Wednesday, July 17, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Moc dotyku – dotyk mocy

Moc dotyku – dotyk mocy

Dotyk jest jednym z najbardziej czułych zmysłów człowieka. Powinien być podstawą budowania każdej więzi, nie tylko w sferze erotycznej.

fot. fotolia

Dotyk jest jednym z najbardziej czułych zmysłów człowieka. Ma kojące działanie, stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia (oksytocyny i endorfin), redukując jednocześnie poziom hormonu stresu (kortyzolu). To najstarszy i najbardziej uniwersalny sposób porozumiewania się. Powinien być podstawą budowania każdej więzi, nie tylko w sferze erotycznej.

fot. fotolia

fot. fotolia

Wzajemne pieszczoty nie muszą być jedynie grą wstępną przed stosunkiem – bardzo często same w sobie prowadzą nas do przeżycia niezwykłej rozkoszy. W intymnej, osobistej sferze wyróżniamy aż cztery różne rodzaje dotyku : uzdrawiający, czuły, dotyk dla przyjemności i seksualny.

Zatem co je od siebie odróżnia? I jak stosować je w relacji z partnerem i samym sobą, aby ogień pożądania nie wygasł?

1. Dotyk uzdrawiający – ten rodzaj dotyku wyraża troskę w stosunku do drugiej osoby, zasila i wzmacnia więzi, ma działanie uzdrawiające. Nie buduje on jednak erotycznej interakcji – jest intymny, lecz nie w znaczeniu seksualnym. Może to być np. rozmasowanie bolącego karku, czy rozgrzanie zziębniętych stóp lub dłoni. Niestety ten rodzaj dotyku znika najszybciej z miłosnych relacji, ponieważ jest inny niż dotyk, który rozgrzewa naszą krew w żyłach. Skutkiem zaniedbania tego dotyku w związku jest utrata uważności na siebie nawzajem. Tymczasem uzdrawiający dotyk to cudowna okazja do tego, żeby okazać sobie miłość, troskę i zainteresowanie.

2. Dotyk czuły – to wyraz uczucia, a nie zaproszenie do seksu. Za każdym razem, kiedy poczujesz przypływ ciepła i falę czułości – okaż to. Przytul się, popraw włosy, muśnij policzek, pocałuj ukochaną osobę, kiedy tylko ją zobaczysz. Ten rodzaj kontaktu również szybko odchodzi w zapomnienie. Partnerzy boją się że obliguje on od razu do seksu. Rzeczywiście – może on pobudzić pragnienie, jednak w definicji ma inne znaczenie.

3. Dotyk dla przyjemności – ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia seksualnego. Jest przyjemny, zmysłowy, bardziej erotyczny, a nawet podniecający, ale tez nie musi prowadzić do „czegoś więcej”. Tym dotykiem obdarzamy się, aby dawać i przyjmować przyjemność, bez zobowiązań. Może to być zmysłowy masaż, wspólna kąpiel, delikatne pieszczoty i wielogodzinne pocałunki. Może być szalenie ekscytujący, jednak jego celem nie jest rozładowanie seksualnego napięcia, lecz dawanie przyjemności.

4. Dotyk seksualny – praktykujemy go, aby podniecić i pobudzić seksualnie naszego partnera lub partnerkę. Dotyk seksualny ma w sobie magiczną moc, działa na zmysły i wywołuje wielką falę pozytywnych emocji.  Przynosi nam mnóstwo rozkoszy i satysfakcji, nieraz więcej niż sam stosunek. Sposobów jest wiele, można pieścić opuszkami palców najbardziej wrażliwe miejsca na ciele partnera, następnie przejść do stymulowania stref erogennych.

Seksowna porada Karo Akabal:

Jeśli postarasz się dokładnie poznać ciało swojego partnera lub partnerki, staniesz się ekspertem w dawaniu rozkoszy!

Pieszczoty stanowią bardzo ważny element zarówno erotycznego jak i codziennego życia. Rozpalają i wzmacniają miłosne uniesienia. Ich częste praktykowanie oznacza, że kochankowie wzajemnie rozumieją swoje potrzeby. Nie bez przyczyny dotyk jest podstawą sztuki erotycznej.

Budowanie udanej relacji należy zacząć właśnie od pieszczot. Nieraz nawet delikatne muśnięcia dłonią, lekkie głaskanie, czy mocniejszy ucisk może okazać się kluczem do miłosnego i seksualnego spełnienia. Warto uczyć się i doskonalić sztukę świadomego dotyku, która budzi naszą uśpioną receptywność.

Chciałabyś czerpać więcej przyjemności z dotyku? Zacznij pielęgnować każdy z 4 rodzajów pieszczot. Trzy pierwsze są podstawą do rozplenia pożądania. I pamiętaj – dotyk także może być seksualny i dawać nam głęboki poziom satysfakcji!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak doskonalić swoją sztukę kochania, już dziś dołącz do najseksowniejszej społeczności kobiet w Sex & Love School. To pierwsza w Polsce Szkoła Seksu i Miłości prowadzona w formule trzymiesięcznego internetowego kursu. Program został stworzony z myślą o kobietach, które chcą odkryć siłę swojej kobiecości i rozpocząć podróż do spełnienia najgłębszych pragnień w relacjach intymnych i seksie. Więcej informacji pod linkiem 

Karo Akabal: założycielka pierwszej w Polsce Sex & Love School, oferującej kursy online dla kobiet, które chcą budować zdrowe relacje intymne i praktykować przyjemność w życiu codziennym. Prowadząca kobiecą telewizję Sex & Love TV, autorka cyklu „Listy od Karo”, trenerka przyjemności i efektywnej komunikacji w relacjach intymnych.  Propagatorka orgazmicznego stylu życia i pozytywnej seksualności. Licencjonowany sex-coach.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • marcelina 19 lipca, 2016

    właśnie dotyk masaż partnera kiźanie go to pobudza mojego faceta, właśnie ostatnio kupiłam żel do masażu nuru i czerwone prześcieradło zrobiłam mu nie zapomniany wieczór. Który zapadnie nam na długo w pamięci, a zakupy robię na erozkosz

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ