Friday, March 1, 2024
Home / PARTNER MK  / Medycyna estetyczna – wymysł czy potrzeba?

Medycyna estetyczna – wymysł czy potrzeba?

Chirurgia plastyczna wzbudza kontrowersje od lat. Według jednych to dobry sposób na utrzymanie młodego wyglądu lub poprawę tych jego cech, z których ludzie nie do końca są zadowoleni.

fot. materiał prasowy

Chirurgia plastyczna wzbudza kontrowersje od lat. Według jednych to dobry sposób na utrzymanie młodego wyglądu lub poprawę tych jego cech, z których ludzie nie do końca są zadowoleni.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Jednak chirurgia plastyczna jest również bardzo krytykowana. Głównie z powodu zbędnego ingerowania w równowagę organizmu. Negatywny stosunek do operacji wykonywanych przez chirurgów plastyków w znacznym stopniu wynika z kojarzenia takich zabiegów z gwiazdami. Ludzie z pierwszych stron gazet często za wszelką cenę próbują zatrzymać upływający czas. Efekty takich starań nie zawsze są korzystne. Wręcz przeciwnie, zdarzają się sytuacje, gdy po operacji osoba wygląda bardzo sztucznie. W skrajnych wypadkach efekt jest naprawdę zły. A jednak znani i bogaci nie przestają poddawać się operacjom plastycznym. A opinia publiczna postrzega te starania często jako nadmierne zapatrzenie w siebie oraz płytkie podejście do życia.

Faktem pozostaje jednak, że ludzie poddawali się zabiegom w ramach chirurgii plastycznej i zapewne będą to robić. Warto zatem obalić kilka mitów z nią związanych. Być może okaże się nawet, że nie taka straszna jest ta dziedzina medycyny, jak się ją często maluje.

Wyraźnego rozróżnienia należy w pierwszej kolejności dokonać w kwestii samych zabiegów. Choć ich celem jest zazwyczaj chęć poprawy wyglądu, to jednak nie zawsze wynika ona z kompleksów czy nieakceptowania jakiejś części swojego ciała. Chirurgia plastyczna zajmuje się bowiem także, a może przede wszystkim, leczeniem i usuwaniem skutków wielu innych chorób, które wpływają na wygląd człowieka. A często rujnują nie tylko to, co powierzchowne, ale zakłócają również wewnętrzną równowagę w organizmie. A zatem w ramach tego, co określane jest jako chirurgia plastyczna, przeprowadza się operacje mające na celu chociażby usunięcie skutków nowotworów skóry. Operacji plastycznych często wymagają także osoby poparzone lub poszkodowane na skutek wypadków różnego rodzaju. Także w przypadku niektórych wad wrodzonych konieczna staje się interwencja chirurga plastycznego.

Rozmowa z doświadczonym lekarzem to chyba najlepszy sposób, aby wreszcie zrozumieć, czym jest chirurgia plastyczna. Oczywiście w jej ramach przeprowadza się zabiegi upiększające, które mają poprawić wygląd i nie wynikają ze wskazań medycznych. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę, że choć przykładanie zbyt dużej wagi do swoich cech zewnętrznych nie jest dobrze postrzegane w społeczeństwie, to jednak wygląd ma ogromne znaczenie dla jednostki. Także dla jej zdrowia. Świadomość własnej atrakcyjności poprawia samopoczucie i zmniejsza poziom stresu, który może bardzo negatywnie wpływać na ogólny stan organizmu.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Obecny stan wiedzy naukowej nie pozwala minimalizować samopoczucia i poczucia własnej wartości w budowaniu szczęśliwego, satysfakcjonującego, a także zdrowego życia. Nie chodzi wyłącznie o stres wywołany kompleksami, ale także wynikający z nich strach przed podejmowaniem nowych wyzwań oraz czerpaniem z życia całymi garściami. Niektórzy ludzie odmawiają sobie prawa do tego, tym samym czyniąc siebie samych nieszczęśliwymi. Owszem, z twierdzeniem dotyczącym silnych związków wyglądu i samooceny można polemizować. A jednak istnieją liczne przesłanki na ich potwierdzenie. Jeżeli zatem pewne aspekty wyglądu można poprawić, być może warto to zrobić.

Zanim jednak będzie można na poważnie rozważyć wszystkie wady i zalety każdej, nawet najprostszej  procedury w ramach chirurgii plastycznej, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przede wszystkim zleci badania, które są rozstrzygające przy podejmowaniu dalszych działań. Może się bowiem okazać, że istnieją ważne przeciwwskazania do danego zabiegu. Dzięki konsultacji z lekarzem plastykiem zyskuje się nie tylko istotne informacje na temat stanu zdrowia fizycznego. Takie spotkanie to również okazja do oceny psychologicznej potencjalnego pacjenta. Czasami zamiast inwazyjnego zabiegu wystarczy rozmowa, wskazanie pewnych faktów czy spojrzenie na określone problemy z nieco innej perspektywy. Wiele osób jest zaskoczonych i zdziwionych, jak wiele niespodziewanych efektów może przynieść już sama konsultacja z chirurgiem plastykiem. Najczęściej wykonywane zabiegi to powiększanie biustu, korekta nosa, uszu i plastyka powiek.

Na koniec warto przypomnieć, że operacja plastyczna to mimo wszystko ingerencja w organizm. Często jej bezpośrednim następstwem pozostaje okres bólu o różnym natężeniu. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że efekty takich zabiegów są także bardzo odmienne. Każdy organizm może zareagować nieco inaczej. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego, szanowanego lekarza. Na jego plus powinna działać już sama konsultacja i próby szukania jak najmniej inwazyjnych metod. Taki specjalista powinien dysponować rzetelną wiedzą, umieć rozwiać wszelkie wątpliwości, ale także dokonywać gruntownej oceny pacjentów. Dobry lekarz upewni się, czy dana osoba jest gotowa do zmiany, sprawdzi również jej motywacje. Poza tym nie będzie dążył do przeprowadzenia zabiegu za wszelką cenę. Z gabinetów zbyt gorliwych lekarzy plastyków lepiej szybko wyjść. W przypadku operacji plastycznych nie należy liczyć każdego grosza i szukać jak najlepszych specjalistów.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Kaliona 17 grudnia, 2015

    ja tam bardzo chwalę sobie ten wymysł 🙂 tylko smaruję się wcześniej tym kremem znieczulającym – http://www.naporost.pl i nic nie boli jak mam zabieg

  • Pingback:Hydro Siting Part 2 - Event Engineer 5 sierpnia, 2016

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ