zwyciężczyni Ecochic Design Awards 2015/16 w Hongkongu. Będzie też kolekcja zbiorowa Budapest Metropolitan University.

Na galę obowiązują zaproszenia, które można uzyskać w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, przy ul. Zamoyskiego 52 w Krakowie (ze względu na limit miejsc).

Sztuka ubioru.

Vii. Cracow Fashion Week   / fot. materiały prasowe

Vii. Cracow Fashion Week / fot. materiały prasowe

Tegoroczny Cracow Fashion Week zapowiada się niezwykle ciekawie nie tylko z powodu gali Fashion Awards. Organizatorzy zadbali o niebanalne wydarzenia towarzyszące. 5 marca swój finał będzie miał konkurs, zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie, przy okazji wystawy „Modna i już! Moda w PRL”. Zwycięscy, którzy stworzyli konkursowe stylizacje w duchu PRL, zaprezentują kreatywne stroje na profesjonalnym wybiegu, w holu MNK. 5 uczestników, zakwalifikowanych do ścisłego finału, będzie miało możliwość szerszego opowiedzenia co ich inspirowało przy tworzeniu konkursowej stylizacji. Ci, którzy chcieliby jeszcze wciąć udział w konkursie, wciąż mają swoją szansę! Zgłoszenia, w postaci zdjęcia autorskiej stylizacji, można wysyłać do 4 marca, do godziny 12:00 na adres konkurs@mnk.pl. Śpieszcie się!

Zaprojektuj swoją przyszłość.

Atrakcyjnie zapowiadają się warsztaty fotografii dla projektantów. Wydarzenie warte uwagi, bo nie tak łatwo dostępne, jak popularne warsztaty makijaży czy stylizacji. 10 marca, w Łobzowska Studio, młodzi kreatorzy będą mieli szansę dowiedzieć się, jak profesjonalnie przygotować się do sesji zdjęciowej swojej kolekcji. Jak kreatywnie współpracować z fotografem i całym zespołem. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Zgłoszenia, wraz z portfolio lub zdjęciami projektów, należy wysyłać na adres warsztaty@lobzowskastudio.pl.

Hasłem VII. edycji Cracow Fashion Week nie bez powodu jest „Moda, sztuka, edukacja”. Cała impreza, oprócz swojego artystycznego charakteru ma poszerzyć wiedzę uczestników. Zarówno praktyczną jak i teoretyczną. Program w tym roku jest bardzo bogaty. Codziennie, przez cały tydzień, odbywać będą się warsztaty i pokazy filmów o modzie. Ponad 30 eventów, w różnych lokalizacjach Krakowa, to idealna alternatywa na wolne popołudnia.

Impreza potrwa do 12 marca. Wszystkie szczegóły dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Cracow Fashion Week.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ