Wednesday, May 22, 2024
Home / Mocne rozmowy  / Mocna rozmowa z Joanną Hussakowską Pod Globusem

Mocna rozmowa z Joanną Hussakowską Pod Globusem

Mocne rozmowy: spotkanie autorskie z Anetą Pondo i Joanną Hussakowską

Joanna Hussakowska i Aneta Pondo, fot. Barbara Bogacka

Wywiad do „Mocnych rozmów” był jak 5-rytmowa fala. Na zdjęciu od lewej: Joanna Hussakowska i Aneta Pondo, fot. Barbara Bogacka

Joannę Hussakowską, instruktorkę 5Rytmów, zobaczyłam pierwszy raz w Parku Bednarskiego.
Wy możecie ją poznać w najbliższy czwartek o godz. 18, w czasie spotkania autorskiego w Księgarni pod Globusem (ul. Długa 1, Kraków). Joanna jest bohaterką książki Mocne rozmowy.

Początek na trawie

W parku, na trawie, pod sufitem z nieba i koron drzew, tańczyli ludzie, boso. „Tańczyli” nie jest do końca precyzyjnym określeniem. Oni płynęli w rytm muzyki, podskakiwali, zwijali się, rozprostowywali, wibrowali, trzęśli. Bez choreografii, za to ze słońcem nad głową, ziemią pod stopami i czuciem w każdej komórce ciała. Joanna w długiej sukience puszczała muzykę. – Wyłącz głowę – mówiła.

– A teraz zatańcz tylko ramionami. Dodaj łokcie. Kręgosłup.

Wiedzieliście, że można tańczyć kręgosłupem? Dołączyłam do kolorowego tłumu. Kiedy Joanna wezwała do poruszenia biodrami, przepłynął przeze mnie prąd, jakbym pierwszy raz poczuła, że mam naprawdę tę część ciała i że ona żyje i coś od mnie mówi. Tak poznałam Joannę Hussakowską i 5Rytmów.

 

Joanna Hussakowska

Joanna Hussakowska jest trenerka 5Rytmów. Fot. Barbara Bogacka

Wizja kolorowych protestów

Parę miesięcy później wyjechałam na Bali i myślałam o Joannie tańcząc ecstatic dance wśród pól ryżowych. Przetaczały się wtedy przez Polskę czarne protesty, a ja z pisałam do niej, że marzy mi się, aby kobiety wyszły na ulicę w kolorowych sukniach zamiast w czerni i protestowały tańcem, śpiewem, uwolnioną radością i mocą. Poczułyśmy, że nadajemy na tej samej fali. Kiedyś zrobimy kolorowa (r)ewolucję.

Poród w samochodzie

Zaprosiłam Joannę na Klub Miasta Kobiet (cykliczne spotkanie z czytelniczkami Miasta Kobiet, które odbywa się co dwa miesiące od ponad 5 lat). Dzień wcześniej skręciłam w nieplanowany sposób na Krupniczą, do wegetariańskiej knajpki. Gdy podniosłam głowę znad talerza, zobaczyłam wchodzącą Joannę, która też „przypadkowo” znalazła się w tym rejonie i postanowiła coś zjeść. Synchronizacja.
Joanna rozkwita, gdy ma przed sobą publiczność, to mogą być dwie osoby lub dwieście, tak jak wtedy, w czasie Klubu Miasta Kobiet. Przy jej opowieści o tym, jak w samochodzie, sto metrów przed szpitalem, urodziła syna, cała sala płakała ze śmiechu.

Środowy trans

Zaczęłam chodzić na 5Rytmów (w Krakowie zajęcia są w środy, g. 19.30, sala gimnastyczna w liceum przy ul. Studenckiej), najpierw nieśmiało, na początku częściej podpatrując inne ciała, niż zagłębiając się w siebie, i z trudem wytrzymując do końca. Aż porzuciłam opory, że nie potrafię albo głupio wyglądam, do tego stopnia, że pewnego dnia spontanicznie zdecydowałam, że jadę z Joanną na Mazury tańczyć nago. To tam właśnie, w czasie warsztatów „Nagość”, nad stawem, w centrum natury, kończyłam pisać Mocne rozmowy. Joanna, jako jedna z pięciu bohaterów i bohaterek książki, była dla mnie wyborem oczywistym.
Otwarcie wywiadu z nią, jedna z recenzentek, nazwała najlepszym początkiem.

– W jakim rytmie dziś wstałaś?
– Staccato. Zerwałam się z łózka i poszłam rozmrozić lodówkę.

Ja równie mocno kocham jego zakończenie.

– Co jest twoją misją?
– Budzić ludzi. Przyszłam na świat, żeby budzić ludzi do życia.

Jaka jest Joanna?

Mocna, stanowcza, charyzmatyczna. Kiedy robiliśmy sesję do książki Mocne rozmowy obserwowałam, co się dzieje z ludźmi, którzy nam towarzyszyli i widzieli Joannę po raz pierwszy. W sekundę przyciągnęła ich i wzbudziła ich fascynację. Jest też bardzo wrażliwa, przy czym tę część siebie trochę skrywa, bo woli działać i napędzać ludzi do życia niż „obciążać” ich swoją delikatnością. Jest prawdziwa. W czasie Festiwalu Rok Kobiet rozbroiła publiczność opowieścią o maskach, które nie zawsze trzeba zrzucać, bo czasem ratują nam życie, i lekcjach pokory, jakie odbierała ucząc 5Rytmów w różnych krajach.

Mocna piątka

Mocne rozmowy to 5 wywiadów z ludźmi, którzy swoje pasje przekuli w biznes. Ale zanim to się stało, przeszli klasyczną drogę mitycznego bohatera, na której są przeszkody do pokonania i próby do przejścia. Ale gdzieś tam, na końcu, czeka skarb i pół królestwa lub ręka księżniczki (zależy jaką kto opowieść pisze). Ich historie są odmienne, a jednocześnie wpisują się w uniwersalne ludzkie doświadczenia.
Bohaterami książki są: Monika Jurczyk (pierwsza w Polsce personal shopperka), Ola Budzyńska (Pani Swojego Czasu), Dagmara Skalska (Pozytywna Egoistka), Michał Godlewski (Instytut Oddechu) i Joanna Hussakowska (trenerka 5Rytmów).

Książkę można kupić online TUTAJ
i w wybranych krakowskich księgarniach,
m.in. Pod Globusem (ul. Długa 1)

SPOTKANIE AUTORSKIE

Fundacja Miasto Kobiet i Księgarnia Pod Globusem zapraszają na:
spotkanie z Anetą Pondo, autorką książki Mocne rozmowy i Joanną Hussakowską, jedną z jej bohaterek.
Prowadzenie: Agna Karasińska
KIEDY: czwartek, 23 stycznia, godz. 18.00
GDZIE: Księgarnia Pod Globusem (Kraków, ul. Długa 1)
Wydarzenia na fb TUTAJ

Joanna Hussakowska

Wywiad z Joanną Hussakowską kończy książkę „Mocne rozmowy”

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
3 komentarze
  • temple run 3 21 stycznia, 2020

    I do not know what to say really what you share very well and useful to the community, I feel that it makes our community much more developed, thanks

  • Web Design Company 23 stycznia, 2020

    On the off chance that you have conversed with somebody previously, get some information about things that they volunteered in the discussion previously. Likely, in the event that they raised something all alone, it is of intrigue and some significance to them. Ask yourself what different territories that are identified with their inclinations that they couldn’t want anything more than to discuss.

  • DenimBase 28 stycznia, 2020

    Szkoda, że przegapiłam… wydaje się bardzo charakterną osóbką 😉

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ