Thursday, April 17, 2025
Home / Akcje Miasta Kobiet  / 21 lekcji z Mocnych rozmów  / 1. Słuchaj swojego ciała (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

1. Słuchaj swojego ciała (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

– Mam teorię, że moje ciało wie, że do mnie nie można mówić szeptem, tylko trzeba mi dać w pysk, bo inaczej nie usłyszę – mówi Monika Jurczyk (OSA, osobista stylistka) w książce „Mocne rozmowy

Aneta Pondo, portal dla kobiet

Lekcja nr 1: Słuchaj swojego ciała / fot. Barbara Bogacka

Czy zdarzyło wam się dostać od waszego ciała w twarz? Jeśli tak, będziecie wiedziały o czym mówię. Jeśli nie, przeczytajcie koniecznie

 

Zapraszam was na 21 lekcji rozwojowych i biznesowych i literackich, inspirowanych książką „Mocne rozmowy”. Wywiady w książce to 5 pasjonujących historii o życiu, które dadzą wam więcej niż tona podręczników, dlatego że patenty w nich zawarte, bohaterowie sprawdzili na własnej skórze.

Lekcja nr 1: Słuchaj swojego ciała

Inspiracją do tej lekcji był wywiad z Moniką Jurczyk, osobistą stylistką. Dla wielu czytelniczek książki ten wywiad był najbardziej zaskakujący. Może dlatego, że pracę jaką wykonuje osobista stylistka postrzega się stereotypowo, a tymczasem Monika na pewno stereotypowa nie jest.

Co kryje się pod zewnętrznym wizerunkiem?
Monika Jurczyk poprzez ubrania sprawia, że ludzie wyglądają lepiej, ale przede wszystkim bardziej siebie akceptują, a nawet bardziej lubią swoje życie. To co robi Monika, to zdecydowanie więcej niż dobieranie ubrań do sylwetki swoich klientów.

Poza tym Monika ma pewną cechę, pewną supermoc, o której mówi tak:

„Potrafię w minutę odczytać, czego ktoś ode mnie potrzebuje i co ukrywa pod zewnętrznym wizerunkiem.”
A tam, pod tym wizerunkiem często kryje się niepewność tego, jak się wygląda i kim się jest, a także różne przekonania, np. że nie zasługuję się na to, żeby wydawać na siebie pieniądze.

Dlaczego ciało boli?

Mam wrażenie, że mądrość, którą Monika Jurczyk ma w sobie i z której korzysta w swojej pracy, wynika w dużej mierze z lekcji, jakie otrzymała (i wydaje mi się że otrzymuje cały czas) od swojego ciała.

Prawdopodobnie wiecie, że ciało daje nam ciągle jakieś sygnały i że te sygnały są ważne, bo umysł bardzo łatwo może nas zwieść na manowce, może nam wyjaśnić i uzasadnić każdą, nawet najbardziej absurdalną teorię, natomiast ciało nie potrafi kłamać. Jak boli, to znaczy, że trzeba się zatrzymać i sprawdzić, co ono chce powiedzieć. Może ból brzucha to nie jest złe trawienie, tylko stres, gdy widzisz się ze swoim szefem albo klientem. Może ból kręgosłupa jest sygnałem, że pracujesz za długo albo że zboczyłaś ze swoje ścieżki zawodowej w niewłaściwą stronę, albo to co robisz jest sprzeczne z twoim systemem wartości.
Problem polega na tym, że nie słuchamy ciała. Chyba że… da nam w pysk. Monika mówi tak:

„Mam teorię, że moje ciało wie, że do mnie nie można mówić szeptem, tylko trzeba mi dać w pysk, bo inaczej nie usłyszę.”

To danie w pysk to np. choroba, która w jednej chwili może ściąć człowieka z nóg tak, że stawia go na granicy życia i śmierci. Monika ma za sobą doświadczenie doprowadzenia ciała do takiej ostateczności, wskutek przepracowania i stresu, że ono musiało ją unieruchomić.

Traktuj swoje ciało poważnie

W tym doświadczeniu i tej lekcji związanej ze słuchaniem swojego ciała jest też wątek nie traktowania siebie poważne. Lekarze, którzy badali Monikę bardzo długo nie wiedzieli, co jej jest:

„Kiedy w końcu trafiłam do lekarzy, żaden się nie domyślił, co i jest, bo funkcjonowałam normalnie. Mówili mi, że jestem zmęczona i powinnam odpocząć. Sugerowali nawet, że wymiotuję, bo jestem w ciąży. Nikt mnie nie traktował poważnie. Prawdopodobnie dlatego, że ja sama nie traktowałam siebie poważnie.

Diagnozę otrzymała Monika dopiero po wymuszonych przez nią badaniach specjalistycznych. I wtedy nastąpiła zmiana:

„Lekarz stanął nade mną i powiedział: No miała pani rację, jest pani bardzo chora, a pani ordynator z oddziału zakaźnego zarządziła, że od tej pory mam leżeć i nie mogę nawet, aż do odwołania, podnosić głowy.

Monika Jurczyk w książce „Mocne rozmowy”, fot. Barbara Bogacka

Ciało jako kompas

Monika po tych doświadczeniach związanych z ciałem zaczęła traktować sygnały z niego, jak kompas, który podpowiada czy przypadkiem nie pracuje za dużo, nie doświadcza jakiegoś stresu w danej chwili, a może robi rzeczy, których nie powinna, które nie są jej.
Ten kompas jest bardzo aktywny, bo Monika ma pewną kobiecą dolegliwość, która towarzyszy jest cały czas.

Nie oszukuj się!

W wątku o ciele największe wrażenie zrobiło na mnie uświadomienie sobie, jak bardzo instrumentalnie je traktujemy i jak bardzo dajemy się zwieść pozorom, że o nie dbamy.

Monika powiedziała, że dla niej było oczywiste, że ma ciało I że ona ma działać, bo ona tak chce, bo ma rzeczy do zrobienia. Na moje pytanie, czy robiła takie rzeczy dla ciała, jak spacer, masaż, balsamowanie, powiedziała coś, co uważam za kluczowe tej lekcji o ciele:

„To były półśrodki. Gdy zaczęła mnie boleć głowa, pierwsze, co zrobiłam, to wzięłam masaż. Ale niezależnie od tego, czy to jest ubranie, masaż czy balsamowanie, jeżeli robisz to instrumentalnie, czyli po to, żeby ciało działało, to nic nie da. Boli cię – idziesz na masaż, jesteś zestresowana, masz spięty kark – idziesz na masaż. I mówisz sobie, że tyle zrobiłaś dla swojego ciała. Nieprawda, zrobiłaś to, żeby dalej harować i żeby cię nic nie bolało.”

Nie wiem jakie to robi na was wrażenie, na mnie zrobiło ogromne.

Słuchaj swojego ciała

Podsumowując tę lekcję „Słuchaj swojego ciała”:
1) Nie czekaj aż ciało zacznie do ciebie krzyczeć i doprowadzi cię na skraj ostateczności.
2) Traktuj poważnie siebie i to, co ciało do ciebie mówi.
3) Nie oszukuj się i nie myśl, że półśrodkami załatwisz sobie zdrowie.
4) Nie traktuj ciała instrumentalnie: dbaj o nie, bo jest ważne, a nie tylko dlatego, żeby więcej pracować.

 

 

Będę się z Wami dzieliła inspiracjami z „Mocnych rozmów” codziennie przez 21 dni. Lekcje będą dostępne na fb i Ig w postaci krótkich, 10-minutowych filmów, a tutaj, dla tych, co wola czytać, jako tekst. Na kolejną lekcję zapraszam juto.

Bezpłatne fragmenty wszystkich wywiadów do pobrania tutaj: „Mocne rozmowy

Wszystkie lekcje tutaj: 21 lekcji z Mocnych rozmów

Mocne rozmowy, portal dla kobiet

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ