Saturday, December 14, 2024
Home / Akcje Miasta Kobiet  / 21 lekcji z Mocnych rozmów  / 2. Zarabiaj na tym, co przychodzi ci z łatwością (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

2. Zarabiaj na tym, co przychodzi ci z łatwością (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

Jakby to było, gdybyś zarabiała duże pieniądze, na tym, co przychodzi ci z łatwością?

Jak odnaleźć swój talent?

Jak odnaleźć swój talent? Zobacz, co przychodzi ci z łatwością / fot. Barbara Bogacka

Czy kiedy jesteście pytane o to, ile kosztuje wasz produkt czy wasza usługa, mówicie ceny z łatwością,  czy staje wam ona gulą w gardle?

Zapraszam was na 21 lekcji biznesowych, rozwojowych i literackich, inspirowanych książką „Mocne rozmowy”. Jej bohaterami są Monika Jurczyk (Osa, osobista stylistka), Ola Budzyńska (Pani Swojego Czasu), Dagmara Skalska (Pozytywna Egoistka), Michał Godlewski (Instytut Oddechu) oraz Joanna Hussakowska (5 Rytmów)
instruktorka pięciu rytmów.

Lekcja nr 2: Zarabiaj na tym, co przychodzi ci z łatwością

Dzisiejsza lekcja inspirowana jest wywiadem z Moniką Jurczyk. OSĄ. Monika Jurczyk jest osobistą stylistką, ale jest też, a może przede wszystkim bizneswoman. Prowadzi firmę od kilkunastu lat, od czasów studiów (a studiowała politologię).

Monika wie, jak zarabiać, bo cały czas sprawdza swój biznes w praktyce, uczy się, czyta książki biznesowe, z odwagą próbuję nowych rzeczy. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatniego roku wydała książkę, napisała ebooka, zrobiła dwa kursy online, nagrywa filmy na swój kanał na YouTube. Jak ona to robi?

Bardzo dużo biznesowego backgroundu znajdziecie w książce „Mocne rozmowy”. Ja chcę wam dzisiaj przybliżyć dwa aspekty zarabiania pieniędzy, które zawarłam w tej lekcji w sformułowaniu: Zarabiaj na tym, co przychodzi ci z łatwością. Bo naprawdę, jeśli coś przychodzi ci z łatwością, to znaczy, że możesz na tym bardzo dobrze zarabiać.

Pierwszym aspektem jest talent a drugim docenienie własnej wartości.

Jak odkryć swój talent?

Zacznijmy od talentu. Zaskakująco wiele osób ma problem ze zidentyfikowanie swojego talentu. Jak to zrobić? Jak go odnaleźć?
Myślę, że ten fragment może być dla was podpowiedzią. Kiedy przyjaciółka powiedziała Monice, że w Anglii istnieje zawód personal shopper i że Monika mogłaby to samo robić w Polsce, moja bohaterka nie zastanawiała się ani chwili:

„Ale jakbyś mi w tamtym czasie powiedziała, że mogę być Beyonce, też bym powiedziała: jasne. W ciągu miesiąca miała nazwę, logo, stronę i szybko okazało się, że jestem w tym po prostu dobra.”

Zapytałam Monikę, skąd wiedziała, że jest dobra i kto był jej pierwszym klientem:

Moim pierwszym klientem był mężczyzna. Poszłam z nim na zakupy. Wybrałam mu rzeczy, on je wszystkie kupił i był superzadowolony. Skąd wiedziałam, że jestem dobra? Było to dla mnie tak łatwe, że nawet nie zauważyłam, kiedy ten czas minął. Nie miałam wtedy jeszcze opracowanego swojego systemu sylwetek, który teraz bardzo ułatwia mi pracę i uczenie innych, po prostu poszłam z nim na zakupy, on wyglądał ekstra i czuł się super. To było naturalne i nadal takie jest. Przed spotkaniem z klientką powtarzam sobie: tylko nie myśl za dużo. Najlepiej jest wtedy, gdy pozwalam naszemu spotkaniu „płynąć”.

Sprawdźcie więc, co wam przychodzi łatwo, naturalnie, tak jakby to waszą drugą skórą.  To jest wasz dar. To jest wasz talent. I nie mam na myśli tak spektakularnych talentów, jak np. śpiewanie. To może być łatwość w nawiązywaniu kontaktów, w występach publicznych, w komunikowaniu się, robieniu na szydełku, pisaniu, organizowaniu, dostrzeganiu szczegółów tam gdzie inni widza tylko ogólny plan (i na odwrót), syntetyzowaniu i przekazywaniu wiedzy.

Przekonania o tym, że to co zbyt łatwe jest mało wartościowe

I tu może pojawić się pewien problem, który nazywa się niedocenianie tego, co przychodzi zbyt łatwo.
Bagatelizujemy to. Nie doceniamy tego, co jest wynikiem naszych talentów, bo nie widzimy w tym nich nadzwyczajnego. Często wydaje nam się, że każdy tak ma. Otóż nie każdy.

Drugim problemem, kiedy już uświadomimy sobie ten nasz talent (same, czy ktoś nam pomoże), jest opór przed zarabianiem, a tym bardziej zarabianiem bardzo dużych pieniądze, na czymś, co jest tak łatwe i tak przyjemne.  Myślę że częściowo dlatego, że żyjemy w jakimś przekonaniu, że trzeba się bardzo naharować żeby zarobić. I ze jak coś przyszło nam zbyt łatwo, to nie ma takiej wartości, jak rzeczy osiągnięte z wysiłkiem. Tymczasem powinno być odwrotnie.

Pomyślcie, jakby to było, gdyby właśnie to, co sprawia nam największą przyjemność, to co przychodzi nam łatwo i naturalnie, stało się głównym źródłem naszych zarobków?
 

Monika Jurczyk

Monika Jurczyk ma opinię takiej, która zawsze sobie poradzi / fot. Barbara Bogacka

Chcesz, aby docenili cię inni, najpierw doceń siebie sama

Drugim aspektem dzisiejszej lekcji jest docenianie własnej wartości. Jeśli docenicie siebie, własną wartość, nie będziecie miały problem z wycenianiem waszych produktów i usług.

Znowu posłuchajmy Moniki Jurczyk, która w „Mocnych rozmowach” dzieli się wieloma swoimi zasadami biznesowymi, w tym jedną, najważniejszą:

Moją najważniejszą zasadą jest cenienie własnej wartości. Większość stylistek jest ode mnie tańsza, ale uznałam, że ja nie konkuruję ceną. To jest moja kluczowa zasada. Konkuruję jakością i tym, że mam opinię takiej, która sobie poradzi. Jak sobie inna stylistka nie radzi, dzwoni się do Osy.”

Znam bardzo dużo, zdecydowanie zbyt dużo kobiet, którym powiedzenie ceny za swoje usługi, czy za swoje towary, staje kulą w gardle. Dlatego ogromnie się cieszę, że dwie moje pierwsze rozmówczynie w „Mocnych rozmowach”, Monika Jurczyk i Ola Budzyńska, nie mają z tym żadnego problemu. Stawiają swoje usługi, swoje produkty na wysokiej półce cenowej. Ola Budzyńska, kiedy ktoś jej wytyka zbyt wysokie ceny, mówi, że nie jest jej ambicją konkurowanie niską ceną, że ona po prostu robi dobre jakościowo produkty i adekwatnie je wycenia. Tak samo jak Monika, dla której nie jest problemem bycie drogą osobistą stylistkę, bo zawsze znajdzie klientów na usługę, która jest bardzo dobra jakościowo.

Zarabiaj na talencie i nie konkuruj ceną

Podsumowując dzisiejszą lekcję, życzę ci:

1) Zidentyfikuj swój talent (czyli to, w czym jesteś dobra, co ci przychodzi z naturalną łatwością).

2) Doceń jego wartość i wartość siebie.

3) Dobrze go sprzedaj, konkurując ceną, a nie jakością.

 

Będę się z Wami dzieliła inspiracjami z „Mocnych rozmów” codziennie przez 21 dni. Lekcje będą dostępne na fb i Ig w postaci postaci krótkich, 10-minutowych filmów, filmów, a tutaj, dla tych, co wolą czytać, jako tekst. Na kolejną lekcję zapraszam juto.

Bezpłatne fragmenty wszystkich wywiadów do pobrania tutaj: „Mocne rozmowy

Wszystkie lekcje tutaj: 21 lekcji z Mocnych rozmów

Mocne rozmowy, portal dla kobiet

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ