Thursday, March 27, 2025
Home / Kultura  / Moda w kinie: Political dress

Moda w kinie: Political dress

W środę, 22 stycznia w Kinie pod Baranami o godzinie 19 odbędzie się specjalny pokaz dokumentu Political Dress, ukazującego doświadczenia ludzi, którzy zmienili oblicze mody w PRL. Gościem seansu będzie reżyserka filmu Judyta Fibiger.

Moda w kinie: Political dress

Moda w kinie: Political dress / fot. materiał prasowy

W środę, 22 stycznia w Kinie pod Baranami o godzinie 19 odbędzie się specjalny pokaz dokumentu Political Dress, ukazującego doświadczenia ludzi, którzy zmienili oblicze mody w PRL. Gościem seansu będzie reżyserka filmu Judyta Fibiger.

Moda w kinie: Political dress

Moda w kinie: Political dress / fot. materiał prasowy

Wydarzenie stanowi inaugurację cyklu MODA W KINIE. Jego ideą jest wspólne oglądanie filmów oraz dyskusja o nich z modowym podtekstem. Stylistki marki GOShA Kusper chcą w ten sposób podkreślić znaczenie stroju, kreowania wizerunku nie tylko w kinie, ale także w życiu codziennym każdego z nas.

„My milczymy, ale nasz strój mówi cały czas”. O tym jak wiele może o nas powiedzieć, jak bardzo może nam pomóc, albo zaszkodzić O tym, jak zmienia się jego rola wraz ze zmianą warunków społeczno-politycznych. O tym, jak kino wpływa na modę i jak moda wpływa na kino.

Zapraszamy na pierwszą odsłonę tego pasjonującego cyklu.

Film Political Dress ukazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody. Od twardogłowego stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, poprzez lata 60. i względne otwarcie Polski na francuską modę, czasy propagandy sukcesu lat 70. i fascynację modą dzieci-kwiatów, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk.

W czasach realnego socjalizmu w Polsce wygląd był manifestacją poglądów i często wyrazem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu. Zdobywanie ubrań było niemalże karkołomnym wysiłkiem zarówno dla tych, którzy pragnęli być eleganccy jak i dla tych, którzy chcieli w jakikolwiek sposób wyróżnić się z PRL-wskiej szarości. Dla wielu z nich wiązało się to z poważnymi konsekwencjami. Jedna z głównych postaci filmu Barbara Hoff chcąc walczyć z systemem i narzuconym przez niego wyglądem Polaków stworzyła jedną z pierwszych na świecie masowych kolekcji firmowanych nazwiskiem projektanta. Inna Polka, Barbara Hulanicki dokonuje rewolucji w modzie otwierając w Londynie słynny sklep Biba.

Dokument pokazuje doświadczenia ludzi, w których władza upatrywała ideologicznych „dywersantów”. W filmie wypowiadają się m. in. fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki „Biba” Barbara Hulanicki, muzyk Tomek Lipiński, malarz Wilhelm Sasnal.

Judyta Fibiger – reżyserka, scenarzystka, pisarka, producentka. Jest producentką Beats of Freedom – Zew wolności, pierwszego filmu z cyklu „Przewodnik do Polaków”. Koordynowała także produkcję filmów dokumentalnych z serii The Anti-Americans dla amerykańskiej telewizji PBS i Ghost of the Baltic Sea, zrealizowanych przez Partisan Picture dla National Geographic. Judyta Fibiger to również współautorka scenariuszy do filmów fabularnych Stanley i Negri, za które otrzymała stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pracowała jako reżyser i wydawca dla TVP Kultura i Canal+ oraz dla Naszej Telewizji. (źródło: culture.pl)

dr Barbara Klich-Kluczewska– absolwentka i pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 roku obroniła prace doktorską na Wydziale Historycznym UJ. Stypendystka Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, Autorka książki: Przez dziurkę od klucza: Życie prywatne w Krakowie (1945-1989)

GOShAMałgorzata Kusper – trenerka wizerunku, jedna z pierwszych w Polsce personal shopper, projektantka, szkoleniowiec. Współpracowała ze znanymi Angielkami podczas programu Trinny i Suzannah ubierają Polskę. Absolwentka licznych szkoleń m.in. w St. Martins College of Art&Design w Londynie oraz w London College of Fashion. Jako ekspert od wizerunku wypowiada się w TV, radiu oraz magazynach i portalach.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ