Thursday, April 25, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Michał Łanuszka zapowiada nową płytę „Wątroboserce”

Michał Łanuszka zapowiada nową płytę „Wątroboserce”

Każdy z nas ma takie swoje „Znojmo”, swoje małe miejsce na ziemi, w którym czuje się dobrze, jest sobą, w którym może się schronić i odpocząć

Michał Łanuszka nowa płyta

Michał Łanuszka/fot. Noemi Kuczera

Michał Łanuszka, krakowski wokalista, gitarzysta, kompozytor, a od niedawna także autor tekstów swoich piosenek, zapowiada wydanie nowej płyty. Po sukcesie albumu z polskimi przekładami utworów Leonarda Cohena (2014) i autorskiej płycie „Nieoczekiwanie” z udziałem Joanny Kołaczkowskiej, przyszedł czas na piątą płytę w dorobku artysty. „Wątroboserce”, jak przyznaje artysta, to najszczerszy i najbardziej intymny album w jego dorobku

 

Michał Łanuszka, artysta obdarzony charakterystycznym niskim głosem i wyjątkowym talentem kompozytorskim i gitarowym, znany jest szczególnie krakowskiej publiczności. Absolwent tutejszej Akademii Sztuk Teatralnych, laureat wielu studenckich festiwali i przeglądów, wielokrotnie koncertował w Piwnicy Pod Baranami, a w 2006 roku został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Miłośnicy piosenki poetyckiej znają jego głos chociażby z albumu „Świat według Nohavicy”, w 2014 roku podbił serca fanów muzyki Leonarda Cohena albumem „Łanuszka / Cohen”, na którym znalazło się jedenaście piosenek tego artysty w polskim przekładzie krakowskiego pisarza, Michała Kuźmińskiego.  „Wątroboserce” będzie, po debiutanckim „Bieskim idiocie” (2009), „A miało być tak pięknie” (2012) i wspomnianym już „Nieoczekiwaniu” (2017) czwartym autorskim albumem Łanuszki. Tym razem jednak artysta postanowił sprawdzić się także w roli tekściarza.

 

O płycie „Wątroboserce”

„Wątroboserce” to płyta na wskroś moja, bo chyba największą zaletą pisania piosenki od początku do końca jest to, że można pisać o tym co ma się w sobie, co się zna, co się przeżyło na skórze własnej wrażliwości. Można się zmierzyć z własnymi demonami, podjąć próbę rozliczenia się z popełnionymi błędami, opisać zarówno to co trudne i frustrujące jak też i to, co cieszy i inspiruje

– mówi Michał Łanuszka – Pozytywnego kopniaka do własnego pisania nie tylko melodii ale właśnie tekstów dała mi Hanka Wójciak, wokalistka, której głos znamy także z Radio Kraków. To ona jest „matką chrzestną” tej płyty, zaśpiewała też ze mną w duecie.

Produkcji albumu „Wątroboserce” podjął się Marcin Bors – jeden z najważniejszych polskich producentów muzycznych, odpowiedzialny za produkcję albumów m.in. Katarzyny Groniec, Katarzyny Nosowskiej czy Gaby Kulki.

To było i dla mnie i dla Marcina bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie – ani Marcin nie pracował wcześniej z materiałem „bardowskim” na głos i gitarę, ani ja nie miałem dotąd okazji pracować z takiej klasy producentem, w dodatku kojarzonym raczej z cięższymi brzmieniami, elektroniką i szeroko pojętą muzyką alternatywną

– opowiada Michał Łanuszka. Album nie tylko został zmiksowany przez Marcina Borsa, ale także w całości nagrany  w drewnianym domu producenta, na zboczu góry w Suchej Beskidzkiej. 

Utwory zawarte na „Wątrobosercu” traktują o prywatnych rozterkach autora – o zagonieniu życia codziennego, które dotyka nawet wolnego duchem barda i – oczywiście – o miłości, ale w sposób bardzo intymny, który być może wstydzimy się ujawniać. Na płycie nie mogło też zabraknąć tematu Moraw, z którymi artysta powoli wiążę swoje życie.

Znojmo, niewielka miejscowość na Morawach w Czeskiej Republice, która od kilku lat jest już właściwie domem Michała Łanuszki, stało się tematem przewodnim dla planowanej przez artystę koncertowej trasy promocyjnej.

– Nie chodzi o Znojmo jako takie, czy nawet o Morawiaków, chociaż ich „południowy” sposób bycia i życia, ich pogodne usposobienie i umiejętność zachowania spokoju w każdej sytuacji, są dla mnie inspiracją i nauką – mówi Łanuszka – Moje Znojmo stało się hasłem-kluczem. Każdy z nas ma takie swoje „Znojmo”, swoje małe miejsce na ziemi, w którym czuje się dobrze, jest sobą, w którym może się schronić i odpocząć.

Koncerty Michała Łanuszki

Pierwsze koncerty, na których Michał Łanuszka prezentować będzie materiał z „Wątroboserce” odbędą się właśnie w takich małych prywatnych miejscach. W miejscach tworzonych z miłością przez ludzi pasji, sztuki, miejscach nietypowych, zupełnie niekoncertowych.
– Nie mogę doczekać się tych intymnych spotkań ze słuchaczami i z miejscami, które dla ich twórców są ich azylem – dodaje artysta.

Pierwszym singlem z płyty jest utwór „Ruch uporu”. Powstały do niego teledysk również wiąże się z tematem przewodnim płyty.

– Teledysk powstał spontanicznie, z amatorskich ujęć Iśki Marchwicy, z jej samotnej wędrówki po Irlandii – opowiada artysta 

Piosenka „Ruch uporu” opowiada o życiowym zagubieniu, ale i też o upartym dążeniu do celu, o niepoddawaniu się przeciwnościom losu i o wierze w swoje możliwości. Tekst i żwawa rytmiczna muzyka świetnie wpasowały się w ujęcia, które mówią o tym, że warto zwolnić w życiu, wysiąść z samochodu i przejść się po świecie, żeby go lepiej poznać i poczuć. Wszelkie hasła ekologiczne i ogólnie pojętego slow-life są mi szczególnie bliskie i to nie tylko z powodu bliskiej przyjaźni z Czechami.

Ostateczny kształt amatorskim ujęciom Iśki Marchwicy do muzyki Łanuszki nadała młoda fotografka, Magdalena Sobczak, która była odpowiedzialna za całą koncepcję teledysku i jego montaż.

Premiera płyty „Wątroboserce” planowana jest na początek 2020 roku. Podczas listopadowych mini-koncertów w Krakowie, Radomiu, Poznaniu i Wrocławiu będzie można zakupić przedpremierową wersję płyty wydaną w ramach samo-publikacji przez artystę w wersji eko-kartonowe opakowanie zaprojektowała krakowska firma MediaPixel.

Informacje o koncertach i premierze płyty zostaną ujawnione wkrótce.

Więcej informacji o artyście: https://www.facebook.com/michal.lanuszka
http://lanuszka.pl/

 

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Dissertation writing service 6 grudnia, 2019

    I like your creativity, I am very happy to get this site to read.Thanks for sharing this incredible data and it is a great thought to readers. I like the supportive information you give in your articles. I will bookmark your weblog and check again here every now and again.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ