Sunday, June 16, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Męskie pomysły na kobietę

Męskie pomysły na kobietę

Co łączy Madonnę, Lady Gagę, Elizabeth Taylor, Lady Dianę, Michelle Obamę i Jackie Kennedy? Wszystkie te ikony stylu zrewolucjonizowały świat mody dzięki mężczyznom, którzy je ubierali.

Madonna

Madonna / fot. Frans Schellekens / Getty Images

Co łączy Madonnę, Lady Gagę, Elizabeth Taylor, Lady Dianę, Michelle Obamę i Jackie Kennedy? Wszystkie te ikony stylu zrewolucjonizowały świat mody dzięki mężczyznom, którzy je ubierali.

Madonna

Madonna / fot. Frans Schellekens / Getty Images

Słynny gorset Madonny ze szpiczastymi miseczkami z trasy Blond Ambition to dzieło jej wieloletniego przyjaciela Jean Paula Gaultiera, który do dzisiaj dba o wizerunek gwiazdy podczas jej koncertów. Sukienka z mięsa i wiele innych barwnych, aczkolwiek przerysowanych stylizacji Lady Gagi to dzieła stylisty i projektanta domu mody MUGLER – Nicola Formichettiego. Pierwsza Dama Ameryki od początku rządów męża ufa tylko nielicznym projektantom. Swój wizerunek opiera głównie na kreacjach Thakoona i Jasona Wu, którzy doskonale znają potrzeby Michelle Obamy. Tragicznie zmarła Diana Spencer najlepiej czuła się w kreacjach Gianniego Versace. Natomiast Jackie Kennedy najbardziej przypadły do gustu kostiumy i płaszcze Cristobala Balenciagi oraz suknie z pracowni Christiana Diora. Już te nieliczne przykłady pokazują, że to właśnie mężczyźni najlepiej rozumieją styl i potrzeby kobiet.

Precz z gorsetem

Charles Frederick Worth, uważany za twórcę haute couture, otworzył swój pierwszy dom mody w 1858 roku i natychmiast odniósł wielki sukces. Jego kreacje, szyte z drogich, ale lekkich materiałów, ozdabiane wzorami kwiatowymi i cekinami przyciągnęły elegancką publiczność, a on sam wkrótce stał się nadwornym projektantem francuskiej cesarzowej Eugenii i cesarzowej Elżbiety Austriaczki, zwanej Sisi. Worth był pod każdym względem prekursorem – m.in. wprowadził system sprzedaży wykrojów zagranicznym wykonawcom, a na wszystkich strojach kazał naszywać autorskie logo. Zmodyfikował również sylwetkę kobiety, wprowadzając w miejsce krynoliny turniurę, stosował jednak bardzo niewygodne gorsety. Pierwszym projektantem, który zarysował nową linię, nie wymagającą noszenia gorsetu, był Paul Poiret. Kreator wyrzucił gorset z kobiecej garderoby, punkt ciężkości stroju przenosząc z talii na ramiona. Wskutek tego w XX wieku moda kobieca przeszła od sztucznie uformowanej sylwetki do bardzo naturalnych kształtów, co ją zrewolucjonizowało i dało kobietom większą swobodę.

Worek z geniuszami

Po II wojnie światowej kobiety, które w czasie okupacji były zmuszone do ubierania się w oszczędnie szyte i surowe ubrania, zapragnęły obfitości i nowego wizerunku. To wszystko idealnie rozumiał Christian Dior, tworząc w 1947 roku kolekcję New Look, która wyznaczyła kierunek mody damskiej na całe lata 50. Zaokrąglone ramiona, wąska talia i długa, marszczona spódnica były tym, czego pragnęły kobiety. Kolejnym wielkim kreatorem tego okresu był Cristobal Balenciaga, którego ubiory nie wymagały formowania ciała bielizną i słynęły z wygody. Proponowane przez niego płaszcze i kostiumy z okrągłym kołnierzem oraz lekko wcięte suknie-tuniki bez paska stały się podstawą damskiego stroju. Nową jakość i styl dał kobietom Yves Saint Laurent. Jego krótkie sukienki, szerokie spodnie, damski garnitur i obszerne pulowery wspięły go na wyżyny sukcesu. Największą muzą i przyjaciółką Saint Laurenta była Catherine Deneuve, o której projektant mówił, że jest ikoną jego mody. Aktorka uwielbiała jego klasyczne kostiumy na bazie marynarki i spodni, które na stałe wpisały się do kanonu kobiecej mody.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ