Wednesday, October 9, 2024
Home / Akcje Miasta Kobiet  / 21 lekcji z Mocnych rozmów  / 14. Oddychaj! (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

14. Oddychaj! (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

Oddech daje życie. Oddech świadomy daje życie zdrowsze, pełniejsze, szczęśliwsze

Oddech, portal dla kobiet

Oddychaj, a jeszcze lepiej – oddychaj świadomie / fot. Barbara Bogacka

Oddychacie płytko, czy głęboko, świadomie czy nawykowo? Czy wy w ogóle wiecie, że oddychacie?

 

Zapraszam was na 21 lekcji biznesowych, rozwojowych i literackich, inspirowanych książką „Mocne rozmowy”,  która jest skarbnicą patentów na życie.  

 

Lekcja 14: Oddychaj

Mówiłam już wiele razy o tym, że bohaterowie „Mocnych rozmów” zmieniają świat na lepsze. Michał Godlewski tę zmianę prowadzi poprzez oddech. Jego misją jest wniesienie do świata oddechu jako narzędzia pierwszej pomocy.

Chcę, żeby każdy „miał oddech w kieszeni”, gotowy do wyciągnięcia, kiedy jest potrzebny, i żeby było to powszechnie stosowane narzędzie.

Oddychaj świadomie

Pytanie brzmi, jaki to ma być oddech, bo przecież oddychamy cały czas. Michał mówi:

Ważne, żeby to był oddech świadomy. Z jednej strony oddech odzwierciedla nasz stan emocjonalny, a z drugiej, jeśli pokierujemy nim odpowiednio, możemy tym stanem zarządzać. Na przykład długi, powolny oddech dolnobrzuszny, przeponowy, wykonywany przez nos, rozluźnia i niweluje stres, a także sprawia, że czujemy się bezpiecznie i mamy dostęp do naszych najlepszych możliwości.

Inteligencja oddechu

Michał Godlewski napisał książkę „Inteligencja oddechu”, w której już w tytule wskazuje na ważną cechę oddechu, na jego inteligencję. W praktyce oznacza to, że wystarczy na oddech skierować swój czas i swoją uwagę, aby on zaczął sam działać na rzecz naszego dobrostanu.

Oddech jest samoregulującą się siłą, wpływającą na całe jestestwo. Jeśli pozwolimy mu działać, zaczyna płynąć w najwłaściwszy sposób, poprawiając nasze zdrowie i samopoczucie, kontaktując nas z naszą głębią i duszą.

Praktyki i techniki oddechowe

Nadal jednak nie powiedziałam wam, jak konkretnie oddychać, jakie stosować techniki, ćwiczenia. I tego wam nie powiem, bo specjalistą od oddechu jest Michał Godlewski. Ja w swój codzienny oddech wniosłam praktyki z jogi, pranajamy, natomiast Michał może was poprowadzić przez techniki, które opisał w swojej książce i które pokazuje w praktyce w swoich kanałach społecznościowych. Najlepiej więc zacząć medytacje oddechowe z Michałem, np. na jego stronie na fb: Instytutu Oddechu. Michał Godlewski, gdzie np. w listopadzie trwały sesje oddechowe pod hasłem „Moc Istnienia”.

Techniki, które proponuje Michał w swoim systemie oddechowym, nie są skomplikowane:

Niektóre bazują na naturalnym oddechu, z którym nic nie robimy, tylko pozwalamy mu płynąć. Tak jest np. w barometrze oddechu i kompasie oddechu. W innych decydujemy świadomie, co z oddechem robimy, wydłużamy go, zmieniamy jego lokację, dodajemy wizualizację, która sprawia, że ćwiczenie spełnia konkretne zadania. Są praktyki skierowane na uspokojenie, są praktyki skierowane na pobudzenie. Jedne nas wyciszają, a inne dodają energii, stymulują, bo różnych rzeczy potrzebujemy, tak samo jak człowiek, który czasami pije melisę, a czasami Red Bulla

Korzyści ze świadomego oddychania

Co nam daje oddech, poza tym, że bez niego w ogóle nie bylibyśmy w stanie żyć? Na temat oddechu powstało bardzo dużo badań, obrazujących, jak on może działać na poziomie fizycznym i psychiczny, na zdrowie, na młodość, na poczucie szczęścia i spełnienia, na zmniejszenie bólu i zwiększenie euforii i energii. Dzisiaj, gdy uwaga ludzi jest kierowana na płuca, myślę, że każdy powinien praktykować świadome oddychanie, choćby ze względów czysto zdrowotnych.

Michał Godlewski, portal dla kobiet

Michał Godlewski szerzy świadomość oddechową / fot. Barbara Bogacka

Wpływ oddychania na stres

Marzy nam się świat bez stresu, warto więc wiedzieć, że poprzez świadome oddychanie można zarządzać stresem.

Słyszałem kiedyś stwierdzenie, że stres to nie jest sprawa psychologii, tylko biologii. Z tej perspektywy oddech daje silną ochronę przed nadmiarem stresu, wpływa na zdolność do jego rozładowywania albo panowania nad nim. Jest w stanie bardzo szybko (najnowsze badania mówią o czasie od dwóch do dziesięciu minut) przełączyć system nerwowy ze stanu walki i napięcia w stan rozluźnienia. Już w drugiej minucie oddech zaczyna oddziaływać na nerw błędny i relaksować wszystkie napięte organy. Jeśli nie potrafimy rozluźnić się na poziomie tkankowym i narządowym, organizm konsumuje energię z dnia na dzień. Jest trochę jak na wojnie – szybciej się zużywa, żyjemy krócej i mniej radośnie.

Terapia oddechem

Ale możemy oddechem sięgnąć jeszcze głębiej niż do codziennego poprawiania sobie nastroju i obniżania poziomu stresu. Michał Godlewski mówi, że książka „Inteligencja oddechu”, którą napisał to jeszcze nie jest cały jego system, ale zaledwie wstęp do niego, poziom podstawowy:

Kolejnym krokiem jest terapia oddechem i szamanizm oddechowy. W książce pokazuję, jak sobie radzić ze sobą na co dzień, podczas gdy w terapii oddechowej czy w głębokiej pracy z oddechem pracujemy z traumą, także traumą transgeneracyjną, z uwikłaniami rodzinnymi, konfliktami osobowości, ze znajdowaniem rozwiązań i uwalnianiem ciała od chronicznych napięć. I tego książka nie zapewnia.

Oddech a depresja  

Wydaje mi się, że dla wielu osób zachętą do sięgnięcia po świadomy oddech może być fakt, że oddech pomógł Michałowi wyjść z depresji.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że praca z oddechem jest równoważna z terapią. Człowiek ma w niej odczucie przepełnienia spokojem, które w terapii też się czasem wydarza, podobnie jak uczucie przepełnienia wdzięcznością albo radością. Jest to stan °zjologiczny, który szybko się włącza, co jest bardzo ważne np. u osób z depresją – taka osoba myśli, że już nic się nie wydarzy, że tak musi zostać, aż tu nagle, w ciągu pół godziny pracy z oddechem ten fizjologiczny stan się zmienia, a ona czuje, że jednak nie, tak nie musi być zawsze, istnieje jakieś słońce za tą ciemnością. Już samo to daje nadzieję, bo okazuje się, że depresja nie jest permanentna. Oddech nie leczy wszystkiego, ale otwiera drzwi do innego myślenia.

Michał na temat oddechu napisał książkę, prowadzi od kilkunastu lat warsztaty, medytacje oddechowe. Więc co ja wam mogę powiedzieć o oddechu w kilka minut? Po prostu bądźcie świadome tego, że oddychacie, że to jest bardzo ważne i że to jest wasz podręczny skarb.

Zachęcam, przeczytajcie cały wywiad z Michałem w „Mocnych rozmowach”.

 

Będę się z Wami dzieliła inspiracjami z „Mocnych rozmów” codziennie przez 21 dni. Lekcje będą dostępne na FB i IG w postaci postaci krótkich, 10-minutowych filmów, filmów, a tutaj, dla tych, co wolą czytać, jako tekst. Na kolejną lekcję zapraszam juto.

Bezpłatne fragmenty wszystkich wywiadów do pobrania tutaj: „Mocne rozmowy

Wszystkie lekcje tutaj: 21 lekcji z Mocnych rozmów

Mocne rozmowy, portal dla kobiet

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ