Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Mirek Czyżykiewicz – „Patrzę w okno” – premiera teledysku (video)

Mirek Czyżykiewicz – „Patrzę w okno” – premiera teledysku (video)

Prezentujemy najnowszy teledysk Mirka Czyżykiewicza do utworu „Patrzę w okno”. Singiel zapowiada album „Ma Cherie” który swoją premierę będzie miał 28 maja.

Marek Czyżykiewicz "Ma Cherie"

Marek Czyżykiewicz "Ma Cherie" / fot. materiał prasowy

Prezentujemy najnowszy teledysk Mirka Czyżykiewicza do utworu „Patrzę w okno”. Singiel zapowiada album „Ma Cherie” który swoją premierę będzie miał 28 maja. Na płycie znajdziemy muzykę skomponowaną przez Mirka do tekstów : Norwida, Szekspira, Broniewskiego, Różewicza czy Herberta.

MIREK CZYŻYKIEWICZ – PATRZĘ W OKNO – ZOBACZ TELEDYSK

Czyżykiewicz należy do niewielkiej części rodziny artystów, która nie odcina kuponów od tego, co już w sztuce dokonała, co zostało przez rynek wchłonięte i oswojone, przeciwnie, stara się wciąż być w drodze, rozglądać się i poszukiwać, snuć własną opowieść. Nie szkodzi, że tej opowieści służą wiersze innych poetów, zaprzyjaźniał się z nimi dostatecznie długo, aby mógł je ukochać jak swoje, nadać muzyczny kontur i zatrzymać w nim swój metafizyczny oraz artystyczny gest. Dlatego ta płyta niepodobna jest do poprzednich, ma własną wymowę i przesłanie wzięte od Norwida, jednego z patronów współczesnej dykcji poetyckiej: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie/ Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”.

Mirek Czyżykiewicz "Ma Cherie"

Mirek Czyżykiewicz „Ma Cherie” / fot. materiał prasowy

„Ma Cherie” można słuchać i widzieć (w wyobraźni) jak teatralne przedstawienie, gdzie na pierwszy plan wybija się nie tylko piosenka, ale również gra światła, ruch gestu, taniec a nawet pantomima, pauza. Bard z Gorlic czyni to przedstawienie pod względem stylistycznym nader różnorodnym, słyszymy w nim przytup, przyśpiewkę, walczyka, kantatę, klasyczną piosenkę literacką, brzmienia rockowe, celtyckie. W warstwie uczuciowej również wiele się dzieje, wybrzmiewa ona poważnie i śmiesznie, dramatycznie i groteskowo, dostojnie i ironicznie, sielsko i makabrycznie, ceremonialnie i naturalnie.

Z powodzeniem tę płytę można także odczytywać jako misję przenoszenia wielkiej poezji na teren kultury popularnej, misję podszytą wiarą w to, że poezja potrafi zmieniać jednostki, sprawiać, że stają się rozumniejsze i lepsze.

Wojciech Kass

Mirek CzyżykiewiczMa Cherie

1. Marionetki

2. Noc

3. Jednym Szeptem

4. Patrzę w okno

5. Czułość

6. Powiedz z Kim

7. Mróz Północy

8. Piosenka Marynarzy

9. Potępienie

10. Coraz to Wzdrygam Się

11. Biel

12. Wiersz Dla Malarza Dudy Gracza

13. Ma Cherie

14. Impresja Pańska

15. Marionetki

***

Mirosław Czyżykiewicz

Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. Debiutował wierszami w „Radarze”, 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu”, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej.Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990. Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Światwidzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami.

Dorobek artystyczny to:

– Autorska płyta analogowa „Autoportret I”),

– Autorska płyta CD „AVE”

– CD „Superata”

– Autorska płyta CD „ALLEZ”- nominowana do nagrody Fryderyka

– Projekt muzyczny Jerzego Satanowskiego „Zanim będziesz u brzegu” w duecie z Hanną Banaszak nominowana do prestiżowej muzycznej nagrody FRYDERYK 2001,

– „Nie żałuję” i „Przepraszam za świat”- piosenki Agnieszki Osieckiej – z muzyką Jerzego Satanowskiego,

 Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ