Monday, April 22, 2024
Home / Uroda  / Podróż na wschód czy zachód? Zawsze z Melatoniną LEK-AM

Podróż na wschód czy zachód? Zawsze z Melatoniną LEK-AM

Kiedy podróżujemy na długie dystanse samolotem, trudno uniknąć syndromu jet lag. To utrapienie jednak jest inne w przypadku podróży na wschód i na zachód. Warto zatem wiedzieć, jak w odpowiedni sposób przygotować się do wyprawy

Melatonina LEK-AM

Melatonina LEK-AM / fot. materiał prasowy

Kiedy podróżujemy na długie dystanse samolotem, trudno uniknąć syndromu jet lag. To utrapienie jednak jest inne w przypadku podróży na wschód i na zachód. Warto zatem wiedzieć, jak w odpowiedni sposób przygotować się do wyprawy biorąc pod uwagę kierunek destynacji. Bez względu na to, czy nasza doba ulegnie skróceniu czy wydłużeniu, przykre uczucie zmęczenia możemy niwelować dzięki zastosowaniu leku Melatonina LEK-AM.

Melatonina LEK-AM

Melatonina LEK-AM / fot. materiał prasowy

Nasz organizm funkcjonuje w trybie dziennym i nocnym. Kiedy zapadamy w sen i kiedy się z niego budzimy zależy zasadniczo od melatoniny – naturalnej substancji, produkowanej w gruczole zwanym szyszynką zlokalizowanym w mózgu. Właściwie, działanie wszystkich procesów zachodzących w naszym ciele zależne jest od 24-godzinnego zegara biologicznego. Te tzw. rytmy okołodobowe obejmują: temperaturę ciała, poziom hormonów, trawienie, pracę serca, ciśnienie krwi oraz funkcjonowanie mózgu. Podczas podróży międzykontynentalnych ciało człowieka z reguły działa na początku zgodnie z systemem czasowym, do którego było przyzwyczajone. Jednakże wytrącone ze swojej naturalnej równowagi dobowej, często powoli przestawia się do nowych warunków. Ten proces zwykle wywołuje tzw. syndrom jet lag.

W konsekwencji przez kilka dni po zmianie strefy czasowej, możemy odczuwać:

– zmęczenie,

– senność,

– problemy trawienne,

– opóźniony refleks,

– luki w pamięci,

– drażliwość,

– apatię.

Jet lag jet lagowi nie równy

Nasilenie objawów oraz okres ich występowania często różnią się w zależności od liczby przekraczanych stref czasowych oraz kierunku podróży. Oczywiście im więcej kilometrów pokonaliśmy, tym bardziej uciążliwe mogą być przykre dolegliwości. Podróżnicy wybierający się na zachód z reguły odczuwają syndrom jet lag łagodnie, gdyż ich doba ulega wydłużeniu. W konsekwencji organizm ma więcej czasu na zrealizowanie „zaprogramowanych” procesów.

Z kolei przemieszczanie się na wschód to działanie przeciwne do naszego naturalnego rytmu okołodobowego, ponieważ część doby zostaje nam „skradziona”, powstają zatem „zaległości”, których nadrabianie może powodować uporczywe uczucie zmęczenia.

O czym należy pamiętać wybierając się w kierunku zachodnim:

– Najkorzystniejsze dla twojego organizmu są loty, które startują około południa. Postaraj się zarezerwować samolot w godzinach 11.00-13.00 naszego czasu.

– Na kilka dni przed wylotem, postaraj się zasypiać trochę później niż zwykle.

– Podczas lotu staraj zająć się czymś, co sprawi, że nie będziesz chciał zasnąć, np. spaceruj po pokładzie samolotu i pij dużo wody.

– Wybierz potrawy bogate w białko np. ryby, chude mięso, jaja – pomagają one zwalczyć senność. Pamiętaj również, że należy spożywać lekkostrawne posiłki.

– Powstrzymaj się przed pójściem spać natychmiast po wylądowaniu. Znacznie łatwiej będzie zaadoptować się w nowej strefie czasowej, gdy odpoczywać będziesz w nocy.

Gdy lecisz na wschód:

– W czasie podróży powinieneś spać. To dobry sposób, by nieco nadrobić „zaległości dobowe”, czyli czas, który tracimy w związku ze skróceniem doby.

– Spożywaj produkty zawierające dużą ilość węglowodanów np. owoce, pieczywo pełnoziarniste, gdyż mogę one pomóc wywołać senność.

– Zacznij przystosowywać organizm do nowej strefy czasowej już w domu. Kładź się do łóżka każdej nocy pół godziny wcześniej na kilka dni przed wyprawą.

– Zaplanuj ważne spotkania w miejscu docelowym na godziny wieczorne. Wówczas twój organizm będzie funkcjonował najlepiej.

Jak unikać jet lagu?

Zmiana strefy czasowej często wywołuje zaburzenia produkcji melatoniny, substancji regulującej rytmy dobowe i jakość snu. Aby łagodzić uciążliwe skutki syndromu jet lag, warto sięgnąć po lek Melatonina LEK-AM. To lek, który ułatwia aklimatyzację organizmu w nowym miejscu po podróży międzykontynentalnej.

Lek Melatonina LEK-AM należy przyjmować:

od 2 mg do 3 mg leku raz na dobę po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Kontynuować leczenie przez 2-3 kolejne dni po zakończeniu podróży.

Jak dowiodły liczne badania, melatonina zawarta w leku Melatonina LEK-AM:

– Działa przyczynowo, a nie objawowo,

– Poprawia jakość snu,

– Jest bezpieczna, skuteczna i nie uzależnia,

– Nie upośledza zdolności psychomotorycznych.

Cena:

1 mg w opakowaniu 90 tabletek – cena ok. 30 zł

3 mg w opakowaniach 60 tabletek – cena ok. 30 zł

5 mg w opakowaniu 30 tabletek – cena ok. 27 zł

Więcej informacji na www.melatonina.pl

Źródło: LEK-AM

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ