Thursday, October 10, 2024
Home / Kuchnia  / Metoda BLW – na czym polega i od czego zacząć?

Metoda BLW – na czym polega i od czego zacząć?

Na czym polega metoda BLW: Bobas lubi wybór?

metoda blw

Metoda blw - na czym polega i od czego zacząć? / fot. Troy T / unsplash

Metoda BLW (ang. Baby-led Weaning) została przyjęta w Polsce jako „Bobas lubi wybór”. BLW to genialny pomysł, który może pomóc twojemu dziecku rozwinąć zdrowe nawyki żywieniowe i apetyt na całe życie. Jest to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety niemowląt, które wcześniej były karmione wyłącznie mlekiem

Metoda BLW ma na celu stworzenie pozytywnych doznań żywieniowych poprzez samodzielne jedzenie

BLW to metoda żywienia dzieci, które zakłada, że rodzice zapewniają dzieciom zdrową i różnorodną żywność, a dzieci decydują, jakie składniki i ile jeść. Krótko mówiąc, oznacza to brak karmienia łyżeczką, brak nagród i żadnego błagania o kolejny kęs. Ta metoda pozwoli ci dać dziecku wolną wolę. Pozwoli mu zdecydować, że jest już najedzony. Dręczenie dziecka, aby jadło więcej, nie tylko stresuje rodziców, ale także mówi dziecku, że nie zna własnego głodu. Metoda BLW oznacza mniej stresu, a może nawet uatrakcyjnić czas posiłku. Swobodny dostęp do żywności sprawia, że dziecko ma możliwość rozwoju sensorycznego, ucząc się różnych form jedzenia. Dzieci poznając różne smaki rozwijają zmysły dotyku, wzroku i węchu.

WHO zaleca odczekanie sześciu miesięcy przed wprowadzeniem stałych pokarmów do diety dziecka

Pamiętaj, każde dziecko jest inne i tylko dlatego, że jeden maluch jest gotowy na rozpoczęcie BLW, nie oznacza, że u was będzie tak samo. Nie śpieszcie się. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca odczekanie co najmniej sześciu miesięcy z rozpoczęciem podawania stałych pokarmów do diety dziecka. Dlatego kluczowe będzie szukanie oznak, że twoje dziecko jest gotowe. Twój maluch powinien m.in umieć trzymać głowę prosto, bez żadnej pomocy i wsparcia oraz siedzieć prosto. Musi być w stanie chwycić jedzenie i samodzielnie włożyć je do ust. Najważniejsza jest komunikacja. Dziecko musi umieć dawać ci znać, że jest najedzone, odsuwając butelkę lub pierś, odwracając głowę lub w inny sposób pokazując, że skończyło.

Czeka was wielki bałagan

Tym, co może cię powstrzymać przed próbą metody BLW, jest zamieszanie i bałagan, które tworzy. Trzeba być przygotowanym na to, że ilość jedzenie, które zostanie najpierw ściśnięte w rączkach lub wyrzucone na podłogę, jest większa niż ilość pokarmu, który faktycznie trafi do brzuszka dziecka. Właściwie to bardzo interesujące, twój maluch nie tylko będzie jeść, ale także odkrywać. Każda eksploracja, nieważne jak chaotyczna, prowadzi do nauki i często dobrej zabawy. Więc dołącz do niego i zrób bałagan. Ten czas nie będzie trwał wiecznie, dlatego daj z siebie wszystko!

Ekspertka o wpływie BLW na rozwój dziecka

Każdy trend ma swoich przeciwników i zwolenników. O wpływ BLW na rozwój dziecka zapytałyśmy Dominikę Igielski – terapeutkę integracji sensorycznej. Pokolenie wstecz, doskonale pamięta „smak” wmuszania jedzenia połączonego z szantażem: „jedz za babcię”, „bo nie urośniesz”, „ziemniaki możesz zostawić”. Czy nie lepiej pozawić jedzenia nacechowania emocjonalnego?

– Metoda BLW ma korzystny wpływ na sensoryczny i emocjonalny rozwój dziecka. Ta dieta zakłada, że dziecko samo zdecyduje, czy zje podane mu jedzenie oraz ile zje. Dzięki temu założeniu budowana jest pozytywna relacja z jedzeniem i uczone są dobre nawyki żywieniowe – radzi specjalistka i dodaje:

Maluszki, które mogą doświadczać poprzez dotykanie, wkładanie do buzi, rozgniatanie, zrzucenie i wylewanie pobudzają wszystkie swoje zmysły co pozwala w prawidłowy ich integrację.

igielski miasto kobiet portal dla kobiet

Dominika Igielski / fot. Barbara Bogacka

Dla przykładu dziecko podczas spożywania zupy dziecko angażuje do tego zmysł wzroku; widzi, że jest w konkretnym kolorze i ma wodnistą konsystencję, a w środku coś pływa. Zmysł dotyku, doświadcza, że zupa może przyleci się do rąk, czuje, ze przecieka przez palce, a to co pływa w środku jest miękkie i można to rozgnieć. Dodatkowo próbując podnieść talerz lub łyżkę uruchamia swoje czucie głębokie (zmysł propriocepcji), do czego musi zaangażować mięśnie, kości, ścięgna, i stawy. Zmysł węchu i smaku pozwala na odczuwanie zapachu i smaku. Pozytywna atmosfera podczas spożywania posiłków oraz brak presji ze strony dorosłych sprawia, że dziecko uczy się prawidłowo odczytywać informacje ze swojego ciała (zmysł interocepcji) o tym ile może zjeść, kiedy czuje się głodne, a kiedy jest już syte. Metoda BLW przez angażowanie zmysłu dotyku dłoni rozwija również mowę, ponieważ ośrodki mózgowe odpowiedzialne za ruch ręki zlokalizowane są tuż obok ośrodków odpowiedzialnych za mowę.

– Czy da się oddzielić emocje od karmienia?

– W jedzeniu ukryta jest cała góra emocji. Żywienie metodą BLW (jeden posiłek dla całej rodziny) prócz funkcji odżywiania ciała daje poczucie bezpieczeństwa i miłości, dbania o siebie nawzajem, budowania tradycji, a co najważniejsze wywołuje pozytywne emocje, które pomagają w badaniu reakcji, granic, ale również smaków, zapachów i własnych preferencji. Większość dzieci w okolicach 2 roku życia zaczyna przejawiać niechęć do jedzenia, dzieląc produkty spożywcze na „jadalne i niejadalne” dlatego tak ważne jest jeszcze przed tym okresem zwiększenie ufności dziecka do jedzenia, zapoznanie go i oswojenie z różnorodnymi smakami, tak by lepiej poradziło sobie w okresie wykluczania, a w późniejszym czasie nie borykało się z wybiórczością pokarmową.

Należy jednak pamiętać, że dziecko które ma trudność z akceptacją nowych konsystencji, wypluwa jedzenie, krztusi się nim lub wymiotuje może wymagać wsparcia ze strony neurologopedy lub terapeuty SI – mówi Dominika Igielski.

Od czego zacząć?

Początkowo podawane jedzenie powinno mieć rozmiar palca, aby było wystarczająco duże, aby dziecko nie mogło wepchnąć całego pokarmu do ust. Takie, żeby sześciomiesięczne dziecko z łatwością mogło utrzymać w rączce. Zacznijcie od pokarmów, które są łagodne i lekkostrawne.

 

Rozszerzenie diety. Oto kilka przykładów z którymi możecie zacząć przygodę z Baby-led Weaning:

 

☑ Awokado zawiera wiele składników odżywczych, od których zależy przetrwanie i rozwój człowieka. Jest bogaty we wszystkie witaminy z grupy B (bez B12), witaminę C, różnorodne minerały i dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które wspomagają mózg.

Jajka to źródło cennych składników mineralnych (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk) oraz witamin (w tym witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminy A, D, E i K) oraz lecytyny.

Bataty są bogate w beta-karoten oraz niezwykle ważny elektrolit, jakim jest minerał potasu. Zawierają wysoki poziom witaminy E, wapnia i kwasu foliowego.

Jabłka są bogate w składniki odżywcze. Zawierają wiele witamin, w tym: C, A, E, K oraz różne witaminy z grupy B.

Brokuły obniżają poziom cholesterolu, pomagają w detoksykacji, odbudowują rezerwy witaminy D i pomagają zwalczać stany zapalne.

Łosoś jest bogaty w witaminy i minerały, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Kiedy te składniki odżywcze są stosowane w połączeniu, mogą pomóc w poprawie zdrowia kości, poprawie funkcji mózgu, wsparciu zdrowia serca i zapobieganiu dzieciom z ADHD.

Banany to owoce, które zawierają wiele minerałów i witamin, ale przede wszystkim są skarbnicą potasu.

Dynia może pomóc regulować poziom cukru we krwi, zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia i poprawiać nastrój dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3.

Zielona fasolka dostarczy dziecku karotenoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami, które wspierają zdrowie i pomagają chronić dziecko przed chorobami.

 

Czytaj koniecznie: 
10 metod wychowawczych, które rozwijają w dzieciach emocjonalną siłę

 

Produkty, których należy unikać

✕ Mleko krowie, kozie i owcze. Nie spełnia ono ich potrzeb żywieniowych i nie powinno zastępować mleka matki.

✕ Sól. Nerki niemowlaka nie są jeszcze w stanie przetwarzać soli. Dzieci poniżej pierwszego roku życia powinny spożywać mniej niż 1 gram dziennie.

Miód. Może zawierać bakterie toksyczne dla niemowląt.

Cukier i sztuczne słodziki. Oprócz korzyści zdrowotnych wynikających z unikania cukru, niemowlęta w ogóle go nie potrzebują. Unikaj soków owocowych.

Nabiał o niskiej zawartości tłusczu. Wybieraj pełnotłuste jogurty i sery.

Niedogotowane mięso lub jajka. Wszystko powinno być ugotowane. Niemowlęta są bardziej podatne na niektóre bakterie i choroby wynikające z powodu zatrucia pokarmowego.

 

Angelika Kaczyńska

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • eventy firmowe w Krakowie 18 kwietnia, 2021

    Moja przyjaciółka korzysta z metody BLW . ja osobiscie niestety nie jestem jej zwolennikiem. Jakoś przeraża mnie dawanie dziecku, które jeszcze nie skończyło roku np szparagi albo np jabłka.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ