Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / Dzień Kobiet: Strajk w Krakowie

Dzień Kobiet: Strajk w Krakowie

Solidarność naszą bronią! Zobacz harmonogram działań na #8M

Międzynarodowy Strajk Kobiet #8m #solidarnoscnaszabronia / fot. materiały prasowe

8 marca 2017 r. pod hasłem „Solidarność naszą bronią” w całej Polsce odbędą się strajki. Kobiety w dniu swojego święta dadzą wyraz swojego sprzeciwu wobec przemocy ekonomicznej, fizycznej, słownej i moralnej. Oficjalne rozpoczęcie strajku planowane jest na godzinę 10.30. Marsz z Rynku Dębnickiego do Rynku Głównego zacznie się o godzinie 16.30

Międzynarodowy Strajk Kobiet #8m #solidarnoscnaszabronia / fot. materiały prasowe

Międzynarodowy Strajk Kobiet #8m #solidarnoscnaszabronia / fot. materiały prasowe

Po spektakularnym Czarnym Proteście z października 2016, który zainspirował kobiety w ponad 50 krajach do wyjścia na ulice, Polki przypominają, że „nie składają parasolek”.
Haft okupacyjny, dzień wolny od pracy, taniec, „ściana furii” to jedne z licznych aktywności, które są zaplanowane na 8 marca w Krakowie.

– Domagamy się, by rządy naszych krajów przestały używać mizoginicznych obelg pod naszym adresem i przedsięwzięły kroki zmierzające w kierunku rozwiązania licznych problemów związanych z naszym bezpieczeństwem, wolnym dostępem do opieki medycznej, w tym pełni praw reprodukcyjnych, ustalenia surowych kar dla prześladowców w przypadku gwałtu, przemocy domowej i przemocy powstałej na bazie płci, których doświadczamy w coraz bardziej wzmożony sposób oraz przeprowadziły skuteczną sekularyzację państw. Bowiem uwarunkowane takimi, a nie innymi cechami biologicznymi, jesteśmy przede wszystkim ludźmi – poza tym jest rok 2017 – czytamy we fragmencie obwieszczenia komitetu Międzynarodowego Strajku Kobiet.

Organizatorki protestu zachęcają, aby kobiety w tym dniu dały wyraz swojej solidarności, zakładając czarne stroje z czerwonymi elementami. Znakiem rozpoznawczym ma być czerwona rękawiczką na jednej ręce –symbol walki o prawa kobiet. Atrybutem strajkujących będą także parasolki.

Czarny Protest, Kraków 3.10.2016 r. / fot. A. Fiejka

Czarny Protest, Kraków 3.10.2016 r. / fot. A. Fiejka

Panie spotykają się o 10.30 na Rynku Głównym. Marsz ruszy z Rynku Dębnickiego w kierunku Rynku Głównego o godzinie 16.30. Szczegółowy plan działań w tym dniu publikujemy poniżej:

10:30: oficjalne rozpoczęcie Strajku na Rynku Głównym,
11:00 -15:00: haft okupacyjny z Kolektywem Złote Rączki – Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3A. Wejście na hasło „haft okupacyjny” – haftujemy główny transparent,
LUB:
12.00 do 16.00: malujemy transparenty Szwedzka 8 (Dębniki) Krakow Art House
Przynieście co możecie – kartony, farby, pędzle, kijki, i pomysły
Namalujemy nasz sprzeciw.
16:30: MARSZ. Trasa: Rynek Dębnicki – Rynek Główny pod tytułem: „Ściana Furii” – pokrywki, chochle, garnki, gwizdki – robimy hałas – bez skandowania.
18:00 – na całym świecie to godzina „W” – Women hour, u nas godzina „K”, z wiadomych powodów,
18:30: Taniec Nazywam się Miliard – One Billion Rising Kraków
19:00: koniec strajku.
Po proteście Krakow Art House zaprasza na film dokumentalny „Monologii Waginy”

Wydarzenie NO LOGO!

Dołącz do wydarzenia na FB

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Empire Market 12 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Find More here on that Topic: miastokobiet.pl/miedzynarodowy-strajk-kobiet-krakow/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ