Metabolizm, inaczej przemiana materii, to tempo, w jaki ludzkie komórki spalają energię. Każda komórka w ludzkim ciele zużywa energię w inny sposób i z inną prędkością. To minimum energii, którego organizm potrzebuje do utrzymania swoich podstawowych funkcji w ciągu dnia
Czynniki wpływające na metabolizm
– Każdy wiek ma określoną podstawowy metabolizm. Najszybszy okres przypada między 15 a 30 rokiem życia. Po 30 roku życia metabolizm zaczyna zwalniać, zwłaszcza po menopauzie tempo przemiany materii spada.
– Genetyka. Dzieci osób z nadwagą w rodzinie również mogą mieć nadwagę. Wpływa to na wrodzoną przemianę materii.
– Choroby metaboliczne: szybka praca tarczycy przyspiesza metabolizm; powolna praca spowalnia go, nadmiar hormonu insuliny (hipoglikemia) wydzielana z trzustki spowalnia metabolizm.
– Nadmierne węglowodany (cukier, makaron, ryż, ciasto, cukierki) w ciągu dnia spowalniają tempo metabolizmu.
– Stres i depresja spowalniają metabolizm.
– Długotrwałe, bardzo niskokaloryczne diety spowalniają metabolizm.
Objawy wskazujące na powolny metabolizm
– zmęczenie, mimo, że śpisz w nocy,
– przybieranie na wadze bez przyczyny i trudność z utratą wagi,
– problem z wypadaniem włosów,
– utrudniona koncentracja,
– problem z zaparciami,
– jeśli masz ciągłą ochotę na słodkie.
Przeczytaj również:
Zioła na odchudzanie – przyspieszenie metabolizmu
Jakie są metody przyspieszania metabolizmu?
Regularne jedzenie
Twoje ciało przywiązuje wagę do równowagi i regularności. Jedzenie o określonej porze sprawi, że utrzymasz równowagę metabolizmu. W przeciwnym razie, gdy jesz za wiele lub jesteś głodny przez długi czas, tempo spalania materii zmniejsza się i zaczynasz gromadzić tłuszcz. Regularne jedzenie można uznać za pierwszy krok w zwiększeniu docelowych wartości metabolizmu. Najlepiej spożyć kilka małych posiłków lub przekąsek w odstępie około 2-3 godzin.
Picie wystarczającej ilości wody
Utrzymanie równowagi wodnej jest bardzo ważne dla wszystkich reakcji jakie zachodzą w organizmie. Jest to niezbędne do zachowania normalnego funkcjonowania podstawowych funkcji i nie spowolnienia przemiany materii. Pijąc 2 litry wody dziennie możesz przyspieszyć metabolizm i pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Aktywność fizyczna
Regularne ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na przyśpieszenie metabolizmu. Powody tego są różne. Najważniejsze jest to, że mięśnie zużywają więcej energii niż masa tłuszczowa i konsumują ją nawet wtedy, gdy ich nie używamy. Kiedy ćwiczymy, zwiększamy tętno, co jest kolejnym sygnałem, że przyspieszamy metabolizm.
Dodatkowo, ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć na tempo przemiany materii, ale także pomóc w utracie wagi.
Wystarczająca ilość snu
Kiedy śpisz za mało, twoje ciało uwalnia grelinę, hormon, który może wywoływać uczucie głodu. Jednocześnie zmniejsza się wydzielanie leptyna, dzięki czemu czujesz się pełna. Odpowiedni sen może pomóc w utrzymaniu równowagi tych hormonów. Więc nie będziesz w stanie przejadać się. Chociaż ilość potrzebnego snu różni się w zależności od osoby, badania wskazują na to, że osoba dorosła potrzebuje co najmniej 7-8 godzin snu dziennie.
Witamina B
Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w tempie metabolizmu. Pomaga m.in w procesie przyswajania węglowodanów. Możesz zwiększyć poziom witaminy B spożywając następujące pokarmy: banan, jajko, sok pomarańczowy, masło orzechowe, groszek, szpinak.
Angelika Kaczyńska