Monday, September 16, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Medytacja – jak zacząć? Zalety i techniki medytacji dla początkujących

Medytacja – jak zacząć? Zalety i techniki medytacji dla początkujących

Czy medytacja to sposób na oczyszczenie umysłu?

Medytująca kobieta

Medytacja pozwala się uspokoić, wyciszyć umysł i zdystansować się do swoich myśli / fot. Omid Armin / Unsplash

Co łączy Jennifer Lopez, Stinga, Madonnę i Oprah Winfrey? Medytacja. Oni oraz wiele innych światowych sław uważają medytowanie za nieodłączny element dnia codziennego. Chociaż poszczególne medytacje różnią się między sobą, ich wspólnym celem jest wyciszenie, zrelaksowanie i podróż w głąb samego siebie. O tym, czym jest medytacja oraz co to znaczy „oczyścić umysł”, porozmawiałyśmy z naszymi ekspertami – Elą i Sylwestrem Rogalskimi, twórcami bloga jakmedytowac.pl.

Madonna powiedziała kiedyś, że dzięki medytacji zrozumiała, ile energii ma cisza. W dzisiejszym świecie, w którym nieustannie musimy coś robić, pozostać aktywni i gotowi do działania, medytowanie może być prawdziwym wyzwoleniem.

 

Czym jest medytacja?

Co to jest medytacja i na czym polega?

Medytacja to treningu umysłu, który ma na celu osiągnięcie szczęścia, większej harmonii w swoim życiu, lepszych relacji z innymi. Osiągamy to poprzez ćwiczenie koncentracji, poszerzanie swojej świadomości, obserwacji umysłu. Dzięki praktyce rozwijamy empatię do samych siebie oraz do innych osób

– tłumaczy Sylwester Rogalski.

Z kolei Ela Rogalska dodaje, że medytacja pozwala zrozumieć co dzieje się w naszym ciele i umyśle oraz nabrać większej świadomości zachodzących zmian. Przy okazji, praktyka jest też okazją do relaksacji.

Zobacz też: Dagmara Skalska: Po co medytować?

 

Co daje medytowanie? – zalety i korzyści

Medytacja niesie za sobą wiele zalet, m.in. redukuje stres, poprawia samopoczucie i kształtuje samodyscyplinę. Co więcej, praktyka skupiona na oddechu obniża lęk oraz łagodzi objawy depresji. Jest także polecana na bóle głowy. Co jeszcze daje nam medytacja?

– Na pewno olbrzymią korzyścią jest wewnętrzny spokój, który pojawia się naturalnie, gdy medytujemy, a także większy dystans do swoich myśli i większa wrażliwość na swoje ciało. Możemy puścić różne napięcia, które niepotrzebnie trzymamy i bardziej się zrelaksować

– mówi nasza specjalistka.

Według Sylwestra Rogalskiego medytacja rozwija empatię nie tylko do siebie, ale również do innych osób, dzięki czemu łatwiej nam zadbać o relacje z drugim człowiekiem. Obserwacja ciała, fizjologii, oddechu, odczuć wewnętrznych pozwala lepiej zrozumieć swoje ciało i odpowiednio o nie zadbać, na przykład przez dostarczenie odpowiedniego jedzenia, które służy naszemu organizmowi.

Czy i jak medytacja zmienia życie? 

Efekty zdrowotne, które niesie za sobą medytowanie, są udowodnione naukowo. Istnieje szereg badań, pokazujących, jakie korzyści daje medytacja. Naukowcy z University of California w 2010 roku udowodnili, że technika oddechu spowalnia proces starzenia. Z kolei na Uniwersytecie w Coventry w Wielkiej Brytanii przebadano oddziaływanie praktyk medytacyjnych na zmniejszenie stresu. Wpływ odpowiedniego oddechu (połączonego z wybranymi ćwiczeniami jogi) na łagodzenie depresji oraz stanów lękowych, opisały Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi oraz dr Chris C. Streeter w książce „Efekt jogi. Sprawdzony program wspierania walki z depresją i lękami”.

Człowiek medytujący na molo

Medytacja niesie za sobą wiele zalet, m.in. redukuje stres, poprawia samopoczucie i kształtuje samodyscyplinę / fot. S. Migaj / Unsplash

Medytacja – jak zacząć i jak się jej nauczyć?

Nasi eksperci radzą, jak rozpocząć swoją przygodę z medytacją:

– Na początku dobrze jest korzystać z medytacji prowadzonych, ponieważ wtedy będziemy kierowani krok po kroku i dowiemy się co robić. Dobrze jest wybrać na przykład medytacje mindfullness, które są bardzo neutralne, nastawione na obserwację oddechu i doznań, czyli tego, co pojawia się w ciele

– tłumaczy Ela Rogalska. Dodatkowo, specjalistka proponuje zacząć od krótkiej praktyki – dla osób początkujących 5-10 minut spokojnie wystarczy. Z każdą kolejną medytacją możemy ten czas stopniowo wydłużać. Ważne jest też to, żeby utrzymywać w siadzie wyprostowany kręgosłup. Jeżeli chodzi o idealną porę do praktyki, ekspertka zapewnia, że medytować możemy zarówno rano, żeby dobrze zacząć dzień, jak i wieczorem, żeby wyciszyć się przed snem.

Sylwester Rogalski również ma różne wskazówki, jak się nauczyć medytacji. Osobom, które nie wiedzą jak zacząć i który rodzaj medytacji wybrać, przyda się odpowiedni research. W Internecie znajdziemy różne techniki medytacyjne, praktyki prowadzone, wielu autorów i nauczycieli. Nasz rozmówca podkreśla, że najważniejsze jest to, żeby nie zrażać się po pierwszym razie, nawet jeżeli nie przypadnie nam do gustu konkretna praktyka, głos nauczyciela czy dany rodzaj medytacji. Wystarczy poszukać, a na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Przeczytaj koniecznie: Michał Godlewski: Człowiek jest oddechem

 

Medytowanie – sposób na oczyszczenie umysłu, relaks i wyciszenie

Jak medytacja pozwala się wyciszyć i nie myśleć o sprawach, które nas przytłaczają?

Według Eli Rogalskiej dzieje się tak, ponieważ w trakcie medytacji możemy obserwować swoje myśli, ale się z nimi nie utożsamiać. Skupiamy się na tym, co pojawia się w naszej głowie, ale jesteśmy spokojni i zdystansowani. Można powiedzieć, że przyglądamy się myślom z boku, nie podążając za nimi.

– Przede wszystkim myślimy pozytywniej. Skutkiem ubocznym medytacji jest to, że myśli ogólnie jest mniej, ponieważ pozostają te, które są naprawdę istotne, ważne i użyteczne dla nas. Dużo takich myśli, które są powtarzalne, związane z nadmiernym zamartwianiem się, po prostu odchodzi. Dzięki temu możemy oczyścić umysł i „wyłączyć” myślenie, ale to jest tylko tymczasowy dodatek, a nie cel samej medytacji

– stwierdza Sylwester Rogalski.

Kobieta medytująca na tle wodospadu

W trakcie medytacji możemy obserwować swoje myśli, ale się z nimi nie utożsamiać / fot. Fransiskus Filbert Mangundap / Unsplash

Medytacja transcendentalna – co to jest i jak się jej nauczyć?

Ta technika medytacyjna jest dosyć popularna, ponieważ chętnie praktykuje ją wiele gwiazd. Ale co to właściwie jest medytacja transcendentalna? To jeden z rodzajów medytacji mantry, polegającej na powtarzaniu na głos słów w trakcie praktyki. Nasza uwaga koncentruje się na wytwarzanych dźwiękach i wibracjach, dzięki czemu uspokajamy umysł.

Jak zacząć i jak to robić dobrze?

Celem praktyki jest wyciszenie umysłu i skupieniu się na swoim ciele. Na początku wystarczy poświęcić medytacji kilka minut, w dowolnym miejscu i czasie. Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem mogą być zajęcia grupowe, pod warunkiem, że obecność innych osób nas nie krępuje. Najpierw możemy powtarzać mantrę w myślach, a kiedy poczujemy się pewniej – na głos.

Zobacz też: 5 sposobów na relaks… Oddechem?

 

Jak wygląda i co to jest medytacja chrześcijańska? 

Ten rodzaj medytacji, obok transcendentalnej, jest odmianą mantry. O tym, co daje medytacja chrześcijańska, jak ją zacząć oraz jak poprawnie medytować, mówi nasz rozmówca:

– W medytacji chrześcijańskiej bardziej skupiamy się na relacji i rozmowie z Bogiem. Może być to modlitwa albo dążenie w kierunku poczucia jedności. W klasycznej medytacji, która przyszła ze Wschodu, w mniejszym stopniu lub w ogóle nie skupiamy się na istotach metafizycznych. Liczą się doznania płynące z naszego ciała, emocje, myśli czy szukanie przestrzeni i spokoju w naszym zwykłym doświadczeniu. Różnicą jest obiekt skupienia. Jednak z mojego doświadczenia i rozumienia, efekt końcowy jest taki sam lub bardzo zbliżony do siebie – w jednym i drugim wychodzimy poza swoje ego i łączymy się z czymś uniwersalnym, absolutnym.

W medytacji chrześcijańskiej mantrą może być modlitwa albo wybrana sentencja z Pisma Świętego – taką praktykę nazywamy medytacją Słowa Bożego. Wsłuchiwanie się w zdanie lub słowo pochodzące od Boga, ma pozwolić nam usłyszeć głos samego Stwórcy, skierowany do nas.

 

Medytacja – rodzaje i techniki

Medytacja uważności – co to jest?

Znana też jako medytacja mindfullness, jest to praktyka, która skupia się nas – na myślach, emocjach, doznaniach wewnętrznych. Koncentrujemy się na oddechu i przyglądamy się temu, co dzieje się z naszym ciałem i umysłem, ale nie oceniamy tego.

Medytacja zen – co to jest i co daje?

W tym rodzaju medytacji zależy nam na koncentracji. Skupiamy się na oddechu lub wybranym punkcie, dzięki czemu nasz umysł się uspokaja. Trwamy w tym, co jest tu i teraz. Regularna praktyka zen pozwala osiągać coraz głębsze poziomy spokoju, harmonii i szczęścia.

Medytacja oddechu – co daje i jak się jej nauczyć?

Według naszych ekspertów jest to najłatwiejsza technika medytacyjna. Idealnie sprawdzi się dla osób rozpoczynających przygodę z medytacją. Celem praktyki jest odnalezienie równowagi między ciałem a umysłem, a skupienie na oddechu pozwala lepiej się skoncentrować. Aby poprawnie ją wykonać, warto skorzystać z medytacji prowadzonych. Znajdziemy je na przykład na blogu Eli i Sylwestra Rogalskich, pod nazwą jakmedytowac.pl oraz na kanale YouTube:

Laura Nowakowska

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ