Wednesday, July 24, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Męskie pomysły na kobietę

Męskie pomysły na kobietę

Co łączy Madonnę, Lady Gagę, Elizabeth Taylor, Lady Dianę, Michelle Obamę i Jackie Kennedy? Wszystkie te ikony stylu zrewolucjonizowały świat mody dzięki mężczyznom, którzy je ubierali.

Madonna

Madonna / fot. Frans Schellekens / Getty Images

Rewolucja za rewolucją

Madonna

Madonna / fot. Frans Schellekens / Getty Images

W latach 70. kobiety zapragnęły powrotu do naturalności. Kwitła moda hipisowska i etniczna, jeansy stały się atrybutem hollywoodzkich gwiazd i młodzieńczego buntu. W tym czasie kobiety na całym świecie pokochały Calvina Kleina, który dał im wygodną i pożądaną odzież jeansową. Jego muzą była Brooke Shields, która wystąpiła w kampanii reklamowej w samych spodniach, co spowodowało ogromny skandal i dało początek dalszej rewolucji w modzie. W latach 80. i 90. stanowiska projektantów największych domów mody zajęli mężczyźni. Karl Lagerfeld do dzisiaj kontynuuje wizję kobiety stworzoną przez Coco Chanel. Zaufały mu niemal wszystkie gwiazdy, niewyobrażające sobie wielkiego wyjścia bez sukni, która wyszła spod ręki mistrza. Do stałych klientek i muz Karla należą: Vanessa Paradis, Audrey Tatou, Anja Rubik i Florence Welch.

Z kolei w połowie lat 90. posadę u Diora otrzymał John Galliano, którego teatralne podejście do mody pozwoliło kobietom czuć się bardziej glamour. Projektant przez lata był ulubieńcem Anny Wintour, Charlize Theron, Evy Green czy Keiry Knightley. W tym samym czasie ogromne sukcesy odnosił Jean Paul Gaultier, którego kostiumy zaprojektowane dla Madonny przeszły do historii mody damskiej.

Show must go on

Po skandalu, jakiego dopuścił się w zeszłym roku John Galliano – którego skutkiem było zwolnienie projektanta ze stanowiska u Diora – właściciele marki długo szukali jego następcy. Wśród kandydatów znaleźli się sami mężczyźni, m.in.: Riccardo Tisci, Alber Elbaz, Haider Ackermann. Najbardziej pożądane stanowisko w branży mody objął Raf Simons, który przez ostatnie pięć lat tworzył kolekcję dla marki Jil Sander. Pochodzący z Belgii projektant znany jest z minimalistycznych, futurystycznych i bardzo nowoczesnych kolekcji. To dzięki niemu kobiety na całym świecie ponownie pokochały ubrania Jil Sander. Pierwsza jego kolekcja haute couture dla Diora odniosła spektakularny sukces, dzięki czemu dom mody zyskał wiele nowych klientek. Na odświeżenie wizerunku zdecydował się również dom mody YSL. Francois-Henri Pinault, prezes grupy PPR, zaangażował na stanowisko dyrektora artystycznego marki Hediego Slimane, który dekadę temu zrewolucjonizował modę męską. W swoich projektach ma on zamiar sięgnąć do najlepszych tradycji marki Yves Saint Laurent, które od lat cenią kobiety i gwiazdy na całym świecie. Slimane jest synem, którego Yves Saint Laurent nigdy nie miał, mówi Betty Catroux, dawna muza mistrza. A więc nie ma żadnych wątpliwości, że nowi projektanci największych domów mody odniosą sukces, a każda kobieta będzie pożądać luksusu z ich znakiem firmowym.

Polka szyta na miarę

Polski rynek mody również potwierdza wyższość mężczyzn projektantów. Macieja Zienia, Łukasza Jemioła, duetu Paprocki & Brzozowski przedstawiać nie trzeba. To oni doskonale wiedzą, jakie sukienki kobiety będą nosić z nabożeństwem i miłością. Do gwardii najlepszych, ze świeżymi pomysłami, dołączyli Bohoboco (Kamil Owczarek i Gilbert Lach), Tomasz Olejniczak czy Robert Kupisz. Każdy z nich reprezentuje inny styl i różnorodność. Ich kolekcje wzbudzają zachwyt i pożądanie kobiet, które chcą dobrze wyglądać. O tym, że to mężczyzna jest najlepszym przyjacielem kobiety, świadczy kariera Maćka Zienia, który od lat ubiera najważniejsze Polki, m.in.: Grażynę Torbicką, Anetę Kręglicką, Justynę Steczkowską, Małgorzatę Kożuchowską i Małgorzatę Sochę. Pokochały one suknie, które idealnie podkreślają ich atuty, i czują się w nich bardzo kobieco.

Kamyk do własnego ogródka

Przykładem jest również moja praca. Od kilku lat kreuję wizerunek jako stylista, ubierając głównie kobiety. Świetnie się z nimi dogaduję, znam ich potrzeby i poprzez ubiór zawsze próbuję wydobyć z nich naturalne piękno i pewność siebie. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że właśnie męski punkt widzenia jest dla nich najważniejszy. Kobiety na całym świecie zaufały mężczyznom, którzy tworzą dla nich wyjątkowe ubrania. Tak było ponad 100 lat temu i zapewne będzie przez kolejne stulecia. Miejmy nadzieję, że geniuszy na miarę Yves’a Saint Laurenta czy Christiana Diora nie zabraknie w przyszłości. A to pozwoli każdej kobiecie nadal czuć się wyjątkowo.

Konrad Fado

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ