Media społecznościowe: Czy zabijają naszą samoocenę?
Potrafią zostawić ślad na naszej samocenie
W erze dobrze rozwiniętego internetu, media społecznościowe są jego nieodłącznym elementem. To one w pewien sposób kształtują naszą osobowość i nasze odbieranie świata. Czy zdajemy sobie jednak sprawę jak bardzo niszczące może być dla nas to co widzimy w internecie? Jak najpopularniejsze aplikacje typu Tiktok, Instagram i ich treści odbijają się na naszej psychice i zaburzają nasze postrzeganie siebie?
Co to jest samoocena?
Samoocena – ocena samego siebie, kształtuje się u nas już od wczesnego dzieciństwa. Na poziom samooceny mają wpływ zarówno ważne wydarzenia w naszym życiu, ale także opinie innych osób i to jak my sami oceniamy siebie. Media społecznościowe mają tutaj duży wpływ. I mogą zarówno podwyższyć poczucie własnej wartości, jak i równocześnie je obniżyć– zaburzając nasze postrzeganie siebie, wywołując kompleksy, czy problemy z psychiką.
Media społecznościowe, a samoocena
Kreowanie idealnych wizerunków i stylów życia, to powszechne zjawisko zachodzące na portalach internetowych. Najczęściej są to aplikację aktualnie popularne w internecie takie jak Instagram, Tiktok. Przeglądając zdjęcia innych osób, często prezentujących jedynie najlepsze momenty swojego życia, z idealną figurą, czy idealną cerą możemy łatwo popaść w pułapkę porównywania się z nimi. To z kolei może prowadzić do poczucia niskiej wartości oraz braku pewności siebie, gdy porównujemy swoje życie z wyidealizowanymi obrazami widocznymi na ekranie. Dodatkowo, ilość ,,lajków” i pozytywnych komentarzy pod naszymi postami może stać się miarą naszej wartości. Zaczynamy oceniać siebie przez pryzmat reakcji, jakie otrzymujemy w sieci.Urosło to na tą skalę,że dziewczyny kiedyś porównując się z koleżankami z klasy, teraz porównują się z gwiazdami, aktorkami lub influenserkami. Tym samym, nasza samoocena staje się uzależniona od popularności naszych postów i ilości pozytywnych reakcji. Piękne, estetyczne zdjęcia, wysportowane, pozowane sylwetki sprawiają, że użytkownicy mediów społecznościowych utożsamiają szczęście ze szczupłością i dopracowanymi profilami. A niestety zdjęcia, które widzimy są często poprawiane, retuszowane i często odbiegające od prawdziwego wyglądu.
Zaburzone wzorce u młodzieży
Młodzież w okresie dojrzewania jest najbardziej narażona na wpływy internetu i tego co w nim widzą. Gdy nastolatka, bądź nastolatek dorastają całą swoją sylwetkę i swój wygląd kreują na wizerunku popularnych osób. Kiedyś nastolatkowie wieszali na ścianach plakaty celebrytów i nie postrzegali ich i ich wygląd jako cel do osiągnięcia. Chłopak widząc dobrze zbudowanego mężczyznę, będzie dążył do tego, by uzyskać podobną sylwetkę do tej, którą widzi i która mu się podoba, nie zwracając uwagi, czy jest ona prawdziwa, czy uzyskana za pomocą odpowiedniej pozy, czy retuszu. To jakie działania będzie podejmował, by swój cel osiągnąć mogą odbić się na jego zdrowiu psychicznym jak i fizycznym. Tak samo dziewczyny widząc inne, które są chude, mają idealną cerę i żyją w luksusie, będą podejmowały się drastycznych środków odchudzania, zdobycia pieniędzy, by tylko żyć tak jak ich wzorce w internecie. Niedawne badanie przeprowadzone na młodych dorosłych na Uniwersytecie w Pittsburghu wykazało, że osoby często korzystające z mediów społecznościowych są trzy razy bardziej narażone na depresję niż okazjonalni użytkownicy. Warto też zaznaczyć, że promowane w mediach społecznościowych idealne życie stanowi jedynie frakcję rzeczywistości. Nie ukazuje ono codziennych problemów, stresów i zadań, z którymi borykają się wszyscy ludzie.
Social media. Czy powinniśmy zrezygnować z korzystania?
Na to pytanie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to bowiem od wielu indywidualnych czynników. Jeżeli używamy ich w zrównoważony sposób, ich działanie nie ma destrukcyjnego wpływu na nasze samopoczucie i nie ma wpływu na poczucie własnej wartości, to nie ma powodów do całkowitego odcięcia. Alternatywą do ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych jest wprowadzenie tzw. „Higieny cyfrowej”–zespołu czynności i postaw, które mają zapewnić nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Decyzja o zaprzestaniu korzystania z mediów społecznościowych powinna być dobrze przemyślana i oparta na indywidualnych potrzebach i sytuacji danej osoby. W niektórych przypadkach ograniczenie korzystania z tych platform może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego i samooceny.
Przeczytaj koniecznie:
„Wmawiasz to sobie” czyli jak brak akceptacji siebie i niska samoocena wpływają na relacje międzyludzkie
Natalia Warzecha