Wednesday, July 24, 2024
Home / Kultura  / Książka  / Alicja Długołęcka: Jako młoda kobieta myślałam o niej jako o czymś jeszcze bardziej wstydliwym niż miesiączka

Alicja Długołęcka: Jako młoda kobieta myślałam o niej jako o czymś jeszcze bardziej wstydliwym niż miesiączka

Czy menopauza to przekwitanie czy transformacja i najwyższy stopień wtajemniczenia?

dr menopauza

Dr Menopauza, fot. Tamara Pieńko.

W życiu kobiet występują różne fazy. Niektóre z nich (jak macierzyństwo) stawiamy na piedestale, inne (jak menopauza) najczęściej wypieramy, dopóki nie staną się naszym doświadczeniem. Alicja Długołęcka napisała książkę o emocjach i seksualności kobiet dojrzałych. W tytule nie ma słowa „menopauza”, tylko „Przypływ”, chociaż to właśnie wokół menopauzy krążą rozmowy, które znana edukatorka psychoseksualna prowadzi z kobietami przechodzącymi tę ważną w życiu transformację (m.in. psycholożkami, artystkami, lekarkami).

Długołęcka wspólnie ze swoimi bohaterkami odkrywa różne oblicza i doświadczenia menopauzy, przekonując, że to kolejny naturalny proces życiowej zmiany i dojrzewania. Rozprawia się ze stereotypem, obnaża patriarchalne skrypty, upomina się o kobiecą dojrzałą seksualność. 

Specjalnie dla Was publikujemy fragment jednego z rozdziałów „Pauza. Perypetie z wchodzeniem po drabinie (Katarzyna)” z rozmową z Dr Menopauzą, czyli Katarzyną Skórzewską

NIE PRZEGAP: 
Alicja Długołęcka Gościnią Specjalną na 39. spotkaniu Klubu Miasta Kobiet: Fazy, cykle i przypływy. Tajemnice kobiecej seksualności

Alicja Długołęcka

Alicja Długołęcka, fot. Tamara Pieńko.

Alicja Długołęcka:

Nawet nie pamiętam, kiedy i jak mnie nauczono, że menopauza to coś upokarzającego. Jako młoda kobieta myślałam o niej jako o czymś niewidzialnym i bez treści, czymś jeszcze bardziej wstydliwym niż miesiączka, czemu towarzyszył jakiś rodzaj szyderstwa i politowania, którego zupełnie nie rozumiałam. To tak jak wtedy, kiedy wchodzimy do nowego towarzystwa, które się śmieje, a my kompletnie nie rozumiemy z czego. To przekaz od kultury, w której wzrastałam.

Mogłoby się zdawać, że ta sprawa nie dotyczy kobiet w mojej rodzinie, ponieważ nie usłyszałam od nich ani słowa na ten temat. Prawdopodobnie w milczeniu przełykały upokorzenie i wstyd, walcząc, dopóki się dało, z upływem czasu. Z bólem i złością przypominam sobie mizoginizm, w którym jako dziewczynka dorastałam. Różni dorośli mężczyźni z mojego otoczenia przekazali mi, dziecku w wieku przedszkolnym, co znaczy wyrażenie „stare pudło”. Już wtedy dowiedziałam się, że nie chodzi o jakiś podniszczony karton z bombkami, lecz o skrajnie uprzedmiotowioną dojrzałą kobietę. Tak, właśnie to „stare pudło” dostałam w pakiecie z kobiecą tożsamością.

Dużo później, dopiero na studiach, poznałam słowa „menopauza” i „andropauza”. Jednak to drugie było pozbawione jakiegokolwiek zabarwienia emocjonalnego, a część wykładowców w ogóle powątpiewała w istnienie takiego zjawiska. Wtedy po raz pierwszy dotarło do mnie, jak bardzo menopauza została zmedykalizowana i odczłowieczona. „Ustanie czynności gonad”, „przekwitanie” versus „pokwitanie” (sic!) oraz „koniec płodności”, a na dokładkę „uderzenia gorąca”, które spadają jak ciosy na miękkie części ciała. To wszystko przypominało opis jakiejś strasznej, nieuleczalnej choroby, która skutkowała amputacją kobiecości. Menopauza kojarzyła mi się z więdnącymi kwiatami, których czas dobiega końca, bo już zbyt długo stoją w wazonie. Ta metafora jest tym bardziej bolesna, że ma osobisty charakter i zdążyła już na dobre wsiąknąć w moją podświadomość. To symboliczne przedstawienie mizoginicznego obrazu dojrzałych kobiet, którym obcina się korzenie i wkłada się je dla ozdoby na kilka ostatnich dni do wody. Jeśli już korzystamy z tej przyrodniczej metafory, warto pamiętać, że życie kwiatów rosnących na łące toczy się inaczej…

W okolicach trzydziestki zaczęłam w sposób świadomy rejestrować, jak wiele osób narzeka na menopauzę. Zewsząd słychać było głosy pogardy i zohydzenia, które sprawiały, że ten etap życia został niejako wykluczony z procesu kobiecego rozwoju. Ponieważ menopauza stanowiła jakąś przeszkodę w byciu kobietą i zdawała się na stałe zrośnięta ze wstydem, przestałam o niej myśleć. Przez lata pozostawała w tym mentalnym nieistnieniu, aż do chwili kiedy pojawiła się w moim życiu. I teraz mierzę się z tą pogardą, którą mi wdrukowano, i próbuję na poziomie wewnętrznym przekształcić ją w poczucie, że menopauza to naturalny proces zmiany.

Minął rok i miesiąc od ostatniej miesiączki. Pierwszym zwiastunem tej fazy życia była narastająca nieregularność cykli i trudny do zniesienia ból menstruacyjny towarzyszący szalejącej endometriozie2. Zaczęło się to około czterdziestego piątego roku życia i trwało do pięćdziesiątki. Potem pojawiło się chroniczne zmęczenie nie do opanowania. Czasami czułam się, jakbym wpadała w jakiś lej, z którego nie można się wydostać. Następnie przyszły pandemia i izolacja, a wraz z nimi przybranie na wadze (z niedostatku ruchu bądź estrogenów). Mniej więcej od roku mam kłopoty z zasypianiem i zaburzenia snu. Trudno mi zatrzymać gonitwę myśli, która nieraz trwa przez wiele godzin. Z jednej strony to fascynujące uczucie – przekształcać się w rwący strumień myśli – jednak z drugiej skutkuje to ciągłym niewyspaniem i wręcz dzikim pragnieniem ciszy i ciemności, dosłownie i w przenośni. Już wcześniej oczekiwałam uderzeń gorąca, ale one przychodzą dopiero teraz.

Ostatnio odczuwam chyba trochę mniejsze zmęczenie, lecz odnoszę wrażenie, że te przypływy mogłyby mnie niemal doprowadzić do ataków paniki, gdybym nie była na nie przygotowana. Są nagłe, silne i wciąż nieokiełznane. Obserwuję je i pragnę dotrzeć do ich źródła, czuję bowiem, że kryje się tam coś bardzo ważnego.

W chwilach wyciszenia zanurzam się w czeluściach swojego podbrzusza, próbując poczuć je na poziomie psychiki. Jak się czuję z obumieraniem jakichś cząstek mnie, nie tylko fizycznych, takich jak jajniki, ale też psychicznych czy emocjonalnych: doznań, powinności, pragnień i iluzji? Co mi to robi? Czego potrzebuje ten zachodzący we mnie proces, żeby mógł się spokojnie rozwijać? Jakie znaczenia nadaję temu, co się teraz we mnie dzieje? Już od jakiegoś czasu trenuję na sobie ów rodzaj uważności. Odkrywam u siebie jednocześnie zaciekawienie i smutek. Jest w tym też domieszka wściekłości na to, co zostało mi wdrukowane w dzieciństwie, a także ciche poczucie osamotnienia. Chyba staję się coraz bardziej gotowa na to, by pewne aspekty mnie przeminęły, odeszły, umarły…

Moja rozmówczyni jest lekarką, poleciła mi ją ginekolożka, do której mam bezgraniczne zaufanie. Funkcjonuje w mediach społecznościowych jako dr Menopauza, ponieważ zajmuje się tym zjawiskiem już od wielu lat. Jest cenioną i lubianą ginekolożką oraz endokrynolożką, więc z entuzjazmem szykuję się na nasze spotkanie. (…)

Zobacz koniecznie:
Preeti Agrawal o menopauzie i perimenopauzie

Katarzyna Skórzewska, Dr Menopauza, fot. Tamara Pieńko

Katarzyna Skórzewska (Dr Menopauza):

Alicja Długołęcka: Bardzo się cieszę, że zgodziłaś się wziąć udział w tym projekcie. Myślę, że możesz być zaskoczona zawartością książki. Dotyka różnych tematów, a lista moich rozmówczyń jest dość niezwykła. Chciałabym z tobą trochę odczarować menopauzę i perimenopauzę3, chociaż nie ukrywam, że te określenia średnio mi się podobają. A ty, co o tym myślisz, tak całkiem prywatnie?

Katarzyna Skórzewska: Nie mam z tym problemu, ponieważ w moim odczuciu jest to zwyczajna terminologia medyczna pozbawiona ładunku emocjonalnego. Nie razi mnie żadne z tych określeń: ani menopauza, ani klimakterium, ani przekwitanie. Być może także dlatego, że z racji wykonywanego zawodu mam do tych kwestii duży dystans i posługuję się tymi terminami na co dzień. Chociaż sama jestem w okresie transformacji menopauzalnej, inaczej zwanej przejściem menopauzalnym, te słowa nie budzą we mnie żadnych emocji.

Czy określenie, którego przed chwilą użyłaś, zawierające słowo „transformacja”, to również termin medyczny? Jestem nim naprawdę zachwycona!

Tak. Transformacja menopauzalna to część oficjalnej nomenklatury. Tak się nazywa ten okres według skali STRAW, która określa etapy życia rozrodczego kobiety. Zgodnie z tą klasyfikacją okres, który nosił miano klimakterium, obecnie nazywany jest okresem przejścia menopauzalnego czy transformacji menopauzalnej.

Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyłaś tymi informacjami. Najwyraźniej ktoś zechciał o to zawalczyć.

Myślę, że kobiety naukowczynie. Odnoszę wrażenie, że była to inicjatywa kobiet, które działają w towarzystwie menopauzalnym.

Podobnie jak norweskie ginekolożki wprowadziły pojęcie wieńca waginalnego w miejsce błony dziewiczej, która notabene w histopatologicznym sensie nie jest błoną. To kobiety robią porządek w obszarze terminologii. Tak samo jak nie mówimy już srom, tylko wulwa, ponieważ etymologia tego słowa jest uwłaczająca dla kobiet. „Srom” w języku staropolskim oznaczał wstyd, hańbę, niesławę.

Rzeczywiście mamy takie skojarzenia. Kiedyś kobiety z różnych powodów wstydziły się swoich narządów płciowych. Wmawiano im, że tak należy. Nie były tak świadome jak my. Jak sobie to uzmysłowimy, zobaczymy, że w gruncie rzeczy żyjemy w cudownych czasach. Zachwyca mnie to, a jednocześnie trochę przeraża. Dociera do mnie, jak dużo wiemy. Jeszcze sto lat temu ludzie mieli zerową wiedzę na temat tego, co dla nas nie jest już dziś tajemnicą. Ciekawe, co będzie za sto lat. Nawet nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić. Być może ta pandemia jest też po to, by człowiek na chwilę się zatrzymał. Zbyt dużo i za bardzo chcemy, za daleko sięgamy…

Jestem humanistką, dosyć wrażliwą na słowa, ponieważ są one nośnikami ładunku emocjonalnego i decydują o tym, w jaki sposób o czymś myślimy. W związku z tym pojęcie „klimakterium” rozumiane jako przekwitanie strasznie mi się nie podoba…

Z tym się akurat nie zgodzę. Słowo „klimakterium” pochodzi od greckiego klimakter, co oznacza najwyższy szczebel drabiny, czyli taki najwyższy stopień wtajemniczenia.

Ale o jaką drabinę tu chodzi?

Do nieba! Klimakter to dosłownie ostatni szczebel.

Naprawdę? Dopiero zaczęłyśmy naszą rozmowę, a tu już kolejna niespodzianka. Bardzo mnie to zaciekawia. Skąd w takim razie to przekwitanie?

Trudno powiedzieć. To nie jest tłumaczenie, tylko polski odpowiednik oznaczający okres, w którym kobieta przekwita, czyli z pięknego kwiatu przemienia się w zwiędniętą roślinę. Wszystko jednak zależy od podejścia. Czy to przekwitanie jest rzeczywiście takie okropne? Przecież roślina, która traci kwiaty, wydaje owoce i zawiązuje nasiona. Więc to kwestia emocjonalnego nastawienia.

Myślę, że pojęcia „pokwitanie” i „przekwitanie” są wyrazem zaklętego w języku mansplainingu. Odzwierciedlają patriarchalną interpretację cykli życia kobiety, zgodnie z którą jest ona postrzegana jako obiekt pożądania, służący także do reprodukcji. Cała reszta pozostaje niewidzialna. Lubię patrzeć na siebie przez pryzmat atrakcyjności i macierzyństwa, jednak te kategorie tylko częściowo mnie opisują! (…) Przejdźmy zatem do tego, czym jest menopauza. W przestrzeni publicznej krążą dwie definicje. Jedna nazywa menopauzą moment ostatniej miesiączki, a według drugiej menopauza rozpoczyna się rok po ostatnim krwawieniu. Która z nich jest poprawna?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Meno-pauza, czyli koniec miesiączkowania.

 

Zobacz też:
Czerwony Księżyc – celebracja menarche, pierwszej miesiączki

Zatem menarche to pierwsza miesiączka, a menopauza ostatnia.

Tak. To zakończenie cyklicznego miesiączkowania. Ale dopiero po dwunastu miesiącach przerwy możemy z całą pewnością stwierdzić, że miałyśmy do czynienia z menopauzą. Wiemy to dopiero post factum. Często używamy określenia „menopauza” w kontekście całego okresu przejścia menopauzalnego. Menopauza ostatnio stała się nawet modnym tematem, ale zazwyczaj się mówi, że mają ją panie po sześćdziesiątce. Guzik prawda. WHO określa lata czterdzieści pięć–pięćdziesiąt dziewięć jako wiek przedstarczy, czyli czas, w którym się starzejemy. Natomiast według tego podziału od sześćdziesiątego roku życia rozpoczyna się wczesna starość. Ale łatwiej powiedzieć, że jestem w okresie menopauzy, niż że wkroczyłam w etap starości.

A jaki jest średni wiek występowania menopauzy w Polsce? O ile dobrze pamiętam, to pięćdziesiąt jeden lat.

Pięćdziesiąt jeden z małym hakiem. Menopauza zwykle występuje pomiędzy czterdziestym piątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. To czas, kiedy większość kobiet przestaje miesiączkować.

Czyli ostatnia miesiączka jest tym granicznym momentem. Porozmawiajmy więc chwilę o typowych menopauzalnych bolączkach, takich jak potliwość, otyłość brzuszna, dodatkowe owłosienie, wiotkość skóry. Kobiety narzekają na różne dolegliwości.

Jak się tak dobrze zastanowić, przede wszystkim są to psychiczne i emocjonalne skutki objawów menopauzy.

Czyli?

Ta słynna mgła mózgowa, czyli takie uczucie przytłumienia, gorsza koncentracja, brak jasności myślenia, słabsza pamięć. Wiele kobiet zauważa też u siebie takie notoryczne zmęczenie. Szukamy chorób tarczycy, cukrzycy, niedokrwistości, różnego rodzaju niedoborów, a to może być po prostu brak hormonów, estrogenów. Te objawy występują na początku transformacji menopauzalnej, średnio między trzydziestym piątym a czterdziestym piątym rokiem życia. Zmniejsza się płodność i zaczynają się pojawiać zaburzenia gospodarki hormonalnej. Najpierw obserwujemy dyskretne zmiany długości cyklu. I to już jest pierwszy sygnał, że warto zainteresować się tym tematem i profilaktycznie zacząć coś dla siebie robić. Może to być właśnie włączenie aktywności, zmiana diety albo skorzystanie z dwuskładnikowej antykoncepcji zawierającej 17β-estradiol bądź estetrol (E4). Być może warto zapisać się na pilates, jogę, tai-chi lub zacząć medytować. Zwiastunem menopauzy jest też nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. To są takie najwcześniejsze, najbardziej charakterystyczne symptomy. Na początku zauważalne są również problemy ze snem, które wynikają z nierównowagi hormonalnej. Możemy mieć nieprzespane noce, kiedy poziom estrogenów jest wciąż wysoki, ale progesteron spadł już niemal do zera. Mało kto łączy te dolegliwości z czasem menopauzy.

Ma to jakiś związek ze skokami ciśnienia?

Nie. To może być zależne od działania hormonów. Tak jak mówiłam, progesteron ma działanie usypiające, uspokajające i wyciszające. Kiedy go zabraknie, nic nie równoważy efektów działania estrogenów i wówczas nasz organizm jest na takim estrogenowym haju.

Transformacja menopauzalna wytrąca nas z dotychczasowej, cyklicznej, równowagi…

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że estrogeny dają nam taki power, energię do działania. Sprawiają, że jesteśmy nakręcone. Normalnie progesteron to równoważy. Ale ponieważ znika, nie ma już mowy o harmonii. Na skutek działania hormonów, ale również z racji starzenia się organizmu, może pojawić się nadciśnienie. Trzeba zaakceptować fakt, że będziemy się starzeć. Nie mamy na to wpływu. Tym zajmuje się chronobiologia.

Czyli ta terapia estrogenowa będzie miała wpływ na złagodzenie objawów menopauzy?

Niestety to nie jest takie proste. Uważam, że każda kobieta powinna na ten temat rozmawiać ze swoim lekarzem. Marzą mi się takie menopauzalne doradczynie. To mogłyby być położne, opiekunki kobiet w trakcie porodu, osoby wspierające je w tym procesie. Teraz mamy niski przyrost naturalny i byłoby wspaniale, gdyby położne zaczęły się uczyć na temat menopauzy i mając już wiedzę medyczną w tym zakresie, mogły przekwalifikować się na takie przewodniczki kobiet w okresie transformacji menopauzalnej. To właśnie one powinny być tym pierwszym kontaktem. Pragnęłabym takiej całościowej, holistycznej opieki nad kobietą, na co lekarz niestety nie ma czasu. Szkoda tracić ten potencjał położnych, które wyjeżdżają za granicę albo zajmują się innymi rzeczami. Ale w Polsce to chyba jeszcze nie jest ten etap. W Anglii środowiska zajmujące się menopauzą są obecnie bardzo aktywne. Zaangażowane w nie kobiety tworzą fundacje, grupy wsparcia. (…)

 

Zobacz też: 
Co to jest menopauza, ile trwa i jakie są jej objawy

Przypływ

Przypływ, Alicja Długołęcka, wyd. Znak

Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet (o książce)

„Przypływ” (wyd. Znak) Alicji Długołęckiej pomoże kobietom przygotować się na jeden z najbardziej wyzwalających okresów w życiu! Autorka, która jest pedagożką, edukatorką seksualną, wykładowczynią, psychoterapeutką w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym, oraz jej rozmówczynie prowadzą czytelniczki przez swoje bardzo indywidualne doświadczenia i pokazują jak można:

  • Poradzić sobie ze stratą i „syndromem opuszczonego gniazda”
  • Zrewidować swoje potrzeby i z autentyczną troską zająć się wreszcie sobą!
  • Zadbać o swoje zdrowie seksualne
  • Poznać swoje ciało i nauczyć się czerpać przyjemność z życia.
  • Przepracować relację z partnerem/partnerką, poznać smak nowej miłości albo zrobić miejsce na poszukiwanie samej siebie.
  • Eksperymentować ze swoją seksualnością.
  • Spróbować się w nowych wyzwaniach samorozwojowych i zawodowych.

Ile kobiet, tyle ich doświadczeń, dróg i emocji… i chociaż nie ma gotowych odpowiedzi, to ta książka może okazać się pomocna w odnalezieniu ich w samej
sobie. Z Alicją Długołęcką rozmawia 10 inspirujących, dojrzałych kobiet: Agnieszka Czapczyńska, Katarzyna Skórzewska, Iwona Demko, Izabela Cisek, Izabela Dziugieł, Agnieszka Graff, Maria Beisert, Magdalena Środa, Ewa Woydyłło, Wirginia DJ Viki. Bohaterki książki uchwyciła w klimatycznych kadrach Tamara Pieńko. 

Alicja Długołęcka na spotkaniu Klubu Miasta Kobiet

Alicja Długołęcka będzie Gościnią Specjalną podczas 39. spotkania Klubu Miasta Kobiet 29 listopada 2022 r. w Krakowie.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu.

 

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ