Wednesday, July 17, 2024
Home / Rozwój  / Rozwój osobisty  / Czas na twoje mocne strony! Dowiedz się jak pracować z talentami Gallupa!

Czas na twoje mocne strony! Dowiedz się jak pracować z talentami Gallupa!

Znasz swoje talenty Gallupa? Książka „Czas na twoje mocne strony” pomoże ci je rozwinąć

Czas na twoje mocne strony. Książka o talentach Gallupa i jej autorzy

Dominik Juszczyk i Malwina Angerman-Kowalska, autorzy książki o talentach Gallupa i mocnych stronach / fot. Magdalena Mizera

Czym się różnią talenty od mocnych stron? Jak zrobić badanie Gallupa i co oznaczają jego wyniki? Jak wyciągnąć ze swoich talentów maksimum korzyści i czy badanie CliftonStrengths może się mylić?

Rozmawiamy o tym z Dominikiem Juszczykiem, certyfikowanym trenerem Gallupa, współautorem książki „Czas na twoje mocne strony”, napisanej razem z Malwiną Angerman-Kowalską (Wydawnictwo Pełne Czasu).

Jak odkryć, że coś jest naszą mocną stroną?

Nazwanie talentów w metodologii, o której napisaliśmy książkę, i korzystanie z materiałów, które służą ich rozwojowi jest możliwe tylko przez zrobienia badania CliftonStrengths. Jest ono dostępne na stronie Gallupa i ma formę ankiety, którą wypełnia się on-line. Odpowiada się na 177 pytań, mających postać dwóch stwierdzeń umieszczonych na końcach pięciostopniowej skali. Trzeba zaznaczyć, z którym stwierdzeniem i w jakim stopniu najbardziej się zgadzamy. Co istotne, na odpowiedź jest tylko 20 sekund. Skąd to ograniczenie? Chodzi o to, żeby odpowiadać intuicyjnie, a nie analitycznie.
Niemal od razu po zrobieniu badania (do 45 minut) otrzymuje się informacje o talentach i dostęp do raportów, które pozwalają zrozumieć, czym jest dany talent, w jaki sposób wpływa na działanie, myślenie i odczuwanie oraz w jakich okolicznościach potencjalnie można go zaobserwować.

Badanie jest płatne i można je wykonać w dwóch wersjach – odkrywającej Top 5 najmocniej widocznych talentów (ze wszystkich 34 opisanych w tej metodzie) oraz w wersji pełnej, pokazującej cały profil, czyli tzw. talenty dominujące (około 10 pierwszych talentów), talenty wspierające i tzw. talenty mniejszościowe (około 5 ostatnich talentów).

Czy da się to zrobić bez wykonania badania Gallupa?

Bez zrobienia badania bardzo trudno określić jest jakie się ma talenty, bo często nazywamy wtedy skutki działania talentów, a nie zwracamy uwagi na motywację i sposoby ich działania talentów.

Czyli np. widzimy osobę, która uwielbia robić listy „to do” i jest bardzo efektywna, ale nie wiemy czy to wynika z talentu Osiąganie (chęć bycia efektywnym i widzenia namacalnych efektów pracy), Ukierunkowanie (chęć skupienia się na jednym obszarze i doprowadzenie go do końca), Rywalizacja (porównywanie się do innych i chęć wygrania), czy Odpowiedzialność (zobowiązałem się, więc zrobię to do końca, bo jest dla mnie ważne dotrzymywanie zobowiązań).

Dokładne określenie talentu jest istotne, ponieważ każdy z nich rozwija się w trochę inny sposób i związane są z nim inne sposoby działania, inne potrzeby i wartości wnoszone z tym talentem.

Można oczywiście określać obszary, w których działa nam się łatwiej i efektywniej, np. sprawdzając:

– w których z nich najszybciej się uczymy,

– kiedy coś robimy albo przychodzi nam to tak łatwo, że nawet nie zauważamy, kiedy to zrobiliśmy,

– kiedy mamy przebłyski doskonałości i inni z boku są pod wrażeniem tego jak szybko i dobrze coś zrobiliśmy.

Tyle, że ten sposób określania obszarów nie da nam konkretnych wskazówek, jak je wykorzystywać i rozwijać.

Talenty, mocne strony, cechy osobowości – czy to jest to samo?

Badanie CliftonStrenghts nie jest testem osobowości (personality test). Jest to ankieta (assessment) badająca obszary, w których mamy potencjał, czyli talenty, na podstawie których możemy budować mocne strony, pozwalające nam działać w najbardziej efektywny sposób – w pracy, prywatnie, w relacjach itd.

Myślę, że pomocne będzie przytoczenie prostych definicji talentu i mocnej strony:

Talent to naturalny i powtarzalny sposób działania, reagowania i odczuwania, który może być produktywnie zastosowany.

Mocna strona to talent, w który zainwestowano, który daje nam wydajność bliską perfekcji.

Znając swoje talenty (czyli nazwane sposoby powtarzalnego, łatwego dla nas działania) możemy świadomie budować mocne strony (zdobywając w tym obszarze wiedzę i budując na jej podstawie umiejętności). Jeżeli na co dzień możemy wykorzystywać własne mocne strony (w roli, w relacjach, prywatnie), wtedy widać w naszym działaniu lekkość, efektywność i satysfakcję.

U podstaw tego podejścia (psychologii pozytywnej, z której wywodzi się ta metodologia) leży założenie, że dużo łatwiej nam rozwijać nasze mocne strony z talentów, które mamy, niż rozwijać słabe strony.

Co konkretnie bada tzw. test Gallupa?

Zgodnie z powyższą definicją, bada i nazywa te sposoby działania, myślenia i odczuwania, które mamy naturalnie dostępne (w wyniku odziedziczonego DNA i tego wszystkiego, co dzieje się z naszym rozwojem w okresie formatywnym, czyli przez pierwsze 18-20 lat naszego życia) i które są widoczne w sposób powtarzalny na co dzień, w tym jak działamy. A przez to określa, gdzie leży nasz największy potencjał rozwoju, skuteczności i satysfakcji w działaniu – tam, gdzie możemy korzystać z talentów na co dzień.

Przeczytaj koniecznie: Jak odkryć swój TALENT i zmienić go w MOCNĄ STRONĘ?

Czy istnieje zestaw cech „pożądanych”, takich, z których ludzie się cieszą, gdy wyjdą im na teście? 

Z definicji w tej metodologii nie ma talentów lepszych ani gorszych. Wszystkie określają potencjał i obszar, w których mamy łatwość i powtarzalność działania.

Jednocześnie często się zdarza, że osoby, które robią to badanie, mają pewne oczekiwania, które wynikają z postrzegania niektórych talentów jako bardziej „użytecznych”. Czyli np. niektórym lepiej się kojarzy Komunikatywność (otwartość na komunikację, łatwość układania myśli w słowa i przekazywania ważnych komunikatów) niż Zgodność (szukanie porozumienia, unikanie konfliktów, raczej szukanie zgody).

To postrzeganie lepszych i gorszych zmienia się, kiedy zrozumie się, jakie mocne strony mogą być powiązane z tymi talentami. Talent Zgodność, kiedy jest mocną stroną sprawia, że osoby z tym talentem mogą być świetnymi negocjatorami i mediatorami, szybko dostrzegają jaka jest atmosfera w zespole, między ludźmi i umieją tym zarządzić.

Kluczem do zaakceptowania talentów jest zrozumienie, czym te talenty są i jaki niosą ze sobą potencjał dla osoby, które ma je wysoko w swoim profilu.

Czym badanie Gallupa różni się od innych, które też pomagają odkryć talenty czy cechy osobowości?

Istnieje kilka badań, które w ramach pozytywnej psychologii pomagają nazwać obszary, w których jest nam łatwiej i efektywniej działać np. Insight Discovery czy ViaCharacters. Różnica między nimi, a CliftonStrenghts® tkwi w nacisku na potencjał i jego wykorzystanie. Gallup® mocno zwraca uwagę, że talenty dają nam możliwość efektywnego działania i wiele materiałów dostępnym po badaniu, nie tylko mówi jakie talenty mamy, ale jak można je rozwijać i wykorzystywać.

Duży nacisk jest na to, żeby budować mocne strony, a nie tylko poznać talenty.

Czy indywidualny zestaw mocnych stron zmienia się z wiekiem? Jakie wydarzenia mogą na to wpłynąć?

Nasz mózg jest plastyczny (neuroplastyczność). Najbardziej rozwijamy się w młodym wieku, ale gdy jesteśmy dorośli, nasz mózg nie przestaje się rozwijać, zmienia się tempo i łatwość tego rozwoju. W wielu badaniach (np. Andersa Ericssona) wskazywane jest, że łatwiej rozwijać te części mózgu, w których neurony są bardziej połączone.

Oznacza to, że łatwiej jest wzmacniać, co już mamy zbudowane, niż budować od nowa. Stąd większe prawdopodobieństwo, że nasze sposoby działania, myślenia i odczuwania będą się wzmacniać niż zmieniać. Ale oczywiście nie oznacza to, że zmiany nie są możliwe.

Gallup® na podstawie danych ze swojej bazy danych (ponad 22mln wyników badania) określił (na podstawie wyników osób, które robiły badanie więcej niż raz), że powtarzalność wyników w Top 10 (talenty dominujące) jest na poziomie 78% (Zobacz: https://dominikjuszczyk.pl/2020/08/czy-wyniki-testu-gallupa-moga-sie-zmienic/).

Czy test Gallupa może się mylić?

Badanie CliftonStrenghts jest badaniem, w którym sami odpowiadamy na pytania. I jak każde takie badanie, zależy od tego, jak do niego podchodzimy. Badanie jest tak skonstruowane, żeby jak najbardziej ograniczyć wpływ zmienności naszych odpowiedzi:

20 sekund na odpowiedź, pytania dobrane tak, aby był efekt rotujący (przypisujący do którychś talentów), jest 177 pytań, o każdy talent jesteśmy pytania co najmniej kilka razy.

To wszystko sprawia, że wyniki są bardzo powtarzalne (tak jak napisałem powyżej). Ale oczywiście, przy złej woli wypełniania pytań, dużym zmęczeniu lub stresie, wyniki mogą być zafałszowane. Dlatego warto zadbać o to, aby badanie wypełniać, kiedy nic nas nie rozprasza, nie pospiesza, kiedy się dobrze czujemy i nie jesteśmy zestresowani.

Jak się posługiwać wynikami badania Gallupa, żeby wyciągnąć dla siebie maksimum korzyści?

Warto zapoznać się z raportami dostępnymi po zrobieniu badania – one pomagają zrozumieć czym są nasze talenty i jak działają. Potem warto z nimi pracować – choćby rozmawiając z osobami, które mają podobne talenty, aby zobaczyć jak z nich można korzystać. Można też samemu je analizować, np. sprawdzając jak się przejawiają w sytuacjach zawodowych i prywatnych.

Z najlepszym wykorzystaniem talentów i mocnych stron mamy do czynienia wtedy, kiedy umiemy dobrać sposób działania zgodny z naszymi talentami oraz dobrać rolę, tak aby móc ze swoich talentów korzystać. To wtedy mamy szansę działać z łatwością, efektywnością i satysfakcją.

Czy ktoś może wykorzystać wiedzę o tym, jakie są nasze talenty przeciw nam? 

Zdarzają się osoby, które podchodzą do talentów na zasadzie łatek – osoba z talentem Empatią jest „miękka”, z talentem Rywalizacja „trudna”. itd. Kiedy jesteśmy świadomi swoich talentów i wiemy, co z nimi możemy robić, potrafimy z takimi łatkami walczyć.

Kiedy warto pierwszy raz wykonać badania Gallupa, aby odkryć swoje talenty?

Istnieją wersje tego badania dla studentów (CliftonStrenghts for Students), które są proponowane osobom na pograniczu szkoły średniej i studiów – dla tych osób wyniki dają wskazówki, w jakim obszarze można sprawdzać swoje talenty i mocne strony, oraz jak można podchodzić do nauki na swój sposób.

Ponieważ nasz mózg nadal dynamicznie rozwija do czasu, kiedy mamy dwadzieścia, a nawet dwadzieścia kilka lat, to ten czas może być dobrym momentem na zrobienie badania CliftonStrenghts.

Dla kogo jest książka „Czas na twoje mocne strony”?

Książka przede wszystkim jest dla osób, które zrobiły badanie, dostały listę talentów, może przeczytały nawet raporty, ale nie mają pomysłu co dalej zrobić. Takie osoby, chcemy przeprowadzić za rękę przez proces rozwoju talentów zaprojektowanych przez Gallupa.

Również osoby, które już lepiej znają swoje talenty, znajdą w książce interesujące dla siebie części – pokazujemy jak łączyć talenty i mocne strony z wartościami życiowymi i realizacją swojej wizji życiowej. Bo talenty nie są tylko po to, aby je poznać, ale przede wszystkim, aby wykorzystać dla siebie.
____

O autorze:

Dominik Juszczyk – sam o sobie mówi: tata, przyjaciel, stoik i biegacz. Pasjonat i specjalista od produktywności z wykorzystaniem talentów oraz sprawdzonych przez siebie technik i narzędzi do efektywnego działania. Od 2015 roku certyfikowany trener Gallupa ®, a od 2018 roku certyfikowany facylitator. Autor książki „Czas na twoje mocne strony” (Wydawnictwo Pełne Czasu) napisanej razem z Malwiną Angerman-Kowalską. Nieustannie szuka sposobów na mądre i intencjonalne działanie i świadomie buduje nawyki. Uwielbia rozmawiać. TOP 5 talentów: Indywidualizacja, Organizator, Uczenie się, Empatia, Intelekt

Dominik Juszczyk

Dominik Juszczyk, fot. Magdalena Mizera

O książce:

Kursoksiążka „Czas na twoje mocne strony” (Wydawnictwo Pełne Czasu, założone przez Olę Budzyńską, Panią Swojego Czasu) ma pomóc zrozumieć, czym są talenty Gallupa® (odkrywane w badaniu CliftonStrengths®), jak je interpretować, jak z nimi pracować, oraz pomóc w odkrywaniu siebie i wzmacnianiu swoich mocnych stron. Dzięki podwójnej perspektywie i temu, że talenty autorów znacząco się różnią, przekonasz się, że nie ma podziału na lepsze i gorsze, są tylko te, których do tej pory nie wykorzystywałaś. Każdy z nas ma jakąś supermoc, wystarczy ją odkryć i pomóc jej się rozwijać!

Książkę można kupić w sklepie online [https://www.paniswojegoczasu.pl/sklep/czas-na-twoje-mocne-strony] oraz w Przestrzeni Pełnej Czasu w Warszawie i Krakowie.

książka Czas na twoje mocne strony

Czas na twoje mocne strony, książka o talentach Gallupa / fot. materiały prasowe

TAGI

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Gosia 20 stycznia, 2022

    Niestresujące warunki przy wykonaniu testu polecam, jedynie ciężko wyeliminować presję czasu, 20 sekund i nigdzie nie widać ile jeszcze zostało. Nawet jeśli zaznaczymy odpowiedź, a nie klikniemy dalej, bo juz nie zdążymy lub jeszcze czytamy drugi raz, pytanie nie zostanie uznane. Warto mieć to w pamięci robiąc test. Dla przyszlych testujących się :).

  • Danuta 21 stycznia, 2022

    Warto też posłuchać podcastów Dominika – rozmów z przedstawicielami różnych talentów

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ