Sunday, June 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Miasto czy wieś? Gdzie żyje się lepiej?

Miasto czy wieś? Gdzie żyje się lepiej?

Uciec z miasta, ale jak najbliżej

Miasto czy wieś

fot. Konstantin L. / Adobe Stock

To pytanie wydaje się być jednym z tych, na które nie ma prawidłowej odpowiedzi, albo brzmi ona: „To zależy”. Postaramy się jednak przedstawić nowatorskie rozwiązanie, które w nieoczywisty sposób rozwiąże ten niegasnący spór! A więc jak? Miasto czy wieś?

 

Miejska dżungla w natarciu

Na początek zastanówmy się, co takiego sprawia, że ludzie lgną do wielkich metropolii i to w nich właśnie pragną się osiedlić. Jednym z najczęściej wymienianych powodów jest lepsza infrastruktura i większe możliwości znalezienia pracy, które charakteryzują szczególnie te największe miasta. Nie da się temu zaprzeczyć, a dokładając do tego wysoką dostępność szkół, szpitali i licznych ośrodków rekreacyjnych można uznać, że mieszkanie w mieście jest wygodnym rozwiązaniem szczególnie dla rodzin z dziećmi oraz osób w wieku produkcyjnym.

 

Kolejną zaletą miasta jest bogata oferta kulturalna. Wymienić można zarówno stałe obiekty, takie jak kina, muzea czy teatry, a także cykliczne wydarzenia kulturalne, czyli rozmaite festiwale, koncerty i różnego rodzaju eventy tematyczne. W mieście trudno się nudzić. Mieszkańcy dużych miast wskazują także na większą swobodę i anonimowość, która pozwala im być zawsze sobą – nie muszą przejmować się opinią innych.

 

Jednak w mieszkaniu w mieście można znaleźć też sporo wad. Jedną z pierwszych, na jakie wskazują mieszkańcy, jest hałas. Ruchliwe, zatłoczone ulice, głośne życie nocne, częste imprezy plenerowe – to czynniki wpływające na hałas w mieście, który naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Często wspominaną niedogodnością jest też zanieczyszczone powietrze, które szczególnie w miesiącach zimowych doskwiera wielu mieszkańcom metropolii. Nie można również zapominać o miejskim stylu życia, który charakteryzuje się ciągłym pośpiechem. W centrum miasta czasem trudno zwolnić i się zrelaksować. Ciągły pęd i tzw. wyścig szczurów łatwo się udziela.

Wiejska sielanka?

Amatorzy życia na wsi chwalą je głównie ze względu na spokój, świeże powietrze, oraz możliwość nawiązania głębokich więzi społecznych. Wieś kojarzy nam się z tradycją, spotkaniami i częstym przebywaniem wśród znajomych sąsiadów. Dodatkowo domy na wsi zwykle zapewniają dużo przestrzeni, w odróżnieniu od ciasnych mieszkań miejskich. Własny dom z ogródkiem, do którego możesz wyjść, aby wypić poranną kawę ‒ brzmi nieźle, prawda? Zauważ, że wiejskie życie otwiera zupełnie nowe możliwości spędzania czasu – spacery po lesie, wędkowanie, pszczelarstwo, a także wiele, wiele innych.

 

Minusami życia na wsi wydaje się konieczność posiadania samochodu, ponieważ w większości miejscowości nie można liczyć na sprawny transport publiczny. We wsi może być również problem z dostępem do podstawowych ośrodków publicznych, jak szpital czy szkoła, a nawet sklep – jednak zwykle takie instytucje znajdują się w niedalekiej odległości, więc posiadając auto, nie ma z tym wielkiego problemu. Często wspominaną wadą wsi jest również fakt zażyłości danej społeczności wiejskiej, gdzie „każdy zna każdego”. Rodzi to czasem nieprzyjemne sytuacje, jak plotki i brak swobody w kontaktach.

A może kompromis?

A co by było, gdyby połączyć wszystkie zalety życia w mieście i na wsi? Wydaje się, że powstałoby idealne miejsce do życia! Właśnie tak może wyglądać mieszkanie na osiedlu Neo Natolin! Wspomniane miejsce charakteryzuje się wszystkim, co najlepsze z miasta: dobra lokalizacja, świetna komunikacja miejska, bliskość do instytucji publicznych i kulturalnych, ale łączy też w sobie wiejski klimat – ciszę, własny kawałek ogrodu, społeczność skupioną wokół osiedla, a także przyjemny mikroklimat spowodowany zielonym otoczeniem osiedla Neo Natolin. Zastanów się, czy to rozwiązanie odpowiada Twoim oczekiwaniom! Możesz zyskać idealne miejsce do życia!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ