Mieszkając z… pomocą domową?
Coraz częściej brakuje nam czasu na prace domowe, ale jest na to rozwiązanie.
Czy zatrudnienie pomocy domowej z opcją zamieszkania to dobry pomysł? Przedstawiamy wady i zalety wspomnianego rozwiązania.
Dawniej zatrudnienie osoby świadczącej usługi porządkowe było równoznaczne z faktem przyjęcia jej pod swój dach. Pracownicy – określani wówczas mianem służby – zamieszkiwali wraz ze swoimi pracodawcami na dworkach czy też w wystawnych, wielopokojowych rezydencjach. Jednak wraz z upływem czasu i jednoczesną zmianą stylu życia, wspomniany system pracy zaczął powoli odchodzić do przysłowiowego lamusa. Czy aby na pewno? Nie do końca, ponieważ również dziś zdarza się, że pracodawcy decydują się na zatrudnienie pomocy domowej z opcją zamieszkania. Różnego rodzaju ogłoszenia osób sprzątających dopuszczających wspomnianą możliwość, można znaleźć na wielu serwisach branżowych, takich jak na przykład www.pomocedomowe.pl. Czy podjęcie takiej współpracy to dobry pomysł?
Na plus
Niekwestionowaną zaletą mieszkania pod jednym dachem z pomocą domową jest – panujący zawsze i wszędzie – porządek. Z racji na fakt, że zatrudniona do sprzątania osoba jest na miejscu, nie musimy już stresować się ani okruchami pozostawionymi na blacie po szybkim śniadaniu, ani też brakiem czystych ubrań. Oznacza to absolutną swobodę działania i więcej wolnego czasu, który normalnie zmuszeni bylibyśmy poświęcić na sprzątanie.
Mieszkasz sam, dużo pracujesz i nie masz czasu ani na zrobienie zakupów, ani na sprzątanie mieszkania? W takim razie zatrudnienie pomocy domowej, która weźmie na siebie sprzątanie w Warszawie, czy też innym mieście będącym miejscem twojego zamieszkania, wydaje się idealnym rozwiązaniem. W ten prosty sposób nie tylko zyskasz osobę, która zatroszczy się o mieszkanie podczas twojej nieobecności, ale dodatkowo nie będziesz już zmuszony borykać się z samotnością, która często daje się we znaki osobom mieszkającym w pojedynkę.
Niemniej jednak pomoc domowa z zamieszkaniem równie dobrze sprawdzi się w przypadku rodzin, gdyż – pod nieobecność pracodawców – z powodzeniem zatroszczy się ona o dzieci czy też domowe czworonogi.
Na minus
Choć całkowite zwolnienie z obowiązku sprzątania to kuszący argument przemawiający na korzyść pomocy domowej z zamieszkaniem, to jednak – jak każde rozwiązanie – również i to posiada swoje wady. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że zatrudniając pomoc z zamieszkaniem niejako automatycznie decydujemy się na dzielenie własnego domu z pozoru zupełnie obcym człowiekiem. Taka sytuacja może wywołać w nas dyskomfort związany z uczuciem skrępowania czy nawet pozorną utratą prywatności.
Naturalnie mieszkanie pod jednym dachem z innym człowiekiem automatycznie przyczynia się do powstania więzi. Problem może się jednak pojawić w momencie, gdy dojdzie do sprzeczki czy nawet awantury. Wówczas musimy liczyć się z możliwością panującej w naszym własnym domu, niezbyt miłej atmosfery.