MJiyuni – metoda na zmęczenie, stres, trudne myśli i emocje
Dobra jest każda droga, jeśli prowadzi nas do siebie
Każdy kolejny dzień zostawia w nas ślad – kumulacja emocji, myśli, napięć. Tempo codzienności stresującej pracy, deficyt snu i odpoczynku, problemy w życiu osobistym, brak czasu dla siebie i wszechobecna presja – kto tego nie doświadczył? Te problemy często prowadzą do chronicznych stanów przemęczenia, a w skrajnych przypadkach, do wypalenia czy depresji. Tymczasem już jedna 50-minutowa sesja MJiyuni wystarczy, aby poczuć odprężenie i zdystansować się do problemów
Śledząc historie pracy z emocjami dotrzemy do starożytnego wschodu, gdzie wytwarzane systemy filozoficzne łączyły prace z ciałem, oddechem oraz emocjami tworząc różne formy medytacji. Współczesność oferuje wiele możliwości, szkół i metod, które mają na celu poprawę jakości życia – od popularnej jogi czy mindfullnes, po mniej znane praktyki takie, jak Shinrin-yoku, czy właśnie MJiyuni.
Zazwyczaj, na początku sesji proponuję moim klientom krótkie zatrzymanie. Spojrzenie w głąb siebie, parę ćwiczeń oddechowych
– mówi Maria Wilska, założycielka Ośrodka Rozwoju Osobistego Bliżej Siebie. Pracuje ona metodą MJiyuni, która szybko daje ukojenie i poczucie odprężenia.
Nazwa metody pochodzi z języka japońskiego; „Jiyū ni” – dosłownie oznacza „uwolnij się”. To metoda terapeutyczno-manualna, która prowadzi do szybkiego i skutecznego uwolnienia emocji. MJiyuni, czyli technika działająca relaksująco, rozluźnia napięcia i zmniejsza niepokoje. Jest używana jako wparcie w terapii chronicznego zmęczenia lub problemów związanych z lękiem czy poczuciem bezradności.
W jakich sytuacjach zaleca Pani sesje MJiyuni?
W każdej. To może być praca ze zmęczeniem, stresem, poczuciem wypalenia, przytłoczeniem. Ale też przy nawracających myślach, emocjach, uczuciach, problemach z bezsennością czy jako wsparcie w terapii depresji. Miałam też klientów, dla których ta technika była pomocą w odchudzaniu czy pracy z ciałem. To skuteczna metoda na przywrócenie stanu spokoju, relaksu oraz jako technika zbliżenia się do siebie – własnych emocji i myśli, niezależnie od problemu.
Polecam też praktykowanie tej metody w grupie. W naszym ośrodku organizujemy grupowe sesje oraz kursy, możliwe również online. Są to najczęściej procesy tematyczne, na przykład: cała grupa pracuje z tematem stresu lub złości, ale podczas wchodzenia w emocję każdy pracuje już ze swoim osobistym doświadczeniem. Sesje grupowe mają dodatkowe plusy; uczestnicy dają sobie wzajemne zrozumienie i wparcie, uczą się mówienia o emocjach, wyrażania ich, komunikowania. Już po pierwszej sesji odczuwa się wyraźną zmianę; klient inaczej postrzega problem, z którym przyszedł. Liczba spotkań zależy od problemu klienta, zazwyczaj jest to około 3-12 sesji.
Maria Wilska
Trenerka, coach, edukatorka, nauczycielka metody Mjiyuni, założycielka Bliżej Siebie- Ośrodka Rozwoju Osobistego. Prowadzi sesje indywidualne, warsztaty dla kobiet, kursy i szkolenia techniki MJiyuni. Bada wpływ technik uwalniania emocji jako formę wsparcia terapii tradycyjnej.
https://blizejsiebieosrodek.pl