Sunday, July 21, 2024
Home / Kultura  / Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Z finałowej dwudziestki zniknęło jedno ze słów

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Z finałowej dwudziestki zniknęło jedno ze słów

Spośród finałowej 20-stki w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zniknęło jedno z słów

głosowanie na młodzieżowe słowo roku 2023. nastolatkowie ze smartphoneami

Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 trwa do dnia 30 listopada do godziny 12:00/zdj. Canva

Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 organizowane przez PWN. Z około 18 tysięcy zgłoszonych słów i wyrażeń jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Jeden ze zwrotów spotkał się z negatywnym odbiorem i organizator konkursu podjął decyzję o jego usunięciu. Co oznaczają tegoroczne propozycje i jakie słowo zniknęło z głosowania

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku

Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje konkurs na najbardziej popularne młodzieżowe słowo już od 2016 roku. Konkurs odbywa się corocznie, a Młodzieżowe Słowo Roku wybierają internauci. Głosowanie dostępne jest na stronie organizatora. Swojego faworyta mogą typować wszyscy do czwartku 30 listopada do godziny 12:00. Wyniki poznamy już na początku grudnia.

Wiemy kto wygrał. Zobacz:
Rel – Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – lista

Jury wyłoniło już listę tegorocznych finalistów. Nad wyborem najbardziej chwytliwych fraz i wyrażeń pracował zespół językoznawców wspierany przez przedstawicieli PWN i grupę doradczą nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK. Co oznaczają tegoroczne propozycje?

 

 1. Bambik – nieudacznik, żółtodziób, słabeusz. Określa początkującego lub gorszego gracza, zawodnika.
 2. Baza – wyraz aprobaty, uznanie dla czyjejś opinii, w szczególności tej wygłaszanej z odwagą lub kontrowersyjnej.
 3. Bratku/ bruh – przyjaciel, ziomek, dawne „brachu”. Zwrot do przyjaciela „bartku” i „bruh” może być synonimiczne. Częściej wyrażenia „bruh” używa się jako wyrazu frustracji, niezadowolenia lub nawet zdumienia, odpowiednik „o, bracie!” lub „daj spokój!”.
 4. Cringe – inaczej krindż; coś obciachowego, żenującego, wywołującego wstyd lub niesmak.  Mówi się o dreszczu żenady od ang. cringe – wzdrygnąć się.
 5. Delulu – określa osobę ogarniętą obsesją, zakochaną w swoim idolu/idolce, rzadziej w osobie z  otoczenia, i wierzącą we wzajemność. Z j. angielskiego delusional oznacza „urojeniowy, cierpiący na urojenia”, stąd delulu to również ktoś oderwany od rzeczywistości, żyjący w świecie urojeń.
 6. Drillowiec – osoba interesująca się drillem, czyli bardziej agresywną, mocniejszą i mroczniejszą odmianą rapu – trapu, również określenie osoby noszącej bardzo drogie markowe ubrania. „Drillowiec” może być pozytywnym określeniem na  luz w zachowaniu i ubiorze, częściej to negatywne wyrażenie wytykające łączenie patologii, nawiązań do świata gangsterskiego i drogiej garderoby.
 7. FR/fr – wyraz zgody i aprobaty wobec wypowiedzi przedmówcy. Pochodzi od ang. for real „naprawdę, realnie, rzeczywiście, na serio” .
 8. Git – słowo obecne w slangu od lat, oznacza „dobry, dobrze”. Inne wersje to: gites, gitesik, gitara, gitówa.
 9. IMO – skrót od angielskiego in my opinion – „moim zdaniem”. Zastępuje dłuższe wyrażenia: „według mnie”, „w moim przekonaniu”.
 10. LOL – z angielskiego lots of laugh – „dużo śmiechu”. Wcześniej – zaznaczenie komizmu i żartu. Obecnie coraz częściej LOL oznacza coś nieśmiesznego, niespodziewanego, zaskakującego lub nieodpowiedniego.
 11. NPC – od ang. non-player character, non-playable character – „postać niebędąca graczem”. Oznacza niewyróżniającą się lub nieznaną osobę, kogoś, kto zachowuje się mechanicznie, podejrzanie, dziwnie – jak postać z gry.
 12. Odklejka – to stan oderwania od rzeczywistości, również osoba, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, zachowuje się dziwnie lub głupkowato. Inaczej odkleić się, odklejeniec, odklejony, odkleiło, odkleja.
 13. Oporowo – bardzo, dużo, najmocniej, najlepiej, synonim wyrażenia w opór oraz do oporu. Oznacza również intensywnie pracować lub robić coś do końca.
 14. Rel – słowo używane w celu potwierdzenia tego, co mówił przedmówca, oznacza „czuję to samo” lub „zgadzam się z tobą”. Pochodzi od ang. relatable – „możliwy do powiązania z tematem, utożsamienia”.
 15. Rizz – zespół cech mających duży wpływ na płeć przeciwną, urok, umiejętność „podrywu”, wrażenie wywierane na innych. Wyraz pochodzi od ang. charisma.
 16. Side-eye – to spojrzenie z ukosa (z ang. side eye – „boczne oko”), wyraża zdumienie, zażenowanie, niechęć lub niezadowolenie. Pojęcie zyskało sławę dzięki memom prezentującym twarze z tzw. „krzywym spojrzeniem”.
 17. Sigma – inaczej sigma male, mężczyzna niezależny, intrygujący, pewny siebie, „samotny wilk”, przekonany o swojej nieprzeciętności, odnosi sukcesy, ale się z tym nie afiszuje; wyrażenie podziwu .Obecnie pojęcie określa każdą osobą (także kobiety), która cieszy się z jakiegoś osiągnięcia.
 18. Slay – okrzyk zadowolenia, świetnie, znakomicie; coś, co robi wrażenie lub ktoś, kto wzbudza podziw, imponuje. Z ang. slay znaczy „niszczyć, gromić”.
 19. Zgerypała – ocena niedostateczna, niefart, komentarz do fatalnej w skutkach decyzji, nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Słowo pochodzi z cytatu: „Z gery pała, z maty kolejna”, zaczerpniętego z serialu „Szkoła”.

 

Może cię zainteresuje:

Co mówią o sobie rośliny? Botaniczne słowotwórstwo

Kontrowersyjne słowo w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

W związku z napływającymi negatywnymi wiadomościami i komentarzami w mediach społecznościowych, jury postanowiło wycofać jedno słowo z tegorocznej dwudziestki finalistów na Młodzieżowe Słowo Roku. Z konkursu odpadło „KYS”. Słowo wzbudziło wiele kontrowersji z uwagi na jego znaczenie – z języka angielskiego kill yourself to „zabij się”.

 

KYS to pojęcie niedosłowne, często ujęte w sposób żartobliwy. W tłumaczeniu młodzieżowym używane jest w innym kontekście i oznacza „odczep się, ogarnij się” lub „zamknij się”. Ma być słowem kończącym dyskusję. Jest szczególnie popularne w grach wideo i na YouTube.

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ