Saturday, April 13, 2024
Home / Kuchnia  / Metamorfozy ciał ‒ właściwa dieta po treningu

Metamorfozy ciał ‒ właściwa dieta po treningu

To, co jemy po treningu, może wesprzeć nasz sportowy wysiłek, ale może też sprawić, że pójdzie on na marne

dieta-po-treningu-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Metamorfoza ciała to nie lada wyzwanie. Wymaga mnóstwa pracy i zaangażowania, a niekiedy również poświęcenia i wyrzeczeń. Jednak jeśli podejmiemy się tego zadania i podejdziemy do jego realizacji w sposób metodyczny – efekty będą spektakularne! Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zrównoważone połączenie treningów i diety po treningu. I jedno, i drugie powinniśmy ukierunkować na modelowanie sylwetki, a więc redukcję wagi i rzeźbienie mięśni

 

Sam trening nie zdziała cudów, jeśli będziemy stale sabotować jego rezultaty niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Tylko połączenie dobrego treningu i dobrej diety zagwarantuje skuteczność naszym działaniom i pozwoli szybko i sprawnie osiągać wyznaczane cele. Starajmy się więc rozważnie układać swój jadłospis, przykładając dużą wagę zwłaszcza do posiłków po treningu.

Co powinniśmy jeść po treningu?

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna drastycznie przyspiesza metabolizm i zużywa zapasy glikogenu znajdującego się w mięśniach. Dlatego tak ważna jest dieta po treningu. Posiłki wówczas spożywane powinny być bogate w białko i węglowodany, podstawowe budulce tkanki mięśniowej, bez których organizm nie jest w stanie wydajnie funkcjonować. Duże ilości białka zawierają takie produkty, jak jogurty, mleko, jaja, soja czy chude mięso. Węglowodanów z kolei dostarczą nam: pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, makarony, ryże, kasze oraz owoce i warzywa. Wśród potraw i przekąsek polecanych po treningu wymienia się więc między innymi wegetariański omlet, kurczaka z batatami, makaron z indykiem i warzywami, krakersy z tuńczykiem, kanapki z dżemem oraz pożywne mleczne koktajle z owocami. Zapewnią one wsparcie zmęczonym mięśniom i zafundują nam niezbędny zastrzyk energii. Pamiętajmy tylko, aby po posiłek białkowy sięgać od razu po zakończeniu treningu. Natomiast pełnowartościowy posiłek zawierający dużą ilość węglowodanów najlepiej spożyć co najmniej godzinę po zakończeniu treningu.

Dlaczego dieta po treningu ma znaczenie?

Posiłki spożywane po treningu są niezwykle ważne, ponieważ to od nich zależy regeneracja naszego organizmu, a co za tym idzie – również jego wydolność. Po tak dużym wysiłku, jakim są ćwiczenia (szczególnie trening siłowy), nasz organizm koniecznie potrzebuje naładować baterie i zredukować skutki katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej, wywoływanego wzmożoną aktywnością fizyczną. Jeśli nie zapewnimy mu takiej możliwości, efekty naszej pracy pójdą na marne. Dlatego wyzwania metamorfozy ciała należy zawsze podejmować się pod czujnym okiem profesjonalnego trenera, będącego jednocześnie instruktorem fitnessu i specjalistą od zdrowego żywienia. Taki trener zadba nie tylko o dobór odpowiednich ćwiczeń, ale też właściwą dietę po treningu, która wspomoże treningi i pozwoli szybciej osiągnąć widoczną poprawę estetyki sylwetki. Takie są właśnie założenia Strefy Przemian, internetowej platformy treningowo-dietetycznej, założonej przez dwójkę instruktorów fitnessu i specjalistów od zdrowego żywienia. Strefa Przemian w efektywny sposób łączy elementy, odgrywające kluczową rolę w każdym procesie metamorfozy ciała: spersonalizowane plany treningowe i spersonalizowane plany dietetyczne.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Karina 26 kwietnia, 2021

    Niektórzy myślą, ze jak zaczną ćwiczyć, to potem mogą jeść co tylko chcą 🙂 Nie jest tak łatwo. Odpowiednia dieta jest podstawą w ochudzaniiu się. Nie ma tak naprawdę znaczenia co jemy, liczy sie deficyt energetyczny. Powinno się przyjąć mniej kalorii niż się spala.
    Jeśli szukacie jakiegoś wspomagacza dla odchudzania się, poczytajcie sobie o Calominal Duo, pomaga mi od dwóch miesięcy 🙂 Zmniejsza apetyt, nie podjadam tak jak wcześniej. Ma w sobie chitozan i glukomannan a są to skladniki, które wiążą się z tłuszczami i węglowodanami tak wiec zmniejszają ich wchłanianie. Tak wiec nie jest to jedynie placebo jak w przypadku niektórych innych środków.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ