Friday, April 12, 2024
Home / PARTNER MK  / Moda na homeopatię

Moda na homeopatię

62 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku stosowało leki homeopatyczne, a ponad połowa z nich nie ukończyła 36 lat. A Ty co wiesz o homeopatii?

Dowodem na jej istnienie jest to, że aż 69 proc. polskich lekarzy stosuje leki homeopatyczne, jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej lub gdy nie można podać leków chemicznych (np. ciąża). 6 proc. z pośród nich bazuje na terapii homeopatycznej, a leki chemiczne uważa za jej uzupełnienie.

verliebtes junges paar im sommer

fot.fotolia

Co więcej 62 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku stosowało leki homeopatyczne, a ponad połowa z nich nie ukończyła 36 lat. Najczęściej powodem były infekcje i chęć wzmocnienia odporności[1].

Powrót do naturalnego leczenia

Moda na leki homeopatyczne wpisuje się w trend powrotu do naturalnych metod leczenia, zdrowej żywności, unikania chemii w gospodarstwie domowym oraz przeprowadzek na tereny podmiejskie. Porody rodzinne, które stają się coraz bardziej popularne, gdyż matki chcą chronić dzieci przed stresem szpitalnym, to także element mody na zdrowy styl życia.

„Na powiązanie pomiędzy eko stylem życia i leczenia homeopatycznego wskazuje moim zdaniem to, że połowa pacjentów zgłaszających się po raz pierwszy do mojego gabinetu stosuje już zdrową dietę i przyszło bo poszukuje zdrowej metody terapii”  – mówi lekarz medycyny rodzinnej Alina Małmyszko – Czapkowicz.

Życie w stylu eko

Ci świadomi pacjenci wiedzą już, że im bliżej z pola na stół tym lepiej. Dlatego unika żywności wysoko przetworzonej. Kupuje na targu zamiast w markecie. Nie daje słodyczy dzieciom, ale chipsy bananowe czy  suszone owoce. A jeszcze kilka lat temu takich świadomych pacjent było kilka procent.

Kilka lat temu – mówi Alina Małmyszko – Czapkowicz – aby kupić żytni chleb na zakwasie musiałam jechać w Lublinie do centrum z ekologiczna żywnością. Dziś nawet w małych osiedlowych sklepikach można takie pieczywo dostać. Podobnie jak ciecierzyce, soczewicę, mąkę orkiszowa, żytnią, ryżową i itp składniki zdrowego menu.

Coraz więcej Polaków stosuje homeopatię

Potwierdzeniem mody na homeopatie jest przede wszystkim wzrost liczby pacjentów, którzy odwiedzają gabinety lekarzy stosujących leki homeopatyczne. Przyczyną jest zaś wzrost liczby chorób cywilizacyjnych, takich jak: alergie, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość. Ich przyczynę upatruje się w zanieczyszczeniu środowiska, a także w skutkach ubocznych działania leków chemicznych.

„Coraz częściej też pacjenci nie chcą leków chemicznych – mówi dr Alina Małmyszko-Czapkowicz. – Przyszła niedawno do mnie matka z trzy letnim dzieckiem, które już 30 razy brało antybiotyki. Matka uznała, że takie leczenie szkodzi dziecku i nasila jego alergie”.

Coraz szybsze tempo życia i głód odpoczynku, regeneracji i równowagi właśnie w kontakcie z naturą to kolejny powód mody na zdrowy tryb życia. Przejawia się ona także we wzroście zainteresowanie bieganiem itp. sposobami spędzania czasu wolnego w ruchu i na świeżym powietrzu. Kolejnym krokiem w rozwoju wiedzy o homeopatii i zainteresowania nią jest powstanie przed dwoma laty studiów podyplomowych przy Uniwersytetu Medycznym w Katowicach.

Autor: Beata Pawłowicz

[1] Badania GFK 2014

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ