Wednesday, July 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Mechanizm rolet rzymskich – jaki wybrać?

Mechanizm rolet rzymskich – jaki wybrać?

Od ceny ważniejszy jest nawet wygląd osłony?

mechanizm rolet rzymskich

Wybór mechanizmu rolety można by przyrównać do jej koloru czy rodzaju / fot. materiały prasowe

Rolety rzymskie są popularnym rodzajem osłon okiennych, lubianym ze względu na efektowny wygląd i funkcjonalność. To dzięki nim okno staje się atrakcyjne wizualnie, a całe pomieszczenie przytulne. Choć mogą zastąpić zasłony, świetnie łączą się także z firanami i w dodatku nigdy nie przestają być modne. Warto wypowiedzieć się nieco szerzej na temat ich mechanizmu

 

Rolety rzymskie to w zasadzie proste zasłony uszyte z materiału, który podnosi się przy pomocy linek lub łańcuszków, możemy je obejrzeć np. na stronie rolety.eu. Podczas tego procesu roleta układa się w poziome równoległe fałdy nachodzące jedna na drugą. W wyniku tego powstaje dekoracyjny lambrekin. Po rozłożeniu, opuszczeniu, tkanina jest całkowicie gładka i prosta. Wybierając roletę rzymską, nie wystarczy tylko ustalić wymiaru i koloru, czy ogólnego wyglądu tego przedmiotu. Trzeba też wziąć pod uwagę mechanizm, dzięki któremu tkanina jest zwijana i rozwijana.

Rolety rzymskie z mechanizmem łańcuszkowym

Do popularnych rolet rzymskich należą te z mechanizmem łańcuszkowym. Pozwala on uniknąć zastosowania długich sznurków. Dzięki temu roletę można zatrzymać w dowolnym momencie, na każdej wysokości, co pozwala regulować dopływ światła do pomieszczenia. Na mechanizm rolety składa się aluminiowy profil, pod którym znajdują się rolki służące do nawijania linki. Roleta jest sterowana specjalnym łańcuszkiem koralikowym.

Rolety rzymskie z mechanizmem sznurkowym

Rolety rzymskie z mechanizmem sznurkowym mają specjalną blokadę, która pozwala na skokową regulację rolety. Najczęściej znajduje się na szynie aluminiowej z rzepem. Sznurek można zainstalować z jednej lub drugiej strony. Roleta z tego rodzaju mechanizmem jest tańsza niż na przykład z mechanizmem łańcuszkowym. To idealny wybór w przypadku niedużych okien.

Rolety rzymskie z silnikiem elektrycznym

Rolety rzymskie mogą być także wyposażone nowoczesny mechanizm elektryczny, a więc specjalny silniczek. Umożliwia on zarówno precyzyjne, jak i wygodne sterowanie roletą. Wystarczy więc tylko posłużyć się pilotem lub specjalnym przełącznikiem.

Wybór mechanizmu to kwestia indywidualnych upodobań

Tak naprawdę wybór mechanizmu rolety można by przyrównać do jej koloru czy rodzaju. Jest kwestią indywidualnych upodobań, a poniekąd też możliwości i ewentualnych ograniczeń. Jeżeli ktoś jest osobą wygodną i stać go na droższy model, może wybrać roletę z mechanizmem elektrycznym. Ci, którzy stawiają na prostotę, zapewne zainwestują w rolety z mechanizmem łańcuszkowym lub sznurkowym. Oba ostatnie działają bardzo podobnie. Wybór wiąże się też na pewno z różnymi cenami. Każda z tych rolet zależnie od wybranego mechanizmu może różnić się ceną. Najdroższymi są elektryczne.

Podsumowanie

Wybór rolet okiennych jest bardzo duży, także w samej kategorii rolet rzymskich. Zależy to w tym przypadku od rodzaju mechanizmu. Wystarczy na spokojnie przemyśleć temat, aby dokonać właściwego wyboru i tym samym podjąć dobrą decyzję. Jeżeli ktoś nie musi, a mimo wszystko kieruje się ceną produktu, popełnia błąd. Zdecydowanie ważniejsza jest funkcjonalność samego mechanizmu i całej rolety. Od ceny ważniejszy jest nawet wygląd osłony. W związku z tym przed wyborem należy uważnie przemyśleć sprawę własnych oczekiwań.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ