Monday, July 15, 2024
Home / POLECAMY  / Micro-zdrady. Przecież flirt to nie zdrada. A fantazjowanie o eks?

Micro-zdrady. Przecież flirt to nie zdrada. A fantazjowanie o eks?

Co Polacy myślą o tym zjawisku?

micro-zdrada: w oku kobiety wyświetla się całująca się para

Co Polacy myślą o micro-zdradzie? / fot. Canva

Fantazjowanie o byłym, pisanie godzinami z kolegą z pracy, wysłanie pikantnych emoji do innej kobiety, czy lajkowanie zdjęć eks-dziewczyny. Nazwałabyś to zdradą?
Prawdopodobnie nie, ale micro-zdradą (z ang. micro-cheating) już tak. Termin ten zyskał na swojej popularności w przeciągu kilku ostatnich lat wraz z rozwojem nowych technologii, mediów społecznościowych i aplikacji randkowych

 

Terapeutka par, Lindsey Hoskins, definiuję to zjawisko jako:

„zestaw zachowań, które balansują na granicy wierności i niewierności”.

Jednak Hoskins dodaje, że prawie niemożliwe jest jednoznaczne zdefiniowanie mikro-zdrady, ponieważ „granica przebiega w różnych miejscach w zależności od związku i od osób, które go tworzą”.

Choć granica jest bardzo cienka, to badanie* ZaadoptujFaceta dowodzi, że ponad 70 proc. Polek przeszkadzałoby, gdyby ich partner pisał wieczorem z koleżanką z pracy. Co więcej, 60 proc. badanych twierdzi, że wysyłanie pikantnych emoji do innej osoby to przekroczenie granic zaufania w związku.

Fantazje o eks to nie zdrada?

Fantazje seksualne są sposobem na skontaktowanie się z własnymi potrzebami i oderwanie się od świata zewnętrznego. Są zdrowym przejawem naszej seksualności i służą wzbogaceniu i urozmaiceniu naszego życia erotycznego.

 

Przeczytaj koniecznie:
Polek łóżkowe fantazje

 

A co jeśli fantazjujemy o naszym byłym? Dr Justin J. Lehmiller, psycholog i badacz w Instytucie Kinseya, w swojej książce Tell Me What You Want: The Science of Sexual Desire and How It Can Help You Improve Your Sex Life potwierdza, że właśnie ten rodzaj fantazji znajduje się w pierwszej piątce najbardziej popularnych fantazji seksualnych, tuż za BDSM i seksem grupowym.

Badania dr Lehmillera znajdują swoje odzwierciedlenie w odpowiedziach Polaków. Ponad 50 proc. ankietowych przyznaje, że fantazjowało o eks, mimo że było w stałej relacji. Często jest to zupełnie niekontrolowany i niezależny od nas odruch. Porównywanie lub zwyczajnie tęsknota za tym co znane nie powinno martwić, jednak nie należy tego pragnienia całkowicie ignorować.


Może też cię zainteresuje:

Zdrada emocjonalna – co to jest i jak sobie poradzić?

Co powinno wzbudzić wątpliwość?

Tajemnica jest pierwszym znakiem ostrzegawczym w przypadku micro-cheatingu:

  • sekretne rozmowy z eks,
  • kłamstwa na temat osób, z którymi się spotyka,
  • schowanie telefonu przed partnerem w poczuciu winy, etc.

Problem z mikro-zdradą polega na tym, że z natury jest ona bardzo subtelna. Zatem jeśli czujesz, że masz powód do niepokoju, możesz wpaść w pułapkę bycia obsesyjnym lub nadmiernie zazdrosnym.

Kluczem jest tutaj bycie obiektywnym i racjonalnym, a nie subiektywnym i emocjonalnym. Rzucanie niepotwierdzonych oskarżeń nie pomoże. Z drugiej strony, zgoda na kontynuację mikro-zdrady może stworzyć wzorzec, który osłabi związek. Z badania ZaadoptujFaceta wynika, że 87 proc. Polek nie kryłoby niezadowolenia, gdyby ich partner lajkował zdjęcia swojej byłej w mediach społecznościowych. Jest to zatem obiektywna i racjonalna przesłanka ku temu, żeby ze swoim partnerem szczerze porozmawiać 

– komentuje Rocio Cardosa, specjalistka aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.

Mikro-zdrad nigdy nie należy bagatelizować. To czytelny znak, który mówi o tym, że w związku nie wszystko układa się tak, jak powinno. Warto zastanowić, dlaczego w ogóle doszło do micro-cheatingu, a następnie podjąć kroki, które będą pomocne nie tylko dla naszej relacji, ale przede wszystkim dla nas samych.

 

Przeczytaj też: 

Zdrada kontrolowana – czyli co to znaczy cuckold?

*Badanie zostało przeprowadzone przez ZaadoptujFaceta w marcu 2021 roku na próbie badawczej wynoszącej 2000 Polaków (1200 kobiet i 800 mężczyzn) w grupie wiekowej 18-35 lat.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ