Thursday, November 14, 2024
Home / Akcje Miasta Kobiet  / „Mocne rozmowy” – książka Anety Pondo na 5-lecie Klubu Miasta Kobiet

„Mocne rozmowy” – książka Anety Pondo na 5-lecie Klubu Miasta Kobiet

5xM – rozmowy o modzie, mocy, motywacji, medytacji i miłości

aneta pondo mocne rozmowy

Aneta Pondo / fot. Barbara Bogacka

– Dlaczego ja? – Zapytała jedna z bohaterek książki „Mocne rozmowy”. Dlaczego akurat oni? Bo mnie inspirują, więc zakładam, że rozmowa z nimi zainspiruje też czytelników książki. Bo ich życie jest ciągłym rozwojem, a rozwój jest dla mnie jedną z najwyższych wartości. Bo w swoim obszarze działania sieją dobro. Bo obserwuję ich od dawna i wiem, że to co robią, mówią, piszą, jest budowaniem lepszego świata

MOCna 5

W „Mocnych rozmowach” mam ochotę podkreślać co drugie zdanie, tak są celne. Czuję, że moi bohaterowie zaufali mi na tyle, bym mogła powiedzieć, że dotknęliśmy czegoś, co na ogół czai się pod powierzchnią. Poznajcie MOCną piątkę:

M jak MODA

Monika Jurczyk / OSA

Pierwsza w Polsce personal shopperka, od której 5 lat temu zaczął się Klub Miasta Kobiet.
Spodziewacie się rozmowy o modzie? Owszem, będzie o ubraniach, szafach, świecie glamour, ale będzie też o ciele, o bólu i życiu bez ściemy.

W najnowszej książce opowiedziałam, jak bardzo wykończyłam moje ciało. Nie chciałam, żeby była ona kolejnym poradnikiem przekonującym, że jak kupisz takie i takie buty, to będziesz wyglądać dobrze, a jak będziesz wyglądać dobrze, to będziesz szczęśliwa. Bo ja wyglądam zawsze dobrze, a nie zawsze jestem szczęśliwa, więc to jednak tak nie działa.

Mocne rozmowy

Aneta Pondo i Monika Jurczyk w mocnej rozmowie o modzie i ciele, fot. Barbara Bogacka

 

M jak MOTYWACJA

Ola Budzyńska / Pani Swojego Czasu

Poznałam ją, zanim została Panią Swojego Czasu i wystrzeliła w kosmos, ciągnąc za sobą społeczność kobiet, które biorą czas w swoje ręce. Rozmawiałyśmy o planowaniu, zarabianiu pieniędzy, sztywnych garsonkach, roli słowa „dupa” w komunikacji, ale też o chorobie jej syna.

Buntuję kobiety, żeby koszula męża i smarki dzieci nie były przypisane do naszej roli. Podpisałyśmy taką umowę? Urodziłyśmy się kobietami i dostałyśmy certyfikat, że przy okazji będziemy prasować, wychowywać, bawić? Albo jak wychodzimy za mąż, z przyszłym mężem takie umowy podpisujemy? Nie namawiam do odwrócenia ról, tylko do podzielenia się obowiązkami, do rozmawiania o nich i wspólnego planowania.

M jak MIŁOŚĆ

Dagmara Skalska / Pozytywna Egoistka

Gdy zadzwoniła do mnie po raz pierwszy, zaczynała razem z mężem Projekt Egoistka. Minęło kilka lat – Tomek Skalski nie żyje, Dagmara została buddystką, uczennicą mistrza Shaolin i wojowniczką, która każdym dniem udowadnia, że nie ma takiego zdarzenia, które odebrałoby jej chęć do życia i bycia szczęśliwą.

Powiem teraz coś, co może być szokujące dla wielu kobiet. Nie uważam, żeby mój partner był moją własnością. Bardzo sobie cenię swoją wolność i daje też tę wolność mojemu partnerowi. A wolność polega na tym, że on sam dokonuje wyboru w swoim życiu, podobnie jak ja w moim. Dlatego nie mam takiego pomysłu na związek, żeby kontrolować, ograniczać, sprawdzać, tłamsić.

M jak MEDYTACJA

Mocne rozmowy, Aneta Pondo i Michał Godlewski

Aneta Pondo i Michał Godlewski w czasie wywiadu do książki „Mocne rozmowy”, fot. Barbara Bogacka

Michał Godlewski / Breathworker

Kilka lat temu, przy pierwszym wywiadzie, chciałam wymusić na Michale przepis na dobre oddychanie. Nie dostałam instrukcji, nie dostałam jej też teraz. W zamian otrzymałam opowieść o odwadze bycia sobą.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że praca z oddechem jest równoważna z terapią. Człowiek ma w niej odczucia przepełnienia spokojem, które w terapii też się czasem wydarzają, podobnie jak uczucia przepełnienia wdzięcznością albo radością. Jest to stan fizjologiczny, który szybko się włącza, co jest bardzo ważne na przykład u osób z depresją – taka osoba myśli, że już nic się nie wydarzy, że tak musi zostać, aż tu nagle w ciągu pół godziny pracy z oddechem ten fizjologiczny stan się zmienia, a ona czuje, że jednak nie, nie musi być tak zawsze, istnieje jakieś słońce za tą ciemnością.

M jak MOC

Joanna Hussakowska / 5-rytmowa wilczyca

Zobaczyłam ją po raz pierwszy w Parku Bednarskiego. Puściła muzę i nagle moje biodra odkryły, że w ruchu ukryta jest moc. Aktorka, trenerka 5 Rytmów. Żeby dokończyć wywiad do książki, pojechałam za nią na warsztaty Nagość.

Siedziałam ostatnio na warsztatach na pomoście. Szósta rano, a ja myślę: kurna, wszyscy o tej duchowości, a ja jestem wilczyca, która po prostu może pomóc ludziom nauczyć się, jak przetrwać na ziemi. To jest moja jakość, ja tam do nieba to nie wiem czy cię zaprowadzę, ale pomogę ci przetrwać na ziemi. I to czuję jako moje powołanie, tu i teraz.

Inspiracją do przeprowadzenia tych pięciu mocnych rozmów było pięciolecie Klubu Miasta Kobiet

Książka jest dostępna w wersji drukowanej oraz ebook
Jeśli chcesz wcześniej przeczytać bezpłatny fragment Mocnych rozmów zajrzyj TUTAJ

 

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ