Thursday, March 20, 2025
Home / Miasto Podróży  / Moda na kolej. Pasażerów przybywa

Moda na kolej. Pasażerów przybywa

Ekologia i komfort

PKP

fot. Freepik

Kolej cieszy się rosnącą popularnością. Pasażerów przybywa – w tegoroczne wakacje zarejestrowano rekordową liczbę podróżujących pociągami , o czym świadczą statystyki przedstawione przez PKP InterCity. Pociągi stały się bardziej konkurencyjne dla samochodów i samolotów. Wiele wskazuje na to, że trend ten nie tylko utrzyma się przez kolejne lata, ale znacząco wzrośnie

 

Rekordowy sezon letni 2024 w PKP

Wyniki, jakie osiągnęło PKP w wakacje 2024, zaskoczyły wszystkich. Tak dobrze nie było od lat. Od 1 czerwca do 31 sierpnia na podróż pociągiem zdecydowało się 23,2 mln osób, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z zeszłym rokiem i o 25%, biorąc pod uwagę 2022 r. Dla porównania, przed pandemią w 2019 r. koleją w okresie letnim podróżowało tylko 14,2 mln osób.

 

Ile osób wybrało w czerwcu podróż PKP? Bilety na pociąg kupiło 7,1 mln podróżnych, o 14% więcej niż w 2023 r. W lipcu na kolej postawiło 7,9 mln podróżujących – o 12% więcej niż rok wcześniej. Natomiast sierpień okazał się rekordowym miesiącem. Z usług PKP skorzystało 8,2 mln osób – o 17% więcej niż w 2023 r. W okresie pozawakacyjnym pociągami podróżuje dziennie 160–180 tys. osób, 18 sierpnia 2024 r. na długo zostanie zapamiętany przez PKP, tego dnia pociągami podróżowało rekordowe 307 tys. pasażerów.

Lepsza organizacja kolei = większe zadowolenie pasażerów

Trzeba przyznać, że PKP poradziło sobie koncertowo z obsługą tak dużego ruchu pasażerskiego. Maksymalne zainteresowanie koleją wymusiło na spółce zwiększenie liczby miejsc. Udało się to dzięki uruchomieniu 98 dodatkowych pociągów i wzmocnieniu 3136 pociągów 5199 wagonami. Dodatkowo spółka zdecydowała się na zrealizowanie 170 przejazdów w podwójnym zestawieniu pociągów Pendolino, Flirt, Dart i ED74.

 

Poradzenie sobie z dwukrotnie większą niż zwykle liczbą pasażerów było nie lada wyzwaniem. Okres wakacyjny pokazał jednak, że polskie koleje są w stanie sprostać nawet największym wyzwaniom. Lato 2024 udowodniło, że Polacy chcą korzystać z kolei, a przeprowadzone do tej pory prace modernizacyjne i wprowadzenie składów dużej prędkości było bardzo dobrym posunięciem.

Skąd moda na kolej?

Powodem zwiększenia popularności kolei jest bez wątpienia rosnąca świadomość ekologiczna w społeczeństwie. Podróż pociągiem jest najbardziej przyjazną środowisku spośród dostępnych form transportu. Składy emitują znacznie mniej dwutlenku węgla do atmosfery w porównaniu z samolotami czy samochodami.

 

Ekologia nie jest jedynym powodem. W Polsce i w Europie zauważa się dynamiczny rozwój infrastruktury kolejowej. Modernizacja torów i rozbudowa tras przekłada się na możliwość zapewnienia podróżnym lepszych warunków przejazdu. Na zadbanych torowiskach mogą jeździć pociągi dużych prędkości, takie jak Pendolino, które zrewolucjonizowały polską kolej.

 

Kolejny czynnik to koszty. Bilety na pociąg można kupić w bardzo okazyjnych cenach, zwłaszcza jeśli zamawia się je z wyprzedzeniem. Biorąc pod uwagę rosnące koszty paliw, kolej wypada zdecydowanie korzystniej w porównaniu z samochodami czy samolotami. Dodatkowo pewne grupy społeczne, takie jak seniorzy czy studenci mogą skorzystać z dużych zniżek, dzięki którym płacą za bilety na PKP niewiele.

Rekordowy 2024 a przyszłość kolei

Patrząc na zainteresowanie koleją w wakacje, można spodziewać się, że 2024 będzie rekordowym rokiem dla PKP. Spółka marzy o jeszcze lepszych wynikach. Z racji tego nie staje w miejscu i skrupulatnie realizuje swój plan, według którego kolej ma stać się środkiem transportu pierwszego wyboru dla podróżujących. PKP ogłosiło przetarg na nowe składy – pociągi o dużych prędkościach oraz elektryczne zespoły trakcyjne, jedno- i dwupokładowe. Już niedługo pasażerowie będą mieli okazję podróżować dwupiętrowymi pociągami, które w naszym kraju będą dużą nowością.

 

Przewoźnik chce także podnieść jakość usług. W wakacje 2024 z przejazdów pociągiem skorzystało 1,4 mln seniorów, 292 tys. osób z niepełnosprawnościami, 3,5 mln dzieci i uczniów oraz 2,7 mln studentów, co pokazuje, że składy PKP są dobrym miejscem dla wszystkich grup społecznych. Pasażerowie przewieźli ponadto 95 tys. zwierząt i 231 tys. rowerów, co udowadnia, że jazda pociągiem jest komfortowa i dostosowana do różnych potrzeb podróżnych.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ