Saturday, May 25, 2024
Home / Moda  / Design  / Meble do domu w stylu skandynawskim

Meble do domu w stylu skandynawskim

Doceń prostotę i jej nieograniczone możliwości

Komoda Milan / fot. materiały prasowe

Poszukujesz inspiracji na wyposażenie przestrzeni? W takim razie poznaj styl skandynawski.

Prostota przede wszystkim! / fot. materiały prasowe

Prostota przede wszystkim! / fot. materiały prasowe

Wbrew pozorom urządzenie domu czy też mieszkania nie jest czynnością ani łatwą, ani tym bardziej szybką. Nic więc dziwnego, że całkiem spora ilość osób skłania się do zasięgnięcia porady profesjonalnego stylisty przestrzeni. Niemniej jednak usługi świadczone przez projektantów wnętrz nie należą do najtańszych. Alternatywą jest zatem samodzielny wybór wyposażenia. W jaki sposób tego dokonać? Przede wszystkim – w pierwszej kolejności – należy zdecydować się na styl, w jakim pragniemy urządzić przestrzeń mieszkania. Jeśli cenisz sobie prostotę, funkcjonalność i nie stronisz od jasnych barw, to idealnym wyborem może okazać się styl skandynawski.

Charakterystyka designu

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota formy i minimalizm. Nie ma tu miejsca na zbyt dużą ilość zdobień czy nawet subtelny ornament. Co otrzymujemy w zamian? Przede wszystkim nieporównywalną wręcz funkcjonalność. Z tego też względu krzesłastoły i inne meble w stylu skandynawskim uznawane jest za niezwykle wytrzymałe. Mówi się nawet, iż są one wręcz „nie do zdarcia”.

Komoda Milan / fot. materiały prasowe

Komoda Milan / fot. materiały prasowe

Opisując meble w stylu skandynawskim nie sposób nie wspomnieć o kolorystyce, typowej dla tego designu. Znajdziemy tu przede wszystkim barwy jasne, odnoszące się zarówno do palet ciepłych, jak i zimnych. Nie brak zatem śnieżnej bieli, ecru, lekkiej kawy z mlekiem, a nawet szarości. Jeśli zaś chodzi o materiały wykorzystywane do produkcji mebli w stylu skandynawskim, to w przewadze jest drewno. Oczywiście wyłącznie to jasne, odznaczające się wytrzymałością.

Dla kogo styl skandynawski?

Jak zapewne łatwo się domyślić, styl skandynawski jest designem niezwykle charakterystycznym. Czy to oznacza, iż brak mu uniwersalności? W żadnym przypadku. Jest wręcz przeciwnie. W praktyce bowiem styl ten świetnie nada się zarówno do mniejszych, jak i większych pomieszczeń. Dlaczego? Ponieważ urządzając w ten sposób małe mieszkanie sprawimy, iż optycznie będzie wydawać się ono po prostu większe. Jeśli zaś chodzi o duże pomieszczenia, to staną się one rozświetlone i bardziej przestronne.

Metropolis / fot. materiały prasowe

Metropolis / fot. materiały prasowe

Stół Soho / fot. materiały prasowe

Stół Soho / fot. materiały prasowe

Wiele osób ma obawy przed urządzeniem pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim. Czy słusznie? Zdecydowanie nie. Jak się bowiem okazuje, jasne, proste meble są swego rodzaju strzałem w dziesiątkę pod warunkiem, iż zostaną one skomponowane z ciepłymi, typowo dziecięcymi dodatkami. Mamy tu na myśli zarówno maskotki i inne zabawki, jak i pluszowe pompony czy też kolorowe literki składające się np. na imię dziecka. Warto zauważyć, że styl skandynawski – właśnie z uwagi na swoją prostotę – świetnie nada się do pomieszczeń, w których przebywają dzieci. Dlaczego? Głównie z uwagi na wspomnianą formę, którą o wiele łatwiej zabezpieczyć, niż meble posiadające bogate zdobienia. W końcu podczas zabawy dzieci nierzadko nie zwracają uwagi na to dokąd biegną, co tym samym zwiększa prawdopodobieństwo uderzenia się np. o ostry kant szafki.

Komoda Scandic / fot. materiały prasowe

Komoda Scandic / fot. materiały prasowe

Jeśli cenisz sobie minimalizm, duże przestrzenie i jasną kolorystykę, to styl skandynawski z całą pewnością przypadnie ci do gustu. Pamiętaj jednak, by w trakcie urządzania przestrzeni nie odbiec zbyt mocno od proponowanej formy i dobierać dodatki, które – podobnie jak meble – również zostały wykonane w myśl opisywanego designu.

Stół Egon / fot. materiały prasowe

Stół Egon / fot. materiały prasowe

Stół i krzesła Mosso / fot. materiały prasowe

Stół i krzesła Mosso / fot. materiały prasowe

Stół Montana / fot. materiały prasowe

Stół Montana / fot. materiały prasowe

Stół Nolan / fot. materiały prasowe

Stół Nolan / fot. materiały prasowe

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Evelyna 25 listopada, 2019

    Największym wyzwaniem jest zyskanie jak największej dodtakowej powierzchni, choćby wizualnie. Ten styl to dobry kierunek ku temu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ