Sunday, April 14, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Miękki, twardy czy średni? Jak dobrać materace, aby lepiej się wysypiać?

Miękki, twardy czy średni? Jak dobrać materace, aby lepiej się wysypiać?

Sen jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucie. Niewyspani jesteśmy bardziej podatni na choroby, rozdrażnieni czy narażeni na depresję. Na komfort snu wpływa wiele czynników, ale jednym z istotniejszych, który może zapewnić nam przespane noce jest

Materace

Materace na dobry sen/fot. materiały prasowe

Sen jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucie. Niewyspani jesteśmy bardziej podatni na choroby, rozdrażnieni czy narażeni na depresję. Na komfort snu wpływa wiele czynników, ale jednym z istotniejszych, który może zapewnić nam przespane noce jest wygodny materac. Wybór odpowiedniego materaca to nie lada wyzwanie. Dowiedz się jakiej twardości materac wybrać, by zacząć lepiej się wysypiać?

 

 

Miękki, twardy czy średni – jaki materac wybrać?

Twardość materaca to jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę w trakcie jego zakupu. Dlaczego dobór odpowiedniego twardego materaca jest tak ważny? Prawidłowo dobrany materac stanowi podporę dla naszych mięśni oraz układu kostnego, a zwłaszcza kręgosłupa podczas snu. Umożliwia nam przybranie dogodnej pozycji, regenerację, a także pozwala zniwelować przeciążanie, których doświadczyliśmy w ciągu dnia.

Dla ułatwienia klientom wyboru, producenci materacy przygotowali uniwersalną czterostopniową skalę, która określa twardość materaca:

  • H1 to materac miękki, sugerowana waga użytkownika: do 60 kg
  • H2 to materac średnio-twardy, sugerowana waga użytkownika: 60-80 kg
  • H3 to materac twardy, sugerowana waga użytkownika: 80-100 kg
  • H4 to materac bardzo twardy, sugerowana waga użytkownika: powyżej 100 kg.

Czy oznacza to, że osoba ważąca 55 kg nie może wybrać materaca o twardości H2? Ależ może! Warto podkreślić, że twardość to dość subiektywne odczucie i każdy może mieć inne oczekiwania wobec materaca, jednak prezentowana powyżej skala znajduje powszechne zastosowanie i jest cenną wskazówką w wyborze optymalnego egzemplarza – zwłaszcza jeśli zakupów dokonujemy przez Internet.

 

Na sen

Materace dla dwojga / fot. materiały prasowe

Materac dla dwojga?

A co w sytuacji, gdy materac będzie użytkowany przez dwie osoby o zróżnicowanej wadze? Pozostaje kompromis. Zwykle powinno się dobrać twardość materaca do wagi cięższego użytkownika. Jeśli na materacu śpią dwie osoby o sporej różnicy w posturze zalecamy zakup materaca piankowego. Co prawda nowoczesne materace sprężynowe podzielone są na kilkanaście stref – co powinno zniwelować ewentualne przenoszenie drgań podczas gdy jedno z partnerów „wierci się” w łóżku, jednak dyskomfort może być większy niż w przypadku innowacyjnych materacy piankowych. W przypadku, gdy waga jednego z partnerów przekracza 100 kg nie polecamy zakupu materacy piankowych – mimo zastosowania ultranowoczesnych tworzyw i technologii – materac może się odkształcać, negatywnie wpływając na komfort snu. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór dwóch odrębnych materacy – idealnie dopasowanych do wagi i oczekiwań każdego z użytkowników.

Duży wybór materacy oferuje sklep sennamaterace.pl. W ofercie znajdziesz wysokiej jakości materaca marki Hilding – to bezkonkurencyjna jakość w atrakcyjnej cenie.

Zakup materaca – na co zwrócić uwagę?

Już wiemy, że podstawową kwestią jest wybór optymalnej twardości materaca. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów? Na konstrukcję materaca oraz tworzywo z którego został wykonany. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów, przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym:

Materac sprężynowy – nowoczesne materace sprężynowe mają budowę kieszeniową co oznacza, że każda sprężyna znajduje się w odrębnej kieszeni, które niwelują odgłos „pracy” sprężyny, a także przedłużają jej żywotność. Często dobrej jakości materace sprężynowe podzielone są na zróżnicowanej twardość strefy co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania, np.: materac Hilding Makarena czy Hilding Flamenco

Materac lateksowy – materace z tej grupy charakteryzują się bardzo wysokim komfortem snu, zapewniając doskonałą regenerację. Wykonane z lateksu syntetycznego i mleczka kokosowego cechują się wysoką elastycznością, dzięki czemu gwarantują optymalną pozycję podczas snu. Odpowiednio zaprojektowany system kanalików zapewnia właściwą wentylację. Lateks jest materiałem o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych. Dobrej jakości materace chronione są dodatkowo rozpinanym pokrowcem, zwiększającym higieniczność i przedłużającym żywotność materaca, np.: Hilding Latino.

Materac piankowy – materac wykonany zwykle z pianki wysokoplastycznej i termoplastycznej, które pod wypływem temperatury zmieniają swój kształt i dopasowują się do pozycji użytkownika.

Materace wykonane z pianki „memory foam” pobudzają krążenie krwi, przez co zalecane są osobom cierpiącym na rożnego rodzaju zwyrodnienia stawów oraz po urazach. Materace z tego typu wypełnieniem gwarantują bardzo wysoki komfort snu, np.: Hilding Mambo bądź Hilding Rumba.

Więcej informacji odnośnie wyboru optymalnego materaca znajdziesz w tekście „Wygodny materac, czyli jaki? W poszukiwaniu zdrowego snu”. Zachęcamy do lektury.

 

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ