Saturday, December 9, 2023
Home / Styl życia  / Mistrzyni ceremonii pogrzebowej. Kobieta, która żegna zmarłych

Mistrzyni ceremonii pogrzebowej. Kobieta, która żegna zmarłych

Mistrz ceremonii pogrzebowej to zawód niszowy, a jednocześnie niezbędny, gdy chcesz, by pogrzeb świecki twoich bliskich zyskał godną oprawę

mistrze ceremonii pogrzebowej

Monika Sawicka-Kacprzak jest mistrzynią ceremonii pogrzebowej / fot. arch. prywatne

Ceremonia pogrzebowa w Polsce kojarzy się niemal każdemu z księdzem i nabożeństwem żałobnym w kościele lub kaplicy na cmentarzu. A co z osobami, które są ateistami albo po prostu nie chcą mieć katolickiego pogrzebu?

Do ceremonii pogrzebowej wcale nie jest potrzebna osoba duchowna. Laicki pogrzeb może prowadzić bliska osoba zmarłej/zmarłego lub mistrz ceremonii, czyli świecki odpowiednik księdza. Czy pogrzeb będzie przez to uboższy, bo zabraknie żałobnych śpiewów? Nic podobnego. Laicka ceremonia jest piękną uroczystością, najczęściej ze wspomnieniami zmarłej osoby, dobraną muzyką, przemówieniami bliskich. Mistrz ceremonii pomoże to zorganizować i poprowadzi.

Kim jest mistrz ceremonii

W Polsce coraz częściej można się spotkać z zawodem „mistrz ceremonii”. Są to osoby, które prowadzą laickie pogrzeby. Jedną z nich jest Monika Sawicka-Kacprzak, która mówi:

„Wiele osób publicznych miało laicki pogrzeb z udziałem mistrza ceremonii, choćby Zbigniew Religa, Kora czy Wisława Szymborska. I to były piękne uroczystości, gdzie uwaga żałobników skupiona była przede wszystkim na osobie, którą żegnano. Rzeczywiście, w wielu filmach mogliśmy oglądać sceny z ceremonii pogrzebowych, gdzie w tle przewijały się slajdy ze zmarłym, grała odpowiednia muzyka. I te uroczystości z reguły nie były spowite smutkiem. Obok rozpaczy pojawiał się uśmiech. Bo rolą mistrza jest ukojenie żalu i smutku, a nie dodawanie kolejnych łez.”

Jak i dlaczego została mistrzynią ceremonii, jak przygotowuje się do pogrzebu i jak on wygląda, przeczytacie TUTAJ:
https://www.onet.pl/styl-zycia/miasto-kobiet/kobieta-ktora-zegna-zmarlych/2s9v490,30bc1058

Gdyby został ci rok życia?

Skoro mowa o nowych profesjach, takich jak mistrz ceremonii, to warto też wspomnieć o osobach, które pomagają przejść żałobę, i nie chodzi o psychologa czy psychoterapeutę. „Towarzyszka w żałobie” wspiera ludzi, którzy doświadczyli śmierci bliskiej osoby. Są też „doule umierania”, które towarzyszą ludziom w końcówce ich życia. O tym, jak to wygląda, ale też jakie jest aktualnie odmienne podejście do żałoby niż znane do tej pory przechodzenie przez 5 etapów żałoby, opowiada Anja Franczak, założycielka Instytutu Dobrej Śmierci:

 

Towarzyszka w żałobie i doula umierania mówi, jak przygotować się do śmierci

 

Święto Zmarłych w różnych krajach?

W Polsce stanie przy grobach, palenie zniczy i zaduma. A jak obchodzi się Święto Zmarłych w innych krajach?

Święto Zmarłych – jak obchodzi się je w różnych krajach?

Oceń artykuł
4 komentarze
  • Joanna 27 października, 2021

    Bardzo dobrze, że świeckie pogrzeby zmistrzem ceremonii nieco sie upowszechniają.
    Zrozpaczeni i zagonieni bliscy osoby zmarłej z braku sił i inwencji najczęściej idą na żałosną łatwiznę, jaka sa „standardowe” pogrzeby kościelne. Księża ze swej strony najczęściej nic nie proponują, sa nieprzygotowani do pogrzebu, o zmarłej osobie nie wiedzą prawie nic.
    Niedawno byłam na pogrzebie młodszej koleżanki, w prowincjonalnej parafii (choć prawie w Krakowie). Było to widowisko upokarzające, bez jednego słowa o zmarłej, z fatalnym śpiewem jakiegoś ministranta bez słuchu i głosu. Treści tych pieśni też fatalne., gorsze były tylko mocno nagłośnione „modły” księdza, który żałobników nazywał „sługami bożymi”, choć połowa z nich to zapewne agnostycy, polecał modlić sie za grzechy zmarłej, której duszę umieścił w czyśćcu. To nawet dla wierzących był wielki nietakt. Na koniec korowód żałobny powędrował przez cały cmentarz… aż za jego bramy… Wtedy wszyscy poczuli, że to rodzaj kary, bo samobójców chowało się za murami, na niepoświęconej ziemi. Choć to już XXI wiek. Za murami rozciągał się drugi cmentarz (klasy B), w budowie, rozkopany i pozagradzany. Ślizgając sie w błocie, przeciskając przy siatce, poczuliśmy zapowiedź tego czyśćca. Nad księdzem rozstawiono bogaty baldachim, mocno kontrastujący ze scenerią. Miałam nadzieję, że może tu ksiądz, albo ktoś z bliskich wygłosi mowę o zmarłej – ale jednak nie. To nie było godne ostatnie pożegnanie.

    • Monika 2 listopada, 2021

      mam podobne osobiste doświadczenia, niestety. Życzę zdrówka 🙂

  • Paweł 28 października, 2021

    Brałem udział w pogrzebie świeckim w Katowicach. Prowadził go mistrz o imieniu Szymon. Pięknie opowiadał o życiu i śmierci, jak powiedziała Pani w artykule, także o życiu mojego wujka. Pamiętam że na początku uzasadnił dlaczego jest to pogrzeb świecki, by stonować emocje połowy niezadowolonej z wyboru formy pogrzebu rodziny. Kibicuje i trzymam kciuki.

    • Monika 2 listopada, 2021

      serdecznie dziękuje i życzę zdrowia 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ