Saturday, April 20, 2024
Home / Felietony  / Aneta Pondo  / „Mocne rozmowy”: spotkanie autorskie z Anetą Pondo i Moniką Jurczyk już 6 marca!

„Mocne rozmowy”: spotkanie autorskie z Anetą Pondo i Moniką Jurczyk już 6 marca!

Wpadnij na spotkanie autorskie Anety Pondo z Moniką Jurczyk! 6 marca, ul. Podwale 6

Monika Jurczyk udziela wywiad Anecie Pondo

Aneta Pondo i Monika Jurczyk w trakcie udzielania wywiadu do książki „Mocne rozmowy” / fot. Barbara Bogacka

Monikę pierwszy raz zobaczyłam na pokazie mody, na… wybiegu. Tak, tak, Monika była modelką. Świetną zresztą moim zdaniem. Najbardziej przyciągała wzrok. Jak szła to było wiadomo, że idzie ona, i jako jedyna miała krótkie włosy.
Wy możecie ja spotkać 6 marca 2020 w Głównej Księgarni Naukowej na spotkaniu autorskim wokół mojej książki „Mocne rozmowy”. Zanim to nastąpi, opowiem wam o Monice

 

 

Pewnego dnia zadzwoniłam do niej z pytaniem, czy nie chciałaby pisać felietonów o modzie do „Miasta Kobiet”. I tak zaczęła pisać, krótko, esencjonalnie, z sensem. Bo Monika oprócz tego, że zna się na modzie, potrafi o niej pisać w sposób treściwy, nie przegadany. Czasem nawet chciałabym, żeby te teksty były ciut dłuższe, ale Monika jest mistrzynią krótkiej formy, więc przestałam nalegać. Zobaczcie zresztą sami jej felietony .

spotkanie autorskie mocne rozmowy

Spotkanie autorskie „Mocne rozmowy”: Aneta Pondo feat. Monika Jurczyk 6 marca 2020 r w Głównej Księgarni Naukowej

Po co nam ubranie?

Kiedy w redakcji chyba z dziesięć lat temu powstał pomysł, by napisać o zawodzie personal shopper, Monika była jedną z trzech jego bohaterek. Niedługo potem poszłam z nią na zakupy, żeby naocznie się przekonać, na czym polega jej zawód. Bo musicie wiedzieć, że jestem modową abnegatką, i nie, nie jestem wcale z tego dumna. Myślę, że nasiąkłam w dzieciństwie przesłaniem, że „nie szata zdobi człowieka”, co samo w sobie nie jest złym stwierdzeniem, o ile nie prowadzi do następnego, że „albo jest się mądrym albo dobrze ubranym”. Musiałam więc parę rzeczy w sobie odkodować. Byłam przekonana, że (i tak napisałam we wstępie do wywiadu z Moniką w „Mocnych rozmowach” :

Ubranie ma zakrywać, nie rzucać się w oczy i ma być w nim ciepło.

Zakupy z Osą

Jak wyglądały zakupy? Monika najpierw wypiła ze mną kawę, a potem zaproponowała mi przymierzenie kilku zestawów, skomponowanych z ubrań, których sama nigdy nie zdjęłabym w sklepie z wieszaka. Każdy, o dziwo, leżał na mnie idealnie, w każdym wyglądałam jak milion dolarów. Wybranie ich zajęło Monice 5 minut. Wtedy zrozumiałam, że ludzie mają talenty, o których mi się do tej pory nie śniło. Kupiłam je wszystkie i nosiłam przez kolejne kilka lat. I wydawało mi się, że niby nic, ale po reakcjach koleżanek z redakcji zrozumiałam, że jednak coś znaczącego się wydarzyło. Usłyszałam też co prawda od kogoś: „ja nie potrzebuję stylistki, żeby się dobrze ubrać”. I super, i pozazdrościć. Ja za to doceniam, że są takie osoby. Wydarzyła się bowiem jeszcze jedna rzecz, otóż ja, która nienawidzę zakupów i zamiast posegregowanych zestawów mam w szafie kłębiącą się w nieładzie stertę ciuchów, za sprawą Moniki zmieniłam swój sposób myślenia o modzie, z lekko pobłażliwego, żeby nie powiedzieć pogardliwego, na akceptujący i doceniający. Potrafię już założyć na siebie kolor, podwijam rękawy, żeby pokazać nadgarstki, i nogawki, aby widoczne kostki wyszczupliły sylwetkę, staram się nie chować talii pod workowatym swetrem. Rozumiem, że ubiór może być zarówno zbroją, jak i sposobem na okazanie drugiemu człowiekowi szacunku.

Wygląd ma znaczenie

Kiedy szykowałam się 7 lat na premierę swojej pierwszej książki „Ilona Felicjańska. Cała prawda o…”, zadzwoniłam do Moniki. Wiedziałam, że dzięki niej nie będę musiała w trakcie imprezy zastanawiać się, czy dobrze wyglądam. I to naprawdę ma znaczenie, kiedy mam „odhaczony” strój i makijaż na ważnych imprezach, które prowadzę, mogę się skupić tylko i wyłącznie na jej merytorycznej stronie. I chociaż nadal bliżej mi do modowej analfabetki, to przynajmniej nie udaję już, że to, jak wyglądam, nie ma dla mnie znaczenia.

Mocny wywiad

Zaprosiłam Monikę do mojej książki „Mocne rozmowy”, bo to od niej ponad 5 lat temu zaczął się Klub Miasta Kobiet, a to właśnie jego goście byli dla mnie inspiracją do napisania książki. Od początku wiedziałam, że nasz wywiad będzie świetny, bo mamy dużo zazębiających się tematów i tyleż samo rozbieżnych, a to zawsze jest dobrym zaczynem dla tekstu. I tak się stało. Mam bardzo dużo głosów od czytelników, że ten wywiad był dla nich mocny, zaskakujący. Dla mnie było tam kilka momentów osobiście bardzo ważnych, szczególnie ten, gdy Monika mówi, że niby dbała o ciało, ale tak naprawdę to nie o ciało chodziło samo w sobie, tylko o to, żeby ono było jeszcze sprawniejszą maszynką do działania, do pracy. Powiem tylko tyle, że to był jak taki strzał między oczy, bo gdy pogadałam ze sobą szczerze, to zobaczyłam, że moje różne aktywności miały zawsze ukryty cel typu: lepiej się czuć, być zdrowym, pełnym energii, żeby…. wydajniej pracować.
Bardzo mnie też porusza fragment, w którym Monika mówi, że była tak wymęczona chorobą i tym, co ją do niej doprowadziło, że wzruszały ją przejawy zwykłej życzliwości typu przeniesienie jej szpitalnego śniadania o szóstej rano.

Bardzo, bardzo wam polecam tę książkę i ten wywiad. Jestem czasami sama zadziwiona, jak bardzo jest on nasycony cennymi spostrzeżeniami o życiu w ogóle. KSIĄŻKĘ MOŻECIE KUPIĆ TUAJ

A, mało nie zapomniałam, ja też byłam w książce Moniki „Szefowa swojej szafy”. Jako sylwetka A, zdaje się, że typ zimnej realizatorki.

A teraz zapraszam was na spotkanie autorskie ze mną i Moniką, 6 marca, g. 18, do Głównej Księgarni Naukowej

Aneta Pondo

O KSIĄŻCE


Mocne rozmowy to 5 wywiadów z ludźmi, którzy swoje pasje przekuli w biznes. Ale zanim to się stało, przeszli klasyczną drogę mitycznego bohatera, na której są przeszkody do pokonania i próby do przejścia. Ale gdzieś tam, na końcu, czeka skarb i pół królestwa lub ręka księżniczki (zależy jaką kto opowieść pisze). Ich historie są odmienne, a jednocześnie wpisują się w uniwersalne ludzkie doświadczenia.
Bohaterami książki są: Monika Jurczyk (pierwsza w Polsce personal shopperka), Ola Budzyńska (Pani Swojego Czasu), Dagmara Skalska (Pozytywna Egoistka), Michał Godlewski (Instytut Oddechu) i Joanna Hussakowska (trenerka 5Rytmów).

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
4 komentarze
 • Nursing Research Papers Services 26 lutego, 2020

  Do you have an insight where to acquire Nursing Research Papers Services? Hire a Nursing Research Paper Writer for all your Custom Nursing Research Papers.

 • Joanna Płomienna 29 lutego, 2020

  O, o! Z przyjemnością chcielibyśmy poznać wszystkie autorki Miasta Kobiet!

 • Marta Eidos 29 lutego, 2020

  Macie fajną ekipę. Zastanawiam się czysto hipotetycznie, czy organizujecie jakiś oficjalny nabór?

 • casino tốt nhất 10 marca, 2020

  Do you have an insight where to acquire Nursing Research Papers Services? Hire a Nursing Research Paper Writer for all your Custom Nursing Research Papers.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ