Metody wybielania zębów – co wybrać?
Każda z nas chciałaby mieć piękne i zdrowe zęby, których podstawową cechą jest perłowa biel. Jak to osiągnąć?
Każda z nas chciałaby mieć piękne i zdrowe zęby, których podstawową cechą jest perłowa biel. Śnieżnobiały uśmiech zawsze stanowi najmodniejszy „dodatek” do wieczorowej kreacji i pozwala zjednać sobie rozmówców. Co więcej, naturalnie białe zęby nie są w dzisiejszych czasach zarezerwowane wyłącznie dla gwiazd ekranu – powszechność zabiegów estetycznych jest obecnie tak duża, że każda z nas może wybrać coś dla siebie.
Dlaczego zęby żółkną?
Przyczyn utraty przez zęby naturalnego koloru jest bardzo wiele. Przede wszystkim jest to brak odpowiedniej higieny, która powoduje odkładanie się na szkliwie płytki, a następnie kamienia nazębnego. Jak pokazują badania, w naszym kraju to dość poważny problem – regularnie zębów nie myje aż 4 mln Polaków! (źródło: kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/prawie-4-mln-polakow-w-ogole-nie-myje-zebow/g6wly). A jak zalecają specjaliści, należy robić to po każdym posiłku – prowadzony tryb życia sprawia jednak, że nie zawsze jest to możliwe – wówczas wystarczy szczotkować zęby rano i wieczorem.
Poza higieną, na żółknięcie zębów ma także wpływ nieodpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające barwniki, na przykład wino lub kawa. Oprócz tego odkładanie osadów na szkliwie powoduje także palenie papierosów.
Obecnie dostępne metody
Metody wybielania zębów możemy podzielić na dwie kategorie różniące się między sobą zarówno ceną, skutecznością, jak też stopniem dyskomfortu dla pacjenta oraz czasem oczekiwania na zadowalający efekt. Pierwszą grupą są metody, które możemy zastosować w domowym zaciszu – należy do nich bardzo popularne ostatnimi czasy wybielanie nakładkowe. Polega ono na umieszczeniu na zębach specjalnej nakładki nasączonej preparatem wybielającym. Dużą zaletą tego sposobu bez wątpienia jest niski koszt, powszechność i bezbolesność zabiegu. Wadą natomiast, krótkotrwały efekt i długość trwania terapii.
Oprócz nakładek wybielających można również stosować inne środki, np. wybielające pasty do zębów. Oprócz właściwości czyszczących, środki te mają w swoim składzie substancje, które przy regularnym zastosowaniu skutecznie rozjaśniają szkliwo, np. wodorotlenek sodu lub nadtlenek fluoru. Do dyspozycji mamy także paski wybielające, które przynoszą efekty już po tygodniu stosowania.
Dla bardziej wymagających pacjentów przeznaczone są metody gabinetowe, wykonywane pod kontrolą lekarza stomatologa. Polegają one na pokryciu szkliwa specjalną substancją, która wchodzi w reakcję ze związkami chemicznymi – w wyniku reakcji utleniania szkliwo ulega rozjaśnieniu. Więcej informacji na temat gabinetowych metod wybielania zębów można znaleźć na przykład na: www.stomatolog-ostroda-ilawa.pl.
brano 12 stycznia, 2016
Używam ajony od kilku lat, zęby mam ładne i zdrowe, dbam o dietę. Nie potrzebujecie żadnych cudownych metod. Wystarczy tylko rozsądna i systematyczna pielęgnacja, a wtedy dzięki temu można rzeczywiście mieć zdrowe zęby. Nie z dnia na dzień!